Як говорити з дітьми, щоб не змусити конкурувати братів та сестер?
Коли у вашій родині більше ніж одна дитина, то конфліктних ситуацій не уникнути. Діти можуть не поділити іграшку, не визначитися, хто першим піде обіймати маму, не дійти згоди, який мультик вони хочуть переглянути. Мами і тата, яким на день треба розв’язувати 1001 справу, інколи використовують слова: «Ти ж старший! Поступися». А дитина натомість чує: «Твої почуття не важливі».
Але найчастіше батьки вдаються до порівняння.
Які фрази краще не говорити та що сказати натомість?
- Замість «Сестра у твоєму віці вже на велосипеді каталася», скажіть: «Диви як класно ти їздиш на біговелі!».
- Замість «Чому з тобою так важко? Із Сашком усе завжди легко дійти згоди!», скажіть: «У тебе цікава позиція. Чому ти вважаєш саме так?».
- Замість «Оленка у нас спортсменка, а ось Богдан — шибеник», краще розповідайте про кожну дитину окремо і не в їх присутності.
- Замість «Яна природжена лідерка! У Катрусі такого хисту немає», кажіть про позитивні риси кожної дитини.
- Замість «Я люблю вас однаково», кажіть: «Я люблю вас по-різному, але однаково сильно. Бо ви різні особистості, кожний із вас особливий».
- Замість «Як у одних батьків можуть бути настільки різні діти?!», кажіть: «Як багато у вас спільного!».
- Замість «Олег схожий на тата, а Назар — на маму», кажіть: «У кожному з вас ми бачимо продовження себе — і це неймовірно!».
- Замість «Ти маєш її любити, вона ж твоя сестра!», кажіть: «Твоя сестра так тебе чекала, бо дуже тебе любить».
- Замість «Сашко, у тебе багато іграшок! Дай цю братові!», скажіть іншій дитині: «Розумію, що зараз тобі хочеться погратися цією іграшкою. Але почекай, поки нею пограє Сашко».
- Замість «Ти ж хлопчик/дівчинка, поступися», скажіть: «Ну ж бо по черзі».
- Замість «Ти старший, будь розумнішим!», скажіть: «Я розумію, як тобі образливо, що брат розламав твою башту. Ходи, я тебе обійму».
Будьмо дорослими та вчитимемося зупинятися, коли хочете вимовити шаблонну фразу. Глибоко дихайте. Подумайте, чого зараз потребує кожна ваша дитина. Дійте відповідно до ситуації.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: