Як правильно вибачатися перед дитиною?
Діти завжди вчаться на прикладі батьків. Якщо ми помилилися, завдали болю маленькій особистості, то неодмінно потрібно вміти визнавати свою помилку та перепросити. За що потрібно вибачатися перед дитиною?
- Пообіцяли і не виконали.
- Нагримали, навіть якщо дитина мала рацію.
- За образливі слова.
- Звинуватили у тому, що дитина не скоїла.
Не перепрошуйте за допомогою подарунків. Це не найкращий спосіб. Як це краще зробити? Пропонуємо вам декілька основних правил.
Варіант № 1. Неправильний
Постійно перепрошувати. Часом батьки почуваються настільки винними, що від однієї крайності впадають до іншої, постійно вибачаючись перед дитиною. Батьки, які постійно це роблять, мимоволі створюють відчуття небезпеки для дитини.
Припиніть гнатися за статусом «ідеальних» батьків. Дозвольте собі бути інколи суворими та не стриманими. Відчувати різні емоції — це нормально. Припиніть себе за це картати.
Варіант № 2. Теж неправильний
Деякі батьки, навпаки, бажаючи зберегти свій авторитет у вихованні, не перепрошують у дитини навіть тоді, якщо дійсно винні. Так у неї може сформуватися страх припуститися помилок. До того ж, ви можете порушити розвиток емоційного інтелекту. Адже малюк не вміє розпізнавати почуття через те, що не дозволяє собі їх відчувати.
Варіант № 3. Правильний!
Шукайте золоту середину. Не поспішайте перепрошувати, якщо ваші емоції ще не вляглися. Дайте собі час. Для вибачення пропонуємо декілька відповідних фраз.
- Назвіть почуття дитини, які вона, на вашу думку, відчуває.
- «Ти, мабуть, засмутилася / образилася / злякалася».
- «Це нормально. Я на твоєму місці відчувала б те саме».
- «Мені шкода, що так вийшло».
- «Я не хотіла тебе ображати / лякати».
- «Навіть якщо я злюся, у мене сердите обличчя, я однаково тебе дуже люблю. Близькі люди іноді сваряться, але вони не припиняють одне одного любити».
Така стратегія чудово підійде для малюків до 4 років. Для дітей старшого віку рекомендуємо пояснювати детальніше, що саме ви відчували і чому так учинили.
«Мені шкода, що я на тебе нагримала. Я не хотіла тебе образити. Я тебе дуже люблю. Я сьогодні дуже втомилася, у мене було багато справ. Ми з тобою знаємо, які це неприємні почуття. Я не стрималася, і дуже шкодую через це. Вибач мені будь ласка».