Як навчити дитину самостійно їсти?
Навчити дитину їсти самостійно — справа часу. Адже всі дорослі вміють це робити і нікого не кличуть на допомогу. Та ось у чому питання: як довго ви готові годувати свою дитину з ложечки?
І справа не в тому, що вам, дорослим, це навіть подобається, а в тому, що вміння їсти самостійно — один із фрагментів загальної самостійності сьогоднішнього малюка. І чим раніше ви навчите дитину вправлятися з ложкою, а потім і виделкою, пити з чашки, а не з пляшки з соскою, тим упевненішою в собі і більш самодостатньою вона буде, коли виросте. Тому приймаємо аксіому: уміти їсти самостійно — це правильно і корисно.
Коли починаємо?
Щойно дитина навчилася сидіти і вже може утримувати в руках невелику ложечку — вже час! Малюкові дуже цікаво досліджувати нові предмети — тарілку, ложку. Спершу дайте йому ці предмети без їжі, нехай спробує їх на смак, обмацає форму. Потім покажіть, як правильно користуватися ложкою. Починати краще з такої їжі, яка не проливається і не розсипається. Наприклад, з не дуже рідкого пюре. Головне — хвалити малюка. Доніс ложечку до рота — молодець! Проковтнув? Розумниця! Навіть якщо малюк забруднив столик або фартушок, а може, й обличчя, не страшно. Тримайте під рукою серветки, щоб вчасно витерти карапуза і заразом прищеплювати йому навички охайності. Цей перший етап — найважливіший у привчанні їсти самостійно. Від того, як він мине, багато в чому залежить те, як швидко дитина навчиться обходитися без вашої допомоги. Тому запасіться терпінням і дійте.
Приємна обстановка
Щоб малюк любив їсти і робив це із задоволенням, створюйте приємну обстановку під час прийому їжі. Ніколи не можна кричати, дратуватися, увесь час квапити і обсмикувати дитину, робити їй безліч зауважень. Навпаки, дорослий, який подає дитині їжу, має бути налаштований доброзичливо, жартувати, піднімати малюкові настрій. Але не переплутайте це з такою поведінкою дорослого, коли він розважає дитину під час обіду. Цього робити категорично не можна. Тому що сьогодні малюк погоджується їсти, тільки прослухуючи казку, а завтра він попросить або навіть зажадає, щоб уся сім’я співала і танцювала перед ним.
Поетапне навчання
Отже, ваш малюк вже опанував ложку і його рухи стали досить скоординованими. Саме час навчити дитину пити з чашки. Її зручно утримувати в руках. Спершу можна скористатися чашкою з двома ручками, а пізніше — замінити на чашку з однією ручкою. Якщо ви бачите, що малюк часто закашлюється, тому що ковтає надто багато рідини, запропонуйте йому пити кисіль, щоб навчитися робити це з чашки. Виделка — предмет, який завжди привертає увагу малюка. І не треба боятися, що він може поранитись. Сьогодні існує безліч варіантів виделок, зубці яких виготовлені із силікону. Ними просто неможливо поранитися.
Почуття дорослостi
«Я вже великий», — говорить дитина про себе, навіть якщо їй ще мало років. Малюкові подобається наслідувати дорослих. Він у захваті від того, що йому дозволяють скористатися «дорослими» предметами вжитку, і йому дуже приємно, коли про нього говорять, що він великий, дорослий, самостійний. Тому, якщо ви хочете навчити дитину самостійності, хваліть її за дорослі вчинки, заохочуйте бажання зробити щось самостійно, а не поспішайте все зробити за неї.
А якщо дитина не хоче?
Трапляється й так, що дитина відмовляється їсти сама. Вона вередує, вимагає, щоб її погодували. Так відбувається тоді, коли в сім’ї є різні позиції з приводу самостійної їжі. Наприклад, бабуся вважає, що немає нічого страшного в тому, щоб погодувати дитину з ложки. А мама може дотримуватися іншої, «самостійної», позиції. Дитина, звичайно, відчуває це, і примхами вибирає легший і зручніший для себе шлях. Вихід із цієї ситуації — усім домовитися і узгодити спільні правила гри.
Поганий апетит
Поганий апетит дитини нерідко заважає навчити її самостійно їсти. Проблема полягає в тому, що батьки хочуть хоч як-небудь нагодувати дитину, тому стоять з ложкою, як то кажуть, «над душею». У такій ситуації дорослим доводиться непросто. Альтернатива: залишити дитину голодною чи нагодувати — практично не розглядається. Тому краще розпочинати з апетиту. Змініть меню, можливо, дитині просто не підходить їжа, яку ви пропонуєте. Перегляньте режим дня, збільшивши кількість прогулянок і встановивши час прийому їжі, виключивши солодке і можливість перекусити між основною їжею.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: