Медики з Всесвітньої організації охорони здоров’я радять годувати дитину груддю доти, поки вона сама не відмовиться від материнського молока. Найчастіше це відбувається до третього року. Але нині матусі часто виходять на роботу раніше, тому постає питання: як припинити грудне годування найм’якіше, без шкоди для малюка та для себе?

Різке припинення, наприклад, у разі від’їзду матусі в інше місто на кілька днів, може суттєво зашкодити психологічній стабільності малюка, формуванню базової довіри до світу, тому вкрай не рекомендоване. Гормональні пігулки, що завершують лактацію, завдають сильного удару по організму, і жоден лікар не передбачить наслідків — різке збільшення ваги — це найменша з-поміж можливих проблем. Також вкрай не рекомендоване перетягування грудей: цей «народний» спосіб фізично важкий та призводить до маститу.

Найкращий спосіб припинення годування грудьми

М’яке та поступове відлучення — найкращий спосіб, що має лише один недолік: процес може тривати 3–6 місяців. Але врахуйте, що для малюка материні груди є не просто джерелом їжі, це ще й спілкування, захист та тепло, тому різко позбавляти його всіх цих базових речей не слід. Зауважимо, що розмови, ніби після року з молока зникають корисні речовини,— міф. Воно залишається корисним протягом усього терміну годування.

Плануючи м’яке завершення ГВ, урахуйте, що воно не повинно збігтися з іншими суттєвими змінами у житті: переїзд, вихід мами на роботу тощо. Багато педіатрів улітку не рекомендують відлучати від маминого молока, бо воно, на відміну від будь-якої їжі, завжди свіже та містить речовини для мікрофлори травневого шляху дитини, а влітку зростає ризик кишкових розладів. Якщо малюк захворіє, припинення ГВ також слід відкласти.

Чотири етапи правильного алгоритму дій

  1.     Уникайте проміжного та випадкового годування вдень поза графіком: зазвичай малюк вимагає грудей, коли скучив чи засумував, і таким чином намагається отримати заспокоєння та спілкування. Щоб відволікти дитину, більше гуляйте, запроваджуйте нові ігри та розваги, що займуть його увагу. Обіймайте його, цілуйте та побільше демонструйте цікавенького на вулиці. Намагайтеся й самі максимально заповнити день справами, бо мама, яка нудьгує, дивним чином викликає у малюка бажання їсти.

Також на період припинення ГВ уникайте одягу з декольте, та не переодягайтеся перед малюком, бо, як кажуть, «Зникне з очей — зійде з думки».

Перший етап може тривати місяць-півтора.

  1.     Наступний етап — скасувати денні годування перед сном. Найлегше це зробити після 1,5 років. Для цього у теплий час намагайтеся вкладати дитину спати на вулиці. Якщо ж денний сон починається вдома, замінюйте годування перед ним та «уві сні» на заколисування чи пісеньки. Створюйте ритуал укладання спати: малюкові простіше сприйняти зміни, якщо він відчуває у них упорядкованість та повторюваність. Потім настане черга відмінити годування грудьми після пробудження. Зазвичай у цей час малюк вже їсть кашу — і це стане чудовою альтернативою.
  2.     Тепер настав час навчити дитину засинати без годування груддю. Як і у попередніх етапах, не поспішайте. Перед вечерею займіть дитину активними іграми, бажано на свіжому повітрі — втома допоможе швидше заснути. Щоправда, є діти, які від активних ігор надмірно збуджуються і тривалий час не можуть заспокоїтися, зосередитися на інших справах. Якщо ваш малюк такий, його слід, навпаки, заспокоїти, «приспати» казкою, спокійною грою або музикою.

Нагодуйте дитину ситною вечерею, наприклад, кашею, щоб виключити можливість голоду. Як і у випадку з денним сном, виконуйте певний ритуал, зокрема обійми та інші тактильні контакти, погойдування, колискову чи казку. І після того обов’язково вкладайтеся спати теж — приклад поведінки важливий для малюка.

Дуже добре, якщо вкладатиме малюка спати тато, який годувати грудьми аж ніяк не може.

  1.     Завершальний етап — закріплення нових стереотипів поведінки, остаточне припинення годування вдень та вночі. Замінюйте його обіймами, гладьте дитину, щоб відлучення від грудей не сприймалося як холодність. Уночі замість грудей можна давати дитині попити води, причому доручити такі нічні підходи до ліжка малюка татові.

Для успіху справи важливо, щоб ви самі були впевненими у правильності цього кроку. Саме впевненість дає сили витримати капризи малюка.

Як боротися з надмірною кількістю молока у грудях? Спеціалісти рекомендують у разі відчуття важкості зціджувати потроху, до відчуття полегшення. Природа подбала про регуляцію лактації, і вона безпосередньо залежить від подразнення соска під час акту смоктання. Не буде його, і молоко щезне за тиждень-два. Також для зменшення кількості молока потрібно більше займатися спортом (щоб пропотіти) та пити менше рідини. Знизити лактацію допоможуть і трави (шавлія, м’ята).

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: