Виховуємо захисника, а не агресора
Ми вчимо дітей, що битися не можна, а коли малюк повертається додому із синцем і повідомляє, що його вдарили, то ми одразу запитуємо, чого він не дав здачі. Розумієте, як ми суперечимо самі собі? А дитину така наука взагалі заводить у глухий кут. Не вчить дитину того, що битися не можна. Говоріть, що можна, але лише заради самозахисту. Особливо це стосується хлопчиків, адже чоловік завжди повинен уміти постояти за себе.
Отже, пропонуємо вашій увазі інструкцію, як навчити дитину давати здачі.
Не забороняйте битися. Забудьте про настанови на зразок: «Ні з ким не бийся!», «Поводься добре!» та залякування «Якщо битимешся, тебе виженуть із садка!», «Б’ються тільки погані люди». Так ви лише позбавите дитину можливості захищатися. Уміння давати здачі — це прояв захисної агресії, корисної насправді якості. Вона виховує в дитини сильний характер, загартовує.
Любіть і підтримуйте малюка. Дитина, яку люблять, відчуватиме, що не самотня, і це відчуття надає сили і впевненості, а отже, і вміння давати відсіч.
Не бийте дитину і не принижуйте. Звикне малюк, що його постійно вдома лупцюють, і вважатиме, що це правильно. Замість того, щоб захищатися, так би мовити, підставить для ляпасу й другу щоку.
Попередьте дитину про недобрих людей. У садку, в школі, а потім і в житті завжди знайдуться ті, хто захоче відібрати іграшку. «Ти завжди можеш розраховувати на мою допомогу!» — це слова, що нададуть дитині сили чинити опір.
Учить дитину вливатися в колектив. Якщо малюк поважатиме думку оточення, буде дружелюбним, доброзичливим, відкритим, умітиме висловлювати власні думки, дивитися в очі, вести суперечки, говоритиме упевненим голосом, то навряд чи стане жертвою. Виховайте ці якості в дитині.
Ці всі описані умови виховання сприятимуть становленню сильної та впевненої особистості, яка за потреби зможе дати здачі словом, поглядом, а інколи й фізично. Тому не вчить малюка давати здачі словами «Побили? — Дай здачі!», а виховуйте врівноважену, стійку до стресів, сильну дитину. Якщо малюк почуватиметься частиною колективу, соціуму, знатиме собі ціну, тільки тоді він нікому не дасть себе скривдити. Формуванню таких якостей сприяють заняття бойовими мистецтвами. Вони водночас не тільки вчать дитину захищатися фізично, але й дисциплінують, формують витримку, урівноваженість, надають упевненості. Тому не зайвим буде записати дитину до секції карате чи інших видів бойових мистецтв.