Складно уявити буденне життя без конфліктів. Ми можемо із кимось не погоджуватися, мати  різні погляди на одні й ті самі речі, ображатися, коли чиясь поведінка не відповідає нашим уявленням.

А як щодо конфліктів із дитиною? Адже чим дорослішою стає дитина, тим більша вірогідність того, що у стосунках можуть з’явитися негаразди. І це нормально. Адже кожен із нас є особистістю.

Питання швидше полягає не у тому, як завадити появі конфлікту, а як діяти, аби правильно його розв’язати. Пропонуємо 6 технік, які крок за кроком допоможуть розв’язати вузол конфлікту та налагодити стосунки із дитиною.

Крок 1: Розпізнайте конфлікт і назвіть його

Замість того, щоб почати атакувати та насідати на дитину, заспокойтеся та знайдіть час, аби проаналізувати виниклий конфлікт. Визначте, чого і кого він саме стосується.

Після цього знайдіть час, аби поговорити із дитиною. Коротко висловіть, що відчуваєте та які кордони були порушені. Пам’ятайте про «Я-конструкцію». Не говоріть: «Ти погано вчинив, бо…», краще «Я образилася, тому що декілька разів нагадала про прибирання».

Закличте дитину до співпраці: запропонуйте разом знайти рішення, що задовольнить усіх. Покажіть, що вас турбує її думка, і вона має право вибору.

Крок 2: Зрозумійте дитину, аби допомогти їй зрозуміти себе

Розуміння полягає у спілкуванні, у тому, щоб уміти слухати. Нехай дитина висловить свою думку та на чому вона ґрунтується. Подбайте про атмосферу спілкування в цілому. Дитина не має почуватися під загрозою, неначе на допиті. Все має бути комфортно для всіх учасників бесіди.

Цікавтеся думкою дитини. Не квапте її з висновками. У кожного власний темп розмови: якщо дитині потрібен час на міркування — дайте їй цей час.

Крок 3: Разом складіть варіанти можливих рішень

Дитині може бути складно визначити свій варіант розв’язання конфлікту. Допоможіть їй зустрічними питаннями.

  • «Якої думки ти з цього приводу?»
  • «Як уважаєш, чи могло б це нам допомогти?»
  • «Якщо ми оберемо цей варіант, ми розв’яжемо конфлікт?»

Головне завдання: домогтися від дитини різних рішень. Не поспішайте зі своїми пропозиціями, дайте перше слово дитині.

Крок 4: Критично оцініть усі запропоновані рішення

Не поспішайте з оцінками, доки дитина не запропонує декілька остаточних варіантів розв’язання конфлікту. Потім оголосіть свої варіанти. Разом обговоріть кожну ідею, її переваги і недоліки, дослухайтеся до думки дитини. Пам’ятайте: щоб розв’язати конфлікт, ви маєте дійти спільних висновків.

Крок 5: Ухваліть остаточне рішення

Якщо на попередніх етапах ви щиро дослухалися до думки дитини, то чесний обмін можливих рішень дасть свій результат. Але перш ніж ухвалити остаточне рішення,  пам’ятайте про:

  • повагу до почуттів та позиції дитини: «Ти погоджуєшся із цим рішенням?»;
  • не ставте остаточну крапку у рішенні: «Нумо спробуємо цей варіант і дізнаємося, як він спрацює».
  • запишіть усі пункти, з яких складається рішення, щоб дотримувати всіх зобов’язань.

Якщо спільно обране остаточне рішення дійсно задовольняє і вас, і дитину, то знову конфлікт не виникне.

Крок 6: Оберіть терміни та стратегію дій

Обравши певний шлях розв’язання конфлікту з дитиною, з’ясуйте також таке:

  • хто, що і коли виконує;
  • що потрібно для того, аби це зробити;
  • коли ви починаєте діяти.

За ці 6 кроків ви не лише зможете розв’язати конфлікт із дитиною, але й навчите її, як діяти, коли такі ситуації трапляються. Адже навичка розв’язання конфліктів є однією із ключових у ХХІ сторіччі. Тож виховуйте дитину власним прикладом. Нехай у вас завжди будуть теплі та довірливі стосунки!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: