Як сформувати особисті межі у спілкуванні з родичами та знайомими?
Особисті психологічні та фізіологічні межі — важлива складова нашого психоемоційного здоров’я. Сказати тверде «ні!», коли твої межі порушують, навичка, яка потребує відточення.
На жаль, у нашій спільноті все ще можлива ситуація, коли відмову сприймають як особисту образу. Особливо це стосується старших родичів та знайомих. Як батькам сформувати особисті межі свої та дитини? Розповідаємо далі.
Почніть заздалегідь
Ще коли ви вагітні, почніть турбуватися про особисті межі вас із дитиною. Обговоріть свою позицію із родичами, які будуть часто з вами контактувати. Вони матимуть час з цим примиритися.
Будьте обізнані в доступних варіантах
Ваші бажання можуть не збігатися з бажаннями інших. І це нормально. Ваше завдання: чітко сформувати власні межі. Як на це будуть реагувати інші — ви не відповідаєте. Ви можете погодитися, відмовитися або домовитися. Подальший шлях обираєте ви.
Пам’ятайте, навіщо вам це потрібно
Знаючи, як болісно родичі можуть сприйняти «ні», відмовляти може бути неприємно. Завжди пам’ятайте, що особисті межі у першу чергу потрібні для вас. Особливо в умовах пандемії, коли гостро постає питання здоров’я родини.
Говоріть прямо
Говоріть про свою позицію чітко. Співрозмовник має почути вашу остаточну думку, а не привід для обговорення. Швидше за все, ви будете стикатися з непорозумінням та критикою. Не бійтеся відстоювати власну позицію.
Не дозволяйте відчуттю провини взяти гору вами
Якщо до цього ви звикли догоджати іншим, то провину за чітку відмову відчуватимете напевне. Сприймайте це як відточення певної навички. Спочатку буде дискомфортно, проте з часом вам буде легше й легше захищати власні межі.
Кажіть «ні», коли хочете сказати «ні». Припиняйте розмови, які вам неприємні. Не зустрічайтеся з людьми, з якими не бажаєте спілкуватися. Зробіть перші кроки вже сьогодні. Чим упевненішими ви будете у відстоюванні власних меж, тим щасливішими та спокійнішими почуватиметеся.