Хвалити, але не перехвалити — це головне правило похвали для дітей у будь-якому віці! Похвалу дитина повинна чути від батьків завжди, інакше невпевненість та знижена самооцінка їй забезпечені! Не перетворюйте дитину на об’єкт суспільного схвалення, або на неповторного  містера чи місіс Усесвіту. Зазвичай, батькам дуже важко знайти ту межу, аби не перетворитися на «жаднюгу добрих слів» чи, навпаки, не стати служником дитини, який співає їй похвальні пісні!

Як же правильно хвалити дитину? Що необхідно говорити? Ось 10 основних фраз, що стануть у пригоді для мами та татуся.

1. «Ти сильний, сміливий, щасливий, красивий!» Ці фрази потрібно говорити дітям, які невдоволені, дивлячись на себе в дзеркало. Задля підвищення їхньої самооцінки (особливо дівчаткам) необхідні такі слова в дитинстві.

2. «Ми дуже раді, що в тебе все виходить!» Підтримка та оцінка від батьків ніколи не завадить дитині. Ці слова доводять малюкові, що батьки радіють за нього та співпереживають.

3. «Ти добре можеш упоратися із завданням (по господарству)! Дякую за допомогу!» Схвалення та подяка від батьків підвищують самооцінку дитини, такі слова надихають її вдосконалювати свої вміння та показати мамі й татові, на що ще вона здатна.

4. «Щодня у тебе виходить це (будь-що) дедалі краще! Не зупиняйся! Ти на правильному шляху» Такими фразами батьки допомагають дитині не зупинятися на досягнутому та йти далі. Це дуже добре допомагає, наприклад, в спорті, коли син чи донька опановують якийсь вид спорту. Підбадьорюйте свою дитину!

5. «Чудово! Ти сам вже одягнувся (намалював, створив і будь-що інше, що опанувала ваша дитина)!» Констатуйте факт зробленого і сформуйте позитивний образ, а не нахвалюйте окремо малюка: «Ой, який молодець, одну ложку до рота доніс! Чудово! Ти найкращий!» Узагалі намагайтеся не порівнювати з іншими. Так є небезпека виховати «гордовиту фіфу», з якою ніхто не спілкуватиметься. До того ж діти звикають, що їх постійно хвалять і вже без цього не можуть нічого робити, у них виникають труднощі та непорозуміння як із батьками, так з однолітками та викладачами.

6. «Ти справжній чоловік (жінка)!» Наголошуйте на приналежності до певної статі та на окремих характерних відмінностях. Змалечку в дівчинці виховуйте жіночність, а в хлопчикові — чоловічі риси! Це, звісно, не банальне: «Чоловіки ніколи не плачуть!» До речі цей вислів зараз спростовують науковці. Ніби то такі докори негативно впливають на подальше психологічне здоров’я та характер дорослого чоловіка. А ось про те, що хлопцеві ніколи не можна бити жінок і потрібно поважати бабусь, говорити варто регулярно!

kak_khvalit_rebenka_pravilno

7. «У тебе гарні задатки в цій (в будь-якої) галузі! Ти можеш стати успішною людиною!» Надихайте дитину, але не обіцяйте, що вона обов’язково стане Білл Гейтсом. Попередьте її, що для того, аби досягти високих результатів, стати забезпеченою, варто дуже багато працювати та не боятися труднощів.

8. «Як тобі це вдається, навчи мене!» Це приємно буде чути як малюкові, який збудував загадкову вежу з кубиків, так і підліткові, який розуміється на гаджетах, може пояснити важливу інформацію, краще за експерта. Дитина радіє, що її вміння стали у пригоді батькам, а ще вона може навіть відчути себе у ролі вчителя, навчити маму чи татуся якихось хитрих схем.

9. «Приголомшливо! Це гідно похвали!» Цю фрази слід використовувати, коли дитина ділиться своїми досягненнями. Це потрібно зазначити, але не варто акцентувати на самій дитині, лише на її вміннях і досягненнях. Не передавайте куті меду, в усьому має бути міра.

10. «Я люблю тебе!» Без упевненості в тому, що дитину люблять, їй важко гармонічно розвиватися. Ви не помічали, як дитина 2–4 років часто запитує: «Мамо (тато), ти мене любиш?» Діти хочуть чути позитивну відповідь, адже це допомагає їм по життю. Малюкові також подобається говорити батькам про свою любов: «Мамочко (татусю), я тебе люблю!» Створіть у своїй сім’ї таку традицію й усі будуть щасливими!

Правильно хваліть свою дитину змалечку! І тоді у вас не виникне жодних проблем у вихованні, адже дитина розвиватиметься в гармонійному середовищі та в люблячій сім’ї.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: