Як розповідати дитині про гроші у 2–4 роки?!
А ви вже розмовляєте з дитиною про сімейний бюджет?
Ну хто з батьків не хоче виростити успішну, матеріально незалежну людину?! Звісно кожен мріє, про те, щоб його дитина реалізувала себе у житті. Син став прибутковим бізнесменом або просунувся по кар’єрній сходинці в якійсь цікавій йому професії. А донька могла забезпечити себе, наприклад, хенд-мейдом чи працюючи лікарем. Адже заробити гроші на безбідне життя можливо в будь-якій сфері! А все починається з простих, на вигляд, балачок з дитиною про гроші, проте дуже важливих діалогів, що стають основою фінансового виховання.
Основні правила спілкування про гроші з дітьми до 5-ти років
– Розкажіть історію винаходу грошей, показуйте повчальні відео та розвивальні мультфільми на тему грошей. Вивчайте тему разом, пояснюйте незрозуміле. – Якщо вчасно розповісти дитині про існування грошей, банків, кредиток і банкомантів, можна уникнути небажаних наслідків із дітьми в майбутньому.
– Розкажіть, як ставитися до купюр і копійок, як складати їх у гаманець чи скарбничку. Дозвольте стати самостійнішими — не бійтеся давати дитині до рук гроші (звісно невеликі суми). Навіть якщо вона загубить, нічого страшного, не сваріть. Запропонуйте порахувати їх. Розгляньте купюри разом, розкажіть, хто і що намальоване на банкнотах і монетах.
– Обговорюйте разом з дитиною всі питання, що стосуються грошей та сімейного бюджету, поступово розповідайте, яким є матеріальне становище в родині. Тема грошей не повинна бути забороненою. Тоді чергового разу дитина не влашту істерику, що ви відмовили їй у певній іграшці.
– Розкажіть про свою роботу та роботу знайомих. Долучайте до праці дитину, за роботу заплатіть символічні гроші. У фінансовому вихованні сума не має суттєвого значення, дитина ж тільки-но почала знайомитися з грошима. Стане в нагоді те, що про гроші говорять відкрито та навчають взаємодіяти з ними у дорослому житті. Розкажіть дитині в 4 роки, як заробити гривню, і вона може у 18 заробити свій перший мільйон!
– Поясніть, що таке кишенькові гроші, почніть їх потроху видавати. Купіть гарний гаманець чи скарбничку і навчить дитину ними користуватися. Нехай спробує самостійно скласти гроші, потім витягти. Дозвольте їй купити цукерку, розрахувавшись зі свого гаманця.
Що і як розповідати дитині про гроші у ранньому віці
«Хто вигадав гроші?» Це одне з перших запитань, яке ставлять зазвичай маленькі діти. Для того щоб доступно відповісти, необхідно орієнтуватися в цьому (добре, що зараз є безліч доступної інформації на тему гроші в інтернеті та літературних виданнях). Можна не вдаватися в подробиці та не пояснювати складні поняття, хоча всі діти двох-чотирьох років дуже різні та мають неоднаковий рівень допитливості. Зробіть самостійно невеликий аналіз, та дайте відповідь на запитання: «Чи цікаво це вашій дитині зараз?» Якщо так, то починайте історію. Можна показати цікаві розвивальні мультики на подібну тему (зараз існують такі). Перегляньте їх разом та під час перегляду пояснюйте, що дитині не зрозуміло. Розкажіть, як змінилися гроші. Спочатку первісні люди розраховувалися мушлями, зерном, сіллю, хутром диких тварин і навіть щурами. А зараз є можливість за допомогою комп’ютера та кредитної картки заплатити за будь-що. Сьогодні вже нікого не здивувати електронними грошима. Розкажіть дитині про те, що існує банк, де у спеціальних сейфах зберігаються гроші. Про те, що існують термінали, кредитки, на рахунку яких також зберігаються гроші, їх можна переказати на мобільний телефон чи на іншу картку, оплатити квиток чи комунальні. Для того щоб навчитися правильно поводитися з грошима та банківськими операціями, спочатку варто добре розумітися у матеріальному становищі сім’ї та мати уявлення, що таке сімейний бюджет.
Як розповісти малечі про бюджет сім’ї У кожній сім’ї, організації та навіть цілого міста є свій бюджет. Розкажіть дитині, з чого складається ваш бюджет і яка це приблизно сума. Діти добре сприймають візуальну інформацію, тому намалюйте бюджет та розфарбуйте кожен сектор. Залучайте дитину до фінансових проблем та витрат родини. Розкажіть, що бюджет — це всі гроші, що є в родині. Їх заробляє тато та мама. Ці гроші потрібно правильно розподілити на місяць, з них призначити і дитині на кишенькові витрати. «Поки ти ще малий, ми їх будемо збирати в скарбничку, а потім разом витратимо!» —- поясніть дитині. Майже у кожній родині існують також обов’язкові та бажані витрати, ліміти, скільки можна витрати грошей на день або тиждень. Плануйте сімейний бюджет разом, таким чином і себе привчите до фінансової дисципліни, навчитеся економити та накопичувати.
Поясніть дитині, що таке обов’язкові та бажані трати. До обов’язкових витрат, що стосується дитини, належить їжа та ліки (якщо хворіє), плата за дитячий садок, гуртки, необхідний одяг та іграшки. До бажаних належать похід у парк, чергова дрібничка, крутий телефон тощо. Можна навіть запропонувати дитині погратися в гру. Ви називаєте, а вона відгадує, яка це витрата: обов’язкова чи бажана. Розкажіть дитині, навіщо тратити гроші, їх потрібно заробити. Порахуйте приблизно, скільки часу слід працювати татові чи мамі, щоб купити дитині певну іграшку. Таким чином, дитина поступово запам’ятає, скільки у сім’ї витрат, хто працює і скільки заробляє, привчиться стримувати свої безмежні бажання та цінити гроші. Стимулюйте бажання заробити самостійно змалечку.
Розкажіть дитині, як заробити особисті гроші та надайте першу (незначну) роботу.
За гарну поведінку та поміч по дому краще не платити дитині. Якщо у вас є можливість на своїй роботі або на роботі друзів залучити дитину до праці, то тут вона вже може себе спробувати в ролі робітника-помічника. Звісно дивіться на дитину: чи є в неї терпіння та витримка, чи може вона зосереджуватися протягом 15–25 хвилин. Тоді спробуйте! Дитина може допомогти скласти якісь папери чи принести з одного кабінету в інший папку, витерти пил в офісі чи на автосервісі допомогти татові з ремонтом авто, подаючи, наприклад, ключі чи інші інструменти (не лякайтеся так, слід удавати, що дитина працює, нехай усього 15–20 хвилин, нехай майже нічого істотного не зробила, але ж намагалася заробити свої кошти). Обов’язково дайте символічну суму дитині як заробіток, хай відчує, що гроші не падають з неба, їх необхідно заробити.
Під час спілкування про гроші з дітьми 2-4 років, можна використовувати такі запитання:
– Чи хочеш ти стати багатим?
– Щоб ти робив з великими грошима?
– Чи потрібні тобі кишенькові кошти?
– Що ти хочеш купити на особисті гроші?
Побачите, як запрацює фантазія дитини, коригуйте її та спрямовуйте в потрібний бік, тоді свої кишенькові кошти вона буде витрачатиме розумно та навчиться накопичувати гроші, економити їх та ділитися з тими, хто їх потребує.
Навіщо потрібно спілкуватися про гроші з сином чи донькою у ранньому віці? Бо це допоможе прищепити правильне ставлення дитини до грошей. Ваша дитина повинна орієнтуватися в темі «гроші» з одного боку з певною легкістю, з іншого — з відповідальністю. Але ніколи не забувайте, в гонитві за вихованням «супер-фінансиста» чи «бізнесмена», слід обов’язково пояснити дитині, що багатіти необхідно не лише матеріально, але й духовно та морально, не робити збагачення метою всього життя!