Як розповісти дитині про кохання?
Незабаром усі тільки і говоритимуть про День закоханих. Валентинки, сердечка, віршики про кохання заполонять усі усюди. Тож якщо ваша дитина вже почала червоніти, роблячи поробки на 14 лютого, то пропонуємо поговорити не лише про закоханість, а й про здорові взаємини.
Що таке кохання?
Кохання — це чарівна річ. У фільмах і книгах ми бачимо безліч прикладів того, як кохати не потрібно. Токсичні відносини, страждання, любовні трикутники. Потім наші діти, починаючи романтичні стосунки, стикаються з проявами насильства і терплять їх, не розуміючи, що може бути інакше.
Тому вкрай важливо розмовляти з дитиною про здорові стосунки. Це буде базою для формування її майбутніх відносин не лише з протилежною статтю, але і з самою собою.
Як сформувати у дитини уявлення про здорові взаємини?
- Нагадуйте дитині, що вона повинна поважати особисті межі інших.
- Заохочуйте ставити запитання та обговорювати те, що турбує її. Не починайте водночас читати нотації та вмикати «досвідченого дорослого». Дайте дитині можливість поговорити.
- Не відповідайте, якщо не знаєте, що сказати. Це спричиняє довіру в стосунках.
- Не наполягайте, якщо дитина не готова обговорювати з вами певні питання.
- Підкреслюйте, що спілкуючись з іншими, потрібно почуватися комфортно і безпечно. Будь-яке насильство чи залякування не допускається.
- Нагадуйте, що дитина має право відмовитися, якщо їй щось не подобається.
- Запевняйте дитину, що вона може прийти до вас будь-якої миті, якщо вона почуватиметься некомфортно у стосунках.
- Будьте мудрими. Уникайте упередженості.
- Обговорюйте варіанти, як потрібно діяти, якщо дитина стала свідком психологічного чи фізичного насильства.
- Нагадуйте, що дитина має право сама вирішувати, що їй робити, коли справа стосується відносин. Ніхто не має права контролювати та вирішувати все за неї.
- Будьте прикладом здорових стосунків. Обговорюйте ситуації із фільмів та книг, коли головні герої перебували у токсичних відносинах.
Пам’ятаєте, як у школі хлопці смикали дівчаток за косички? Так ось, якщо дівчині такі «залицяння» спричиняють дискомфорт, то не потрібно говорити їй: «Потерпи, це він так проявляє свою симпатію!». Бо це перші цеглинки нездорових стосунків, коли доводиться терпіти біль через те, що хтось від цього отримує задоволення.
Як завести розмову з дитиною про здорові стосунки?
Аби допомогти дитині дійти істини у тому, що є здоровими і нездоровими відносинами, достатньо закликати її до обговорення. Під час спільного дозвілля, ставши свідком певної ситуації, поцікавтеся:
- «Як ти вважаєш, як виглядають здорові/нездорові відносини з оточуючими?»
- «Ти знаєш, що людині може зашкодити, якщо ти вимагатимеш від неї робити те, що вона не хоче?»
- «Якщо коли небудь ти відчуватимеш дискомфорт у стосунках з іншими, ти завжди можеш прийти до мене, і ми про це поговоримо».
Наші діти заслуговують бути щасливими. Тож важливо від самого початку навчити їх, що закоханість — це чудово. Але вчитися взаємодіяти потрібно не на фільмах, а піклуючись та прислухаючись до думок та відчуттів самого себе та того, хто з тобою поруч.