Пригадаймо себе в дитинстві. Що ми відповідали, коли нас запитували, чи хочемо ми йти до школи? Найчастіше говорили, що хочемо. Пізніше, коли вже знали приблизно, що на нас чекає, відповідали навпаки, доповнюючи відповідь поясненням, що в школі уроки, а це нудно. Звідки такі пізнання? Звісно, із розповідей батьків або старших дітей. Чи правильно було так говорити, ніхто не замислювався. А насправді такі розмови впливали на нашу адаптацію у школі та на сприйняття навчання в цілому.

Одна маленька п’ятирічна дівчинка, коли її запитували, чи хоче вона до школи, говорила радісно: «Так!»,  а на питання «Чому?» ще голосніше відповідала: «Бо я хочу все знати!». Невідомо, як саме батьки прищепили дитині таку цікавість до школи, але вочевидь про нудні уроки не йшлося. Зараз дитина навчається в п’ятому класі, відмінниця. Можна впевнено сказати, що це заслуга батьківського виховання і підготовки до школи. Як же правильно підготувати свою дитину до школи і не знецікавити до знань?

Діти по різному звикають до шкільного життя. Ідеться про час, потрібний для адаптації. Декому вистачить кілька тижнів, а дехто може весь семестр так і не привчитися до занять. Це залежить від багатьох чинників: здібностей дитини, попередньої підготовки, мотивації навчання, особистості учителя, а особливо умов життя і мікроклімату в родині. Саме батьки визначають, яким буде ставлення дитини до навчання.

Швидше адаптуються і мають менше проблем діти, психічно зрілі до навчання, товариські, ті, які відвідували садок і звикли тривалий час перебувати окремо від батьків. Зрозуміло, що батьки в свою чергу повинні подбати про розвиток цих навичок.

Як правильно допомогти дитині прийняти школу? Візьміть до уваги такі рекомендації. Вони обов’язково допоможуть вам правильно налаштувати малюка на майбутні зміни в житті.

  1. Дитина завжди має відчувати підтримку батьків, їхню любов.
  2. Не вимагайте від малюка надто багато — щоб у школі його постійно хвалили, щоб робив усе правильно.
  3. Не сваріть за помилки.
  4. Ставтеся поблажливо й стримано до дитячої невпевненості й схвильованості.
  5. Не вимагайте в дитини бути кращою у всьому, оскільки це може викликати страх, знизити самооцінку і призвести до того, що дитина замкнеться в собі.
  6. Дозволяйте малюкові виконувати завдання самостійно, хваліть і підтримуйте бажання працювати.
  7. Приділяйте більше уваги дитині, якщо вона має замкнений характер, невпевнена у собі. Привчайте її не боятися розлучатися з вами.
  8. Вірте в сили дитини і в її особистість, а також у те, що вона здатна пристосуватися до шкільного середовища.

Як не можна «допомагати» звикати до школи? Батьки самі того не розуміючи часто примушують дитину боятися школи. Ніколи не говоріть дитині: «Ти не повинен боятися, адже у школі добре», «Який ти боягуз! Такий дорослий, а боїшся!», «Поглянь на свого друга! Він радісно крокує до школи, а ти?». Цими словами ви лише посилите страх, а дитина дедалі більше замкнеться в собі й не довірятиме вам. Також не можна надто опікувати малюка. Не складайте самі портфель, не несіть його, не приходьте до школи на перервах, щоб наглядати за дитиною. Але й не відмовляйте, коли малюк просить вас про допомогу.

Ознаки того, що дитина звикла до школи. Ви обов’язково зможете помітити, коли ваш малюк остаточно пристосувався до шкільного життя. По-перше, найголовнішим показником є настрій, з яким дитина йде на заняття. По-друге, після уроків малюк радісно розповідатиме вам про все, що відбувається у школі. Також звиклі до шкільного життя діти прагнуть самостійно виконувати домашні завдання, дбають про свої зошити, підручники, мають добрий апетит і здоровий сон, охоче спілкуються з однолітками, беруть участь в активному житті класу, поважають і люблять свого вчителя. Звісно, останній показник залежить від самої особистості педагога.

У будь-якому разі намагайтеся зрозуміти дитину, щоб віднайти причину, через яку вона не може звикнути до школи, а також спосіб, щоб усунути цю проблему. Не забувайте про власну налаштованість до виховання й навчання. Виховуйте дитину самостійною, незалежною і впевненою у собі. Тільки так вона зможе швидше звикнути до школи і добре виконувати свої учнівські обов’язки.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: