Як розповісти дитині про гроші та звідки вони беруться?
Рано чи пізно, але приблизно у два-три роки вам усе ж таки доведеться це пояснювати. Іноді це трапляється зненацька — просто малюк запитав: «Звідки беруться гроші?».
Та частіше відбувається все в звичайній буденній ситуації, коли дитини просить вас придбати якусь річ, а ви відповідаєте, що у вас немає грошей. Можливо, малюк не запитає вас, чому їх немає, але ви самі починаєте розмірковувати, що ви скажете, якщо ця розмова продовжиться. Швидше за все, наші думки такі (чи правильні вони?)…
«Гроші я отримую за роботу!» — досить повна відповідь, а головне — правдива. Щоправда, є невеличкий нюанс — ви готові розповісти детальніше, чому ми ходимо на роботу, за що саме отримуємо ці гроші та від кого? Питання прості, але чи зрозуміє малюк наші пояснення. Ось тут і виникають труднощі — потрібно дати точну, правдиву відповідь, але зрозумілу для дитини.
«Гроші ростуть на спеціальному дереві!» — трапляються і такі відповіді батьків дитині про гроші. Одразу зрозуміло, що вони не правильні. По-перше, це неправда. По-друге, ви самі заплутаєтеся у поясненнях. Якщо вже почали розповідати про те, що гроші десь «ростуть», то краще розкажіть, що не на дереві, а у банку. Просто поясніть, що гроші лежать на зберіганні. Саму систему нарахування відсотків пояснювати в ранньому віці зарано (а в тому віці, коли дитина вже знає про відсотки, вона навряд чи поцікавиться, звідки ви берете гроші), тому можна пояснити, що гроші, зберігаючись у банку, притягують до себе інших «друзів» і збільшуються.
«Гроші дають мені за те, що лікую людей (смачно готую, навчаю дітей тощо)». Цілком можлива відповідь, якщо ви зможете пояснити суть своїх обов’язків. Але не забудьте зазначити, що це все ж таки ваша робота, а не просто улюблена справа. Було б не зайвим ознайомити дитину з різними професіями, наприклад, під час прогулянки містом. Ви, напевно, зустрічатимете людей в уніформі — офіціантів, поліцейських, двірників. Зверніть на них увагу вашої дитини і поясніть обов’язки кожного. Дитина повинна знати, що всі люди працюють і отримують заробітну плату.
«Гроші я беру вдома». Украй небажана відповідь, бо вона спричиняє ще більше питань. Тоді доведеться відповідати, звідки ж беруться гроші вдома. А якщо не пояснити, то в дитини можуть виникнути свої здогадки, начебто гроші беруться з нізвідки. У майбутньому, спостерігаючи наявність грошей в інших і не розуміючи, звідки вони беруться, дитина може спробувати відняти їх в інших. Щоб цього не трапилося, розповідаючи дитині про гроші, не забудьте наголосити, що самі вони ніколи з неба просто так не падають, їх сплачують за певні дії. У жодному разі не можна їх відбирати в інших або намагатися заробити нечесним шляхом, бо такі гроші ніколи не принесуть задоволення і змусять отримати суворе покарання.
Прочитавши такі можливі думки батьків, ви, звісно, упізнали себе. Спробуйте знайти найпростіше, але водночас зрозуміле пояснення саме для вашої дитини. Намагайтеся бути чесними і точними. Ми, говорячи дитині неправду, намагаємося спростити свою відповідь. Вигадуємо якісь неймовірні речі, натомість самі того не усвідомлюючи, уселяємо в наших дітях недовіру до наших слів. Якщо хтось із вас уважає, що краще уникнути відповіді, то ризикує майбутньою непристосованістю своє дитини до життя. Уважаю, варто все ж таки приділити увагу питанню «звідки беруться гроші», а як це зробити — вирішувати кожному з вас.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: