Як розповісти дитині, що таке потреби
Не кожен дорослий розуміє значення слова «потреби», а тут виявляється ще дитині слід пояснити. Такі проблеми зумовлені нашим низьким рівнем фінансової грамотності. І це насправді дуже сумно, бо певна кількість проблем суспільства виникає через брак подібних знань. Спробуємо на розгляді конкретних прикладів не тільки заповнити свої прогалини, але й навчити дитину основ фінансової грамотності.
Коли, як, навіщо говорити про потреби? Якщо хтось уважає, що починати пояснювати подібні питання слід у підлітковому віці, то хочу одразу сказати, така думка хибна. Гроші — невід’ємна складова суспільного життя людини, тому починати привчати до них дитину можна із зовсім ще раннього віку, ідеально було б із настанням періоду «чомучки», коли малюк найбільш допитливий і цікавиться всім.
Перші уроки — з повсякденного життя. Найпоширеніша ситуація: дитина вимагає дорогу іграшку, вередує, починає істерику просто в магазині. Якщо ви вважаєте, що з вашою так не буде, то одразу кажу: «Буде. Може не в такому прояві, але просити напевне почне». Ми в змозі попередити таку поведінку. Як саме? Пропоную вашій увазі наступні поради.
Дитина повинна вміти міркувати. Перша порада — спілкуйтеся зі своїми дітьми і стимулюйте під час розмови до роздумів. Почніть говорити приблизно так: «Ми люди і щодня ми чогось потребуємо. Найперше — це повітря. Як ти вважаєш, навіщо воно нам?» Відповідь дитини передбачувана.
Продовжуємо: «Що необхідно нам для того, щоб ми зростали (щоб нам було тепло і комфортно)?» Очікувана відповідь: «Їжа, сон, житло, одяг». Це і є наші потреби, але за деякі з них ми повинні сплачувати гроші. Наступне питання: «Навіщо тобі потрібна нова лялька (машинка)?» Швидше за все дитина відповість «Бо просто хочу». Тоді слід пояснити, що це просто бажання, але не необхідність.
Поступово підводимо до висновку. Поясніть малюкові, що у вас є певна кількість грошей, якої вистачить на покупку їжі на вечерю. Наступне питання: «Як ти вважаєш, якщо ось ці гроші ми витратимо на твою іграшку, ми зможемо купити їжу? Звісно, ні. А якщо ми не купимо продуктів сьогодні, що може статися?» Трирічний малюк зможе відповісти, а якщо ні, то можна підвести його до відповіді поясненням, що мама, братик (сестричка, собака) зголодніли. І контрольне питання: «То що краще купити — цю іграшку чи продукти для вечері?»
Звідки беруться гроші — відповідь для малюка. Дитина може здивуватися, чому немає більше грошей, щоб вистачило і на іграшку, і на потреби сім’ї. Тут слід пояснити, що ви працюєте й одержуєте зарплату за свою роботу у певній кількості, витрачаєте її перш за все на задоволення потреб родини.
Гра на закріплення знань. Щоб закріпити ці знання, можна пограти з дитиною в гру. Ви називаєте потребу, а дитина відповідає, бажання це чи природня необхідність і чи коштує вона грошей. Наприклад: сон — потреба, безкоштовна; хліб — потреба, платна; гаряча вода — потреба, платна; нова іграшка — бажання, платне.
Ось так, простими словами ми з’ясували такі складні питання навіть для дорослих і таким чином підвищили рівень нашої фінансової грамотності та наших дітей.