Що відбувається з дитиною до народження: етапи пренатального розвитку
За дев’ять місяців вагітності відбувається фантастичне перетворення: з двох мікроскопічних клітин формується найскладніша на Землі істота — людина. І так цікаво знати, що відбувається в кожен момент зародження життя!
Зазвичай ми звикли говорити про дев’ять місяців, від зачаття до пологів, але зазначимо, що у медиків інша система. Один акушерський місяць дорівнює 28 дням, тож нормальна тривалість вагітності становить 10 акушерських місяців, або 40 тижнів. За перші два тижні уважають час від першого дня останнього менструального циклу.
Розгляньмо етапи розвитку за акушерськими місяцями:
- 0–4 тижні. Протягом перших днів після запліднення яйцеклітина ділиться та рухається з маточної труби до матки. Приблизно за тиждень вона досягає належного місця та закріплюється на стінці матки, поєднуючись особливими ворсинками з кровоносними сосудами. У цей момент можливі невеликі кров’янисті виділення.
Вже з другого тижня починають формуватися плацента і нервова трубка зародка, з якої потім утвориться нервова система. Третій та четвертий тижні є ключовими: закладаються майбутні органи дихальної, травної, кровоносної та інших систем. Наприкінці четвертого тижня утворюється зачаток хребта, а на голові вирізняються западинки, що стануть очима. У цей час ембріон схожий радше на пуголовка, навіть має невеличкий хвіст, та розміром з крихту солі.
- 4–8 тиждень. Тепер закладаються кістки, намічаються руки та ноги. На шостому тижні починає битися серце, ще непомітно для матері, у ньому формуються шлуночки та передсердя. Остаточно формуються пуповина та плацента, щоб увесь наступний період забезпечувати годування та дихання плоду. Наприкінці другого місяця очі вже сформовані, закладаються ніс та вуха.
У цей період може початися таке неприємне явище, як токсикоз. В організмі матері відбувається гормональна перебудова, що спричиняє найчастіше нудоту та висипи. Якщо приступи дуже часті, більше 5 разів на день, варто проконсультуватися у лікаря.
- 8–12 тиждень. У цей період ембріон починають називати плодом. Він зростає з 1,5–2,5 см до 7,5, а його мозок розвивається з неймовірною швидкістю – 250 тисяч нових клітин щохвилини! Не дивно, що в нього починається рухова активність, він навіть може стискати кулачки, де вже помітні пальці. На десятому тижні зникає хвіст, проте з’являються брови та вії.
Об’єм крові в організмі матері збільшується, становить третій круг кровообігу, тому зростає навантаження на серце.
- 12–16 тиждень. Обличчя дитини вже повністю сформоване, активно розвиваються статеві органи. Чутливий апарат УЗД навіть може розрізнити стать дитини. Зміцнюються кістки, закладаються молочні зуби. Видільна система плоду починає працювати, сеча виводиться у навколоплідні води. Очі вже слабко розрізняють світло. Сформовані пальці рук та ніг, на них з’являється індивідуальний узор. Наприкінці 4 місяця малюк сягає 14–16 см, тож це відображується на фігурі матері.
- 16–20 тиждень. Розвиваються м’язи, зокрема мімічні, тож малюк може гримасувати, його рухи вже відчутні. З’являється реакція на звуки, і приблизно з 17 тижня можна слухати музику «разом». Але зауважте, що водночас формується режим сну та неспання; коли малюк спить, рухи завмирають. Наприкінці п’ятого місяця дитина вже активно реагує на такі подразники, як звук, світло, а також на емоції матері.
Наразі організм матері вже має пристосуватися до вагітності. Якщо з’являються ознаки токсикозу, набряки, варто якомога швидше звернутися до лікаря.
- 20–24 тиждень. Малюк важить приблизно півкілограма та активно набирає вагу. Якщо матуся з якихось причин пропустить прийом їжі, він виражає невдоволення, іноді дуже бурхливо. А ще він може кашляти та гикати. Закладаються корінні зуби.
- 24–28 тиждень. Формується кісний мозок, легені, починає накопичуватися жировий шар. Рухи дитини вже помітні не тільки матері, але й стороннім. Це дає змогу й татові налагодити попередній контакт з дитиною через дотики.
- 28–32 тиждень. Дитина вже майже життєздатна, її вага становить півтора кілограми та більше. Вона вже не може вільно рухатися у животі та зазвичай розвертається головою до низу, готуючись до народження.
- 32–36 тиждень. Підшкірний шар дитини товщає, шкіра розгладжується. Помітні ритмічні дихальні рухи, малюк тренується дихати. Удосконалюються нервова, кровоносна та інші системи. Травна система: дитина ковтає навколоплідні води, а у її кишечнику накопичується первородний кал — меконій. У нормі він відійде через кілька годин після народження (це потрібно для стимулювання перистальтики).
- 36–40 тиждень. Усі системи організму дозрівають до самостійного існування поза материнським тілом, а плацента починає «старіти», втрачати проникну здатність.
Кожна людина на землі здолала цей фантастичний шлях. Дивовижна роль жінки, яка дарує нове життя, тож ушануємо матусь — справжнісіньких чарівниць!