Як навчитися розуміти дитячі малюнки?
Чому малята з таким задоволенням водять олівцем по папері, розмазують фарби, опановуючи всі нові й нові простори для своєї творчості? Тому що так вони виплескують свої емоції, вчаться розуміти навколишній світ і самих себе. І немає нічого дивного в тому, що за дитячим малюнком досить легко можна «прочитати» характер, настрій маленького художника. Дуже багато чого в дитячому малюнку не випадково. Ввімкніть свою інтуїцію й спробуйте зрозуміти своє маля. Цікаво розглядати картинки, на яких намальовані люди, звірі, якісь ситуації. Попросіть дитину намалювати родину, а потім подивіться на малюнок уважно.
Які кольори обрала дитина? Найулюбленішу та близьку істоту маля буде намагатися розфарбувати таким ж кольорами, як і себе. Червоні, жовтогарячі, малинові кольори — це вибір активних, непосидючих дітей. Синім, зеленим, блакитним кольорам віддають перевагу тихі, спокійні, посидющі діти. А якщо Ви побачили, що на малюнку присутній контраст чорного та білого, це може свідчити про внутрішній конфлікт, з яким маля не може впоратися.
У якій послідовності малюк намалював членів родини? Якщо першим він намалював себе, то це зовсім не свідчить про його егоцентричність. Адже на аркуші паперу він створює свій унікальний світ. А якщо на малюнку намальована тільки дитина, то потрібно задуматися. Можливо, це означає, що вона випробовує почуття самотності й не сприймає себе «частиною родини». Після себе дитина найчастіше малює того члена родини, який для неї є найбільш важливим. Наприкінці, звичайно, з’являються кішки або собаки. Зверніть увагу на «братів наших менших», якщо вони раптом з’являються на другому місці. «Мені самотньо»,— повідомляє Вам Ваш малюк.
Що означає «забування» когось із родичів у малюнку? Швидше за все, цей «хтось» маляті неприємний. Може бути, це маленька помста за недавню образу або торішнє покарання. Або просто, із цією людиною в дитини відсутній емоційний контакт.
Вся родина тримається за руки, усі посміхаються — от малюнок, що свідчить про те, що дитині добре зі своїми домашніми. А якщо мама, тато, маля намальовані окремо, ще й невеселими, подумайте, чому маля саме такою бачить Вашу родину. Часто можна спостерігати, як малюк малює окремо братиків або сестричок. Так іноді він повідомляє нам про те, що ревнує батьків і прагне їхньої уваги.
Малюк намалював себе занадто малим? Можливо, він вважає себе надто залежним від батьків або недооцінює свої можливості. Намагайтеся частіше хвалити його та підкреслювати будь-які позитивні моменти.
Той персонаж або предмет, що викликає в дитини найбільшу тривогу, зображується більшим натиском олівця, заштриховується або обводиться. Частини обличчя й тіла — найголовніші деталі малюнка. Відсутність якої-небудь деталі насторожує. Якщо хтось часто сварить дитину, то малюк запросто може забути намалювати йому рот, щоб «не кричав».
А тепер намагайтеся відчути настрій усього малюнка. Які емоції він передає? Що в цій картинці Вас насторожило? Після того, як Ви визначите емоційний стан свого маляти, спробуйте розглянути це щодо своєї родини. Хваліть дитину, якщо помітили низьку самооцінку. Налагоджуйте стосунки маляти з тим членом родини, що намальований на занадто великій відстані від художника.
Як хочете зрозуміти дитячий малюнок?
• Виберіть момент, коли в дитини буде гарний настрій, і запропонуйте їй помалювати.
• Запропонуйте маляті намалювати Вашу родину або родину яких-небудь звірят.
• Не будьте поруч із дитиною, коли вона буде малювати.
• Не обговорюйте при маляті результати малювання,— йому це зовсім ні до чого.
• За допомогою своєї інтуїції намагайтеся побачити в малюнку все те, що маля хотіло Вам сказати.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: