Молоді батьки нарешті можуть почуватися людьми, а не мокрою сіллю, як у відомому анекдоті (мокра сіль теж не висипається). При чому не досипають вони не тільки тоді, коли їхня дитина ще немовля, а навіть тоді, коли малюкові виповнилося вже два-три роки. Якщо в ранньому дитинстві дитина прокидається, щоб поїсти, то в більш старшому її непокоять інші речі. Ці речі впливають на її здоровий сон, а надто на здоровий сон батьків.  Багато хто вважає, що дорослий малюк, коли не хоче йти до ліжка чи прокидається вночі з плачем, вередує через свою неслухняність. Насправді, всі дії дитини мають причини. На жаль, ми часто забуваємо про це і вважаємо, що діти все виконують через свою впертість. Дуже рідко дитина сама погоджується йти спати, особливо вдень. Ми починаємо наказувати, сердитися і лише погіршуємо ситуацію, адже збуджуємо нервову систему собі й дитині, що аж ніяк не сприяє міцному сну. А для початку варто було б визначити, що заважає дитині погодитися йти до ліжка. Знаючи причину такої поведінки, можна з легкістю дібрати спосіб упливу. Що це за причини?

Захист власної свободи. Зазвичай у дворічному віці починає проявлятися відчуття обмеженості. Ми своїми наказами йти до ліжка змушуємо малюка робити те, що він не хоче. Дитина вирішує суперечити, щоб заснути тоді, коли їй самій заманеться. У такому випадку краще установити правильний режим дня, щоб малюк сам за звичкою вже знав, коли час іти до ліжка.

Перезбудження. Таке трапляється, коли дитина цілий день гралася, бігала, а наказ спати настав раптово, одразу після ігор. Звісно, «переключитися» важко, до того ж не хочеться так швидко розлучатися з позитивними емоціями. Спробуйте поступово заспокоїти дитину, наприклад, почитайте книжки. Дуже дієвим є спосіб, коли ви разом із дитиною згадуєте усі події за день. Це допомагає заспокоїтись і налаштуватися на завтрашній день.

Бажання наслідувати дорослих. Не чекайте, коли дитина погодиться йти спати, якщо самі не збираєтеся ще до ліжка. Малюк відчуває, що він спатиме сам, а всі інші ще не збираються. Звісно, кому таке сподобається, і виникає бажання також залишитися ще в стані неспання. Вихід тут один — спати лягаємо одразу всією родиною.

573_81aa2b4b51aa6c4c7208fff70fb9fec8_4497

Боязнь темряви. Найпоширеніша поміж дітей фобія — темрява, привиди, бабаї чи монстри, залежно від уяви. Деяких дітей лякають навіть звичайні звуки. Якщо така проблема вам знайома, спробуйте розв’язати її за допомогою «охоронця». Покладіть спати разом із дитиною невеличку іграшку, фігурку мультяшного героя чи м’яку, і скажіть, що тепер вона має «охоронця», який захистить.

Обов’язкові ритуали. Для міцного і здорового сну також необхідні певні дії. Перед сном дитина повинна добре набігатися і надихатися свіжого повітря. Корисною була б прогулянка. Кімната має бути зволоженою і провітреною. Не можна лягати спати на голодний шлунок або надто ситий. Спробуйте організувати день малюка так, щоб активні ігри проводилися у першій половині дня. Емоційне налаштування відіграє не менш важливу роль, тому стежте за тим, які фільми і передачі переглядає дитина по телевізору. Спричиняє поганий сон бути неякісна постільна білизна чи подушка. Перевірте, чи відповідають матрац, ковдра, білизна віковим особливостям дитини і стандартам якості.

Дотримуючи цих простих правил, ви не тільки забезпечите здоровий сон малюка, але й здійсните свою власну мрію, властиву усім молодим батькам, — нарешті зможете достатньо виспатися, адже ніхто не заважатиме. Але пам’ятайте, починати потрібно зі з’ясування причини.