Як навчити дитину читати?
Ви вирішили навчити свою дитину читати? Чому? Їй час уже до школи, а вона досі не має уявлення про літери? Тоді зрозуміло. А якщо дитині виповнилося лише два чи три роки, тоді чому у вас виникло таке бажання? Якщо для загального розвитку, то можна, але тільки у формі гри і тільки зі згоди дитини.
У якому віці почати? Трапляється, але не часто, коли дворічна дитина вже знає всі букви і читає по складах. Тому якщо ви вирішили навчити свого дворічного малюка читати, то не полінуйтеся спочатку виявити, чи бажає цього сам малюк, бо відомо, що навчання без бажання не має результатів.
Якщо дитина ще не йде до школи, то поспішати навчати її букв не варто. Але якщо ви згодні з тим, що основний розвиток припадає на період до трирічного віку, то звісно можете спробувати залучити дитину до букв. Якщо не відчуєте опору, а лише зацікавленість, то продовжуйте.
Читання змалку. Ви, мабуть, не замислюєтеся, але ви навчаєте дитину бути читачем ще з раннього дитинства, коли самі читаєте їй книжки. Можна заперечити, сказавши, що таким чином розвиваються навичка слухача, але ж і зацікавленість книгою теж виникає.
Щоб зрозуміти, чи будуть цікаві вашій дитині букви, купіть для неї кубики з літерами. Беріть ті, на яких на кожну букву намальований предмет. Так буде цікавіше. У процесі гри ненароком покажіть дитині букву (найчастіше починають з простої «А») і назвіть її. Попросіть повторити. Зверніть увагу дитини на предмет і на саму літеру. Якщо малюк повторив за вами, а потім ще й запитав про іншу, то він зацікавився. Тут головне правило — не поспішати. Ви маєте не навчити дворічну дитину читати, а спершу ознайомити і розвинути пам’ять.
Відповідайте правдиво. Неправильно вважати, що мала дитина не зрозуміє складних речей. Спростіть пояснення цих речей, тоді вони стануть доступними для дитячого розуму. Якщо малюк сам запитає вас, що це за літера, навіть якщо вона англійська, говоріть так, як є насправді, і називайте цю букву.
Методики раннього розвитку. Найпоширенішими є картки Домана та кубики Зайцева. В обох є недоліки, і вирішувати, чи користуватися ними, лише вам. Картки спрямовані на запам’ятовування графічного написання самого слова, а навчена читати по кубиках Зайцева дитина плутається при поділі слова на склади. Не всім дітям подобаються такі методи.
Навчити читати можна без допомоги методик і репетиторів. Раніше не існувало такої кількості допоміжних матеріалів для навчання читати, як зараз. І все ж усі могли опанувати цю науку. Тому цілком можливо навчити малюка читати і в домашніх умовах. Якщо ви вже засвоїли всі букви (доречніше називати їх звуками), то час привчати до читання по складах.
Для цього привчіть проспівувати кожен звук у складі. Підпишіть на папері найбільш уживаний дитиною склад «МА» і покажіть, як необхідно його проспівати: «М-М-М-М-М-А-А-А-А-А». Добре допоможе у цьому книжка з перекидними сторінками.
Вивчення читання по складах є найдовшим етапом у засвоєнні цієї «науки». Після цього ви зможете складати слова і читати їх. Поєднуйте навчання із життям, читайте назви магазинів, вулиць, спечіть або купіть печиво у формі літер, грайте з дитиною у словесні ігри (придумати слова на певну літеру, придумати слова з одним складом тощо). Будьте самі зацікавлені в цьому, покажіть це дитині, налаштуйтеся на позитивний результат, а ще на те, що, можливо, на навчання вам доведеться витратити не один рік, хоча діти різні, і декому може знадобитися лише кілька місяців. У будь-якому випадку залишайтеся для дитини вчителем, який допомагає, підбадьорює і який пишається.