Як привчити дітей до фінансової грамотності?
Перед дорослими постає складне завдання: прищепити дитині навички регулювання власного бюджету, водночас серед дорослих мало хто може похвалитися подібним знаннями. Та якщо ви маєте за мету виховати свідому фінансово грамотну особистість, то вам доведеться надати своїй дитині такі знання.
Звісно, можна спростити собі завдання і віддати дитину на додаткові курси фінансової грамотності. Але справа в тому, що такий варіант можливий лише з дітьми шкільного віку, здатними до самостійного опанування теми. Ми ж маємо на увазі навчання фінансової грамоті дошкільнят. Саме в цьому віці слід поступово починати привчати дітей уміти розпоряджатися грішми.
Виховуємо силу волі. Ви здивуєтеся, але перший урок фінансової грамотності аж ніяк не стосується грошей. Проведіть з малюком невеличке тестування на визначення природної схильності до фінансової науки. Запропонуйте йому цукерку з умовою не їсти її впродовж 15 хвилин і зауважте, що в разі утримання дитина зможе отримати дві такі цукерки. Якщо малюк зможе правильно мислити, то він витримає потрібний час, бо знатиме, що таким чином він зможе отримати більше. Цей простий тест розкриє вам, наскільки дитина має природну силу волі, що є основною якістю фінансово успішних людей.
Якщо малюк не витримав випробування, то вам доведеться витратити час на тренування сили волі. Приєднуйтеся до дитини і тренуйтеся разом, вам це також не завадить, адже вміння буде корисним і вам.
Кишенькові гроші — перший бюджет дитини. Колись настане час і ви почнете видавати дитині кишенькові гроші. Значну роль у цьому відіграє звичайна батьківська любов. Не йдіть у неї на поводу, розумно видавайте певну суму. Те, що для дітей нічого шкода, то зрозуміло, але дотримуйте правила: чим менша дитина, тим меншою є сума кишенькових.
Коли почнете видавати гроші, запропонуйте дитині відкладати певну їхню частину про запас, а також обов’язково зауважте, що тепер це власні кошти малюка і він повинен сам думати, як ними розпоряджатися. Звісно, ви все одно контролюватимете витрати дитини (і це правильно!), але робіть це непомітно.
Настане момент, коли дитина може припуститися фінансової помилки. Не намагайтесь її зупинити. Нехай помилиться! А потім ще раз помилиться, аж поки не усвідомить усієї відповідальності за свої кошти.
Допоможіть скласти власний бюджет. Отже, поступово у дитини з’явилися власні кошти. Вона витрачає їх, здебільшого, на розваги, солодощі та зважає на свої бажаннями, але аж ніяк не розум. Ви повинні навчити дитину складати власний бюджет і враховувати витрати, доходи. Розкажіть, що таким чином вона зможе навести лад у справах і чітко вже розраховувати, чи може вона витратити гроші на купівлю чогось чи варто почекати.
Поступово підведіть дитину до того, що в родині ви зараз оплачуєте її витрати, але через деякий час вона повинна навчитися оплачувати їх сама. Так їй буде значно легше в майбутньому перейти на повне самозабезпечення. Привчіть дитину обчислювати свої витрати і доходи.
Звідки беруться гроші. У вашої дитини може з часом виникнути питання, чому ви не даєте їй більшу суму. Вам слід познайомити свою дитину з поняттям гроші, з тим, як їх заробляєте. Почніть з того, що дитина має бути присутньою на всіх сімейних обговореннях стосовно родинних фінансів. Це може бути як проста розмова про витрати, так і плани щодо здійснення крупних покупок. Майте на увазі, що самої присутності дитини замало. Незважаючи на свій вік, малюк повинен також висловити свою думку і навести аргументи щодо своєї згоди або незгоди.
Щодо пояснення значення грошей та їхньої появи у родині, то такі розмови час від часу трапляються між дорослими і дітьми. Але для знайомства з грошима цього замало. Під час розмови розповідайте про певні речі і про те, скільки праці вкладено на їхнє виготовлення. Зверніть увагу: саме праці, а не коштів.
Родинне ставлення до грошей. Важливу роль відіграє у формуванні фінансової грамотності те, як ставляться до грошей у родині. Якщо сім’я не прагне здобувати гроші, уважаючи, що заробити великі суми можна тільки нечесним шляхом, то навряд чи в подальшому житті малюк захоче їх заробити. Якщо ви належите до такої сім’ї, то вас, звісно, ніхто не переконуватиме в протилежному, але ви маєте погодитися, що гроші можуть значно поліпшити рівень життя, і запевнити в цьому свою дитину.
Навчаємося граючи. У сучасних іграшкових магазинах можна знайти безліч економічних ігор на зразок «Монополії». Зазвичай на них пишуть вікові обмеження, тому ви зможете дібрати найбільш відповідну. Такі ігри цікаві як для малих, так і для дорослих. А ще вони формують уявлення дитини про ринкові відносини й основи фінансових знань.
Даємо можливість заробити. Такий спосіб підходить для більш старших дітей. Головне, що ви повинні знати, — не можна давати гроші за гарні оцінки (дитина має усвідомлювати, що вона навчається заради свого майбутнього, а не заради ваших грошей) і за виконання хатніх обов’язків. Необхідно привчити дитину не соромитися будь-якої праці. Дитина повинна на власному досвіді зрозуміти, яким чином дістаються гроші. Згадайте притчу про зароблені сином гроші, які він голіруч дістав з вогню. Можна ознайомити з її сюжетом і вашу дитину. Вона має знати, що гроші дістаються лише працею (а от якою саме — розумовою чи фізичною — це вже інше питання).
Тест на визначення засвоєних знань. Ви поступово навчали малюка фінансової справи. Настав час перевірити, чи не були ваші зусилля марними. Видайте 16-літньому підліткові велику суму грошей на місяць і запропонуйте йому розпланувати свої витрати. Якщо дитина впорається і зможе не витратити кошти за кілька днів, отже, ваша наука була недаремною. Якщо ваші сподівання не виправдалися, зверніться до книг. Наприклад, допоможе у цьому питанні книга-самоучитель з фінансової грамотності Є. Молнії «Діти та гроші». Можливо, корисну інформацію ви зможете знайти в книзі для педагогів та підприємців «Как организовать детский бізнес-лагерь или серию тренингов». Також можна знайти фінансового консультанта, який міг би допомогти розв’язати ваші питання. Зрештою, 16-літній юнак чи дівчина вже в змозі самостійно засвоювати знання, тому, можливо, їм дійсно буде зрозуміліше відвідувати тематичні лекції, курси і тренінги.
Так, за допомогою простих способів і прийомів ви зможете підвищити і власний рівень фінансової грамотності, і навчити цього вашу дитину. Якщо ваші донька чи син мають хоча б початкові знання з фінансової грамотності — будьте певні, вони зможуть організувати свій бюджет та зможуть забезпечити собі гідне життя. Вони можуть не стати казково багатими, але вони підтвердять ще одне визначення фінансової грамотності — науки, що вчить, як не стати жебраками.