Вибір гуртка для дитини: поради психолога
Гурток чи студія — це чудовий спосіб заповнити вільний час дитини корисною справою. Але це якщо додаткові заняття дібрані правильно! Інакше дитина нудьгуватиме, пручатиметься, уникатиме занять, і крім зіпсованих нервів нічого не отримає. Психологи дають поради, як знайти гурток для дитини, що не тільки піде на користь, але буде їй на радість.
Бажання дитини — ключовий пункт
Здавалося б, не варто нагадувати: спершу необхідно з’ясувати бажання дитини, і не записувати її туди, куди вона не хоче ходити! Адже йдеться навіть не про садок чи школу (хоча й там потрібно зацікавлювати, а не змушувати), а про вільний, здавалося б, час дитини. На жаль, досі ще є батьки, які ігнорують це просте базове правило. Пастка прихована в «Я дорослий, і краще знаю» та «Я для дитини роблю все, нехай цінує!». Пам’ятайте, що дитина — окрема особистість, і ви не проживатимете за неї її життя.
Пастка небажання
Є і зворотна крайність. Коли дитина через кілька занять каже: «Не хочу більше відвідувати цей гурток!», перш ніж припинити відвідувати його, з’ясуйте причину. Звісно, зважаємо на те, що бажання дитина мала, але воно зникло. Чому так стається?
Дитина не уявляла, що на неї чекає. Ідучи в студію образотворчого мистецтва, вона гадала, що малюватиме яскраві картини, а натомість учитель пропонує нудні кубики. У музичній школі доводиться відпрацьовувати гами. У спортивній секції є виснажливі розминки…
Згадайте з дитиною, чому вона зацікавилася саме цим гуртком: яскравий виступ спортсменів, захопливі картини тощо. Поясніть, що необхідно набути певні навички, щоб досягти такого гарного результату. З іншого боку, у гуртку гарний педагог має показати, як саме кожна вправа впливає на майстерність.
Щось не виходить! Запевніть дитину, що вона здолає всі труднощі, крок за кроком. Перегляньте разом із нею відповідні фільми чи мультфільми. Попрохайте переказати заняття детально: щось їй все одно вдалося, потрібно тільки акцентувати свою увагу на досягненнях. Ваше завдання: пробудити в дитині азарт від подолання труднощів та викликів.
Балувана дитина не звикла наполегливо досягати мети. Це дуже схоже на попередній пункт, але батькам доведеться попрацювати і над собою. Якщо дитина звикла, що всі її забаганки задовольняються миттєво, слід коригувати тактику виховання. Тривожним знаком є невміння дитини молодшого шкільного віку самостійно перевдягатися, виконувати гігієнічні процедури. Наприклад, в одному басейні матуся після плавання перевдягала здорового дванадцятирічного хлопця! Не будьте такими.
Як допомогти дитині зрозуміти свої бажання
Дошкільникові, а іноді й учневі шкільного віку буває важко зрозуміти, чого хоче: одних цікавить усе одразу, інших узагалі нічого.
Для виявлення здібностей дитини деякий час пропонуйте їй обрати з-поміж двох різних видів діяльності:
- малювати або грати у м’яч;
- кататися на роликах або ліпити;
- збирати конструктор або боротися;
- гуляти на вулиці або пограти у шахи;
- читати або танцювати тощо.
Стежте, які заняття дитина обирає частіше, так ви зможете підказати їй відповідний гурток.
Спочатку покажіть, потім запитуйте
Добре, якщо діти дізнаються про цікавий гурток самі: наприклад, у хлопця всі друзі ходять на футбол, і він хоче до них. Але коли малюк ще не знає, що таке дзюдо або спортивні бальні танці, він, природно, не розуміє, чи хоче відвідувати такі гуртки. Замість розповіді краще покажіть йому! Зараз у більшості студій можна оплатити одне пробне заняття. І після нього вже запитуйте дитину про бажання.
Коли дитина нічого не хоче
Трапляється так, що дитина вперто нікуди не погоджується йти. Можливо, ви багато хочете: після дитсадка чи школи вона стомлена, бо вже виконала чимало завдань, і їй дійсно слід відпочити за необтяжливою грою, розмовою. Також трапляються і проблеми з адаптацією, коли нервова система повільно пристосовується до нових умов.
Якщо дитина взагалі сором’язлива, скута, виходом стане пошук гарного тренера чи педагога, який зможе викликати її довіру та приязнь.
Поради психолога
Для гіперактивних, агресивних дітей:
- найбільш корисні: плавання, легка атлетика, акторська майстерність, ліплення, музика, велоспорт, теніс, танці;
- не рекомендовані: будь-які види боротьби, футбол, гуртки мнемотехніки чи швидкого читання, шахи.
Для сором’язливих дітей з труднощами у спілкуванні:
- найбільш корисні: різні види боротьби, футбол, баскетбол, волейбол, малювання, вокал, танці;
- не рекомендовані: плавання, фігурне катання, велоспорт, гуртки на зразок «еврика».
Іноді дитина не зацікавлюється якимсь гуртком, що був би корисним за рекомендаціями психолога. Тоді можна м’яко наполягти, але без зайвого тиску. Час від часу переглядайте з дитиною перелік гуртків, бо вона зростає, й інтереси змінюються.