Яка насправді ціна жіночої праці?
Друга індустріальна революція не лише повністю змінила технологію роботи виробництв, але дала змогу жінкам почати працювати та отримувати за це гроші. Проте, попри те, що відтоді жінки на рівні з чоловіками почали поповнювати родинний бюджет, обов’язки по господарству все ще покладаються лише на них.
Авторка книги «Чесна гра», Ів Порті, вважає, що рівний розподіл роботи вдома — мета сучасних жінок, які занадто багато платять за домашню нерівність.
Примножене навантаження
Дані ООН свідчать, що в усьому світі жінки виконують утричі більше роботи по господарству, аніж чоловіки. Звісно, зараз чоловіки вже більше задіяні у цьому процесі, ніж сторіччя тому, але однаково основна частина покладається на плечі жінки. З дитинства дівчат навчають допомагати мамі прибирати та готувати. «Маленька помічниця!» — так ми називаємо своїх донечок, навіть не розуміючи, що вже закладаємо у їхню свідомість почуття відповідальності за виконання роботи вдома. Але чого варта це постійне напруження, у якому перебувають жінки, організовуючи та плануючи всю роботу в родині?
Щасливий шлюб?
Доповніть просте речення: «Коли я думаю про всю ту роботу, що мені необхідно виконати вдома, я відчуваю…». 150 жінок доповнили речення фразами: «вигорання», «образу», «роздратованість», «самотність», «лють!». І не дивно, чому сучасні жінки інколи почуваються зовсім нещасливими у шлюбі. А якщо ці відчуття ще помножити на навантаження на роботі та нерозуміння з боку чоловіка, то зрештою постане зовсім сумна картина. Ви ще пам’ятаєте, які у вас захоплення, інтереси?
Ви не самотні у цьому розпачі. Потрібно тільки навчитися піклуватися і про себе також, про свої почуття та базові потреби.
А що з кар’єрою?
У наш час вирішити стати мамою — ризик в економічному сенсі. Бо де б ви не працювали, у банку чи супермаркеті, коли ви вагітнієте, вас спускають із кар’єрних сходів. У нашому суспільстві мама — це перш за все мама. Якщо дитина захворіла, хто відпрошується з роботи? Мама! Коли потрібно заплатити за дитячий садок, хто це робить? Мама! Хто купує ліки? Поспішає на батьківськи збори? Веде до лікаря? Мама і ще раз мама!
А ще, дітей потрібно зранку розбудити, нагодувати, зібрати, відвести в садок/школу, і самій не запізнитися на роботу. Водночас чоловіки впевнено будують кар’єру, знаючи, що дружина розв’яже всі проблеми сама.
І ось ми, як білки у колесі, намагаємося встигнути зробити за день те, що важко встигнути зробити і за 48 годин. І ми це робимо не тому, що «жінки так запрограмовані», а тому, що якщо не ми, то хто ще це все зробить?
Міцне здоров’я?
- Дослідження видання «Today», у якому взяли участь 7 тисяч мам із США, показують: за десятибальною шкалою рівень стресу жінок — від 8,5 до 10.
- Науковий журнал «Brain and Behavior» стверджує, що жінки вдвічі більше схильні до тривожних розладів, аніж чоловіки.
- Під час дослідження організації «Healthy Women and Working Mother» виявилося, що 78 % жінок так зайнятті сім’єю та домом, що їм просто бракує часу на догляд за собою.
Коли ми постійно перебуваємо у стані стресу, наш організм виробляє надлишок гормону кортизол, який безнадійно погіршує наше здоров’я. Тож, може, замість того, аби купувати патчі під очі від темних кіл, краще взяти і повноцінно відпочити?
Суспільство втрачає продуктивність жінок, які працюють
43 % висококваліфікованих жінок змушені ставити на паузу або спостерігати сповільнення свого кар’єрного росту у зв’язку з материнством. І вся праця, усі знання, усі сили, спрямовані на власний розвиток, сходять нанівець. Бо повертаючись із декретної відпустки, жінкам пропонують зарплату, що зовсім не відповідає їхній кваліфікації.
І це все не через те, що жінка стала мамою. Це через те, що чоловіки не ділять усі обов’язки навпіл. А коли про це йдеться, то чоловіки скаржаться, що їх «пилять». Але ж шлюб — це партнерство? Тож, може, настав час нарешті дійсно бути партнерами, які злагоджено працюють, як єдиний механізм? Тоді кожен дійсно буде щасливим, здоровим і успішним.