Топ-7 вражаючих дитячих музеїв світу
Шановні батьки! Чи пам’ятаєте ви, як у нашому дитинстві, а особливо в шкільні роки, усі класи обов’язково відвідували міські музеї? Що ми там робили? Нічого не чіпали руками, дивилися на експонати лише з відстані метра, і все це під монотонні розповіді екскурсовода…
У запропонованій статті ми хочемо ознайомити вас із закордонним досвідом створення найцікавіших та захопливих дитячих музеїв, що зацікавлять не тільки дітей, але й дорослих будь-якого віку. У кожному з них на гостей чекає багато цікавинок та несподіванок. Запрошуємо вас на віртуальну екскурсію до реальних музеїв, що знаходяться в різних куточках нашої планети.
Дитячий національний музей гри Стронга (Strong National Museum of Play), США
Музей знаходиться у місті Рочестер, штат Нью Йорк. Наразі він єдиний у світі музей, повністю присвячений вивченню суті гри і трактуванню впливу ігор на американську культуру. У закладі представлена найбільша світова колекція найрізноманітніших ігор: від ляльок до монополій. На сьогодні експозиція налічує більше півмільйона експонатів, зокрема близько 100 тисяч — рольові та настільні ігри, пізнати основи яких можна просто в музеї.
Тут завжди багато дітей, але й дорослих не менше. На гостей чекають цілих два ігрових поверхи інтерактивних розваг для будь-якої вікової категорії. Відвідувачам пропонують по-справжньому відчути себе фігурою на величезній ігровій дошці: пройтися вулицем Сезам, побачити всіх героїв американських коміксів, завітати до лялькових будинків натурального розміру та багато іншого.
Історія ігор продемонстрована у трьох «Залах Слави».
- Національний зал слави іграшок — пограйтеся найкращими та найулюбленішими іграшками багатьох поколінь.
- У Залі слави іграшкової промисловості можна дізнатися про історію винахідників та новаторів іграшкової індустрії.
- Всесвітня зала відеоігор — де можна простежити за розвитком різноманітних електронних ігор, а також їхнім впливом на культуру, навчання і спілкування.
Музей Стронга вважається найбільшим культурно-розважальним центром для родинного відпочинку у західній частині штату.
Замок-музей Шарля Перро (Chateau de Breteuil), Франція
За 35 кілометрів від Парижу, в Долині Чеврезе, що належить до департаменту Івлін, знаходиться замок Бретей, більш відомий як музей Шарля Перро. Перед замком розташований величезний парк-лабіринт, де щодня різні групи малюків шукають заховані скарби. По всій території встановлено понад 150 персонажів, створених письменником, у вигляді воскових фігур.
Двері музею відчинені щодня, але тільки по неділях та під час канікул у французьких школах усі герої оживають, щоб показати глядачам всі основні моменти із казок:
- Попелюшка губить свою туфельку;
- Синя Борода несподівано вистрибує з-за рогу;
- Хлопчик-Мізинчик потрапляє до лап людоїда;
- Спляча красуня коле пальця веретеном;
- Кіт у чоботях починає розповідати драматичні історії стародавніх часів.
На кухні замку можна побачити годинникаря, кастеляншу, слугу маркіза та улюбленця публіки — кота. До речі, котиків у замку понад 20. На гостей чекають цікаві вистави, що сподобаються не тільки дітям, але й дорослим.
Дитячий музей, Ізраїль
Місто Холон, що є частиною Тель-Авівського округу, часто називають «дитячою столицею Ізраїлю». У місті дуже багато розважальних та освітніх закладів для дітей. Саме тут, у парку Перес знаходиться всесвітньо відомий дитячий музей. Його концепція — вседозволеність. Гостям можна все чіпати, куштувати, будь-де залазити. І все це заради однієї мети — стати невід’ємною частиною музею.
Екскурсії проходять так, щоби похід став не розрізненим переліком вражень, а єдиною розповіддю, у якій відвідувачі перетворюються на головних героїв, мандрівників часових лабіринтів. Екскурсійні програми розроблені з урахуванням вікових особливостей гостей. Є групи для дітей від 2 до 4 років та 8+.
У рамках кожної частини історії дитині доведеться спробувати себе в ролі сищика, щоб розв’язати кілька завдань, адже в цьому музей розваги тісно пов’язані із розумовою діяльністю. Потім можна трохи розслабитися і покататися на хмарі, вивалятися в снігу або навіть послухати жаб’ячий хор. Найбільш незвичайними програмами є «Діалог у темряві» та «Запрошення до тиші». Вони імітують життя сліпих та глухих людей, навчають толерантності та співчуття.
Музей дитинства, Велика Британія
Ще один музей призначений для маленьких та дорослих відвідувачів. У ньому багато цікавинок та несподіванок, що немає в більшості інших світових музеях. По-перше, вхід безкоштовний для всіх. По-друге, це музей дитинства, а не іграшок, тому окрім них тут можна знайти предмети догляду за дітьми, одяг, матеріали для навчання, лялькові театри. В архіві закладу знаходяться документи, де йдеться історію британської індустрії та дизайну іграшок, освіту і дитинство в цілому.
Музейний фонд налічує понад сто тисяч експонатів. Перший поверх є демонстраційним, натомість на решті на відвідувачів чекає купа інтерактивних розваг: кімната дзеркал, пісочниця з іграшками, музична кімната тощо. Для малюків до 5 років створено закритий простір з іграшками, де можна робити все, що люблять малюки цього віку. Для старших дітей є багато різноманітних творчих завдань та розваг, наприклад, майстрування ляльок.
Третьою несподіванкою для гостей стане виставкова зала, де зібрано безліч знарядь для покарання дітей, що використовували в Британії з XVI сторіччя: палиці, батоги, різки та інше. Ця зала вважається окремим предметом гордості співробітників музею.
Музей іграшок Івана Штайгера, Чехія
Цей заклад — перше, що потрібно відвідати в Празі, навіть тим, хто подорожує без дітей. У музеї зібрана унікальна колекція іграшок, яку відомий художник та режисер збирає все своє життя. Експонатів настільки багато, що неможливо повірити в те, що вони належать одній людині, яка самостійно купила більшість з них.
Тут можна побачити як популярні сучасні іграшки, так і рідкісні екземпляри, про які більшість з нас могла тільки мріяти: старовинні новорічні прикраси, ексклюзивні ляльки Барбі World, солдатики з особами Гітлера та Сталіна, відомі герої кіно тощо.
Головна особливість закладу полягає в тому, що в ньому представлена не просто історія іграшок пана Штайгера. Насправді це щось більше — історія людства: від іграшок з часів Давнього Єгипту до зліплених з хліба північно-американськими індіанцями.
«Долина мумі-тролів», Фінляндія
На півдні Фінляндії, в місті Тампере на підземному поверсі міської бібліотеки завжди багато дітей, адже тут розташований величезний будинок мумі-тролів. Будівля має майже триметрову висоту, у ній п’ять поверхів та багато кімнат. У будинок не можна потрапити, але не заборонено зазирати: кожну кімнату обставлено по-різному, а в потаємному коридорі заховано скарб.
Не менш цікавими є макети, на яких розгортаються казкові сцени з веселого життя мумі-тролів. У рамках екскурсії дітям потрібно відгадати, звідки та чи інша сцена. Дорослі зазвичай не ходять з дітьми, адже їм пропонується сісти на зручне крісло та розглянути всі деталі цього незвичайного житла за допомогою спеціальної комп’ютерної програми «Будинок історій».
Окрім диво-будинку у музеї знаходиться понад дві тисячі малюнків та ілюстрацій до всіх світових історій про мумі-тролів, а також до відомих творів Керролла і Толкіна. Відвідувачі можуть помітити, що будинок виглядає трохи дивно. Це пов’язано з тим, що його проектували водночас три різні людини, кожна з яких наполягала створити будинок саме за її проектом.
«Zoom», Австрія
«Zoom» — це величезний інтерактивний центр розваг у самому центрі Відня. Заклад уважається найкращім дитячим музеєм Європи. Він настільки популярний, що адміністрація рекомендує записуватися заздалегідь. Це також пов’язано з тим, що музей працює за принципом індивідуального підходу до кожної дитини, а на це потрібен деякий час.
У «Зумі» є окремі тематичні зони, що відповідають віку та побажанням дитини. Усі вони створені не тільки для розваг, але й для навчання, оскільки саме через ігри дитина розвивається швидше та ефективніше. Усього можна відвідати п’ять зон:
- Ocean
- Studio
- Exhibition
- Animated Film Studio
- Gallery
«Океан» — місце для найменших дітей від 0 до 3 років. Веселі атракціони сприяють розвитку зору, моторики, слуху, тренують навички спостереження та порівняння.
«Студія» призначена для дітей від 6 до 12 років. Сюди приходять юні художники, яким батьки забороняють малювати на шафах та шпалерах. Професійні вчителі навчають малюків основ живопису, графіки та дизайну. Також працює школа майстрів, де можна будувати будинки, створювати фігурки людей або тварин, а також вигадувати те, що поки не має власної назви.
«Виставка» — це більш цікавіша частина музею з точки зору інтерактиву. Ця зона є місцем будівництва, де діти, перевдягнені в робочу уніформу, в касках та гумових чоботах стають юними мулярами, теслярами, кранівниками та покрівельниками. Саме тут можна дізнатися все про правильну укладку цегли та черепиці, як штукатурити стіни і креслити проекти. Діти навіть можуть навчитися зводити мости і хмарочоси.
«Студія Анімації» проводить майстер-класи із мультиплікації, кіномистецтва, дизайну та звукорежисури. А в «Галереї» можна переглянути всі шедеври дитячого мистецтва, створені в «Zoom» його маленькими відвідувачами.
Відвідування дитячих музеїв — це один із найцікавіших засобів, що дає змогу за допомогою гри заохочувати дітей до навчання, творчості та нових відкриттів. Не чекайте на те, що вихователі або вчителі відведуть вашу дитину на екскурсію, відвідуйте музеї всією родиною!