Що робити, якщо все погано: складні ситуації виховання
За відомим висловом «Діти — це квіти життя» деякі батьки додають, що ніхто, на жаль, не вчив їх «вирощувати ці квіти». Які почуття переживають мами і татусі, невдоволені результатами своєї виховної праці? Зневіру, відчуття провини, невпевненість у тому, що вони робитимуть далі, безпорадність і навіть злість. На щастя, для подолання всіх поширених проблем існують методи, важливо лише знати деякі хитрощі їхнього застосування!
Які ситуації батьки вважають найскладнішими у вихованні дітей?
Звісно, психологи серйозно вивчали це питання. Пропонуємо вашій увазі такі результати.
- Найважчим моментом дорослі вважають непокору дитини батьківським вимогам. «Я наказую йому йти додому, а він спокійно продовжує грати в пісочниці!» — обурюються батьки.
- Ще одна непроста ситуація — це неслухняність і непокора у громадському місці, де батьки виявляються на видноті та оточення може бачити їхню безпорадність, невміння впоратися з власною маленькою дитиною. Істерика, стан, коли малюк ридма ридає і не чує слів, звернених до нього, збивають дорослих з пантелику і змушують нервувати.
- «Зависання» в комп’ютері або постійне сидіння перед телевізором теж позбавляють батьків спокою.
- І, звісно, шкідливі звички (коли дитина гризе нігті, смокче палець тощо) теж є серйозною, практично неподоланною проблемою для батьків.
Ми можемо продовжувати цей перелік і розробляти стратегії боротьби з істерикою або гризінням нігтів. Але глобально це не допоможе нам почуватись упевненішими і досвідченішими. Це означає, що потрібно змінити власний підхід до виховання. Причому всім, хто бере в ньому участь.
Правильні підходи до виховання
По-перше, працюйте в команді.
Практично в кожній сім’ї, де є один або декілька малюків, у вихованні зазвичай беруть участь декілька осіб. І кожен з учасників виховного процесу, поза сумнівом, прагне зробити якнайкраще для дитини. Наприклад, маленького Миколку виховують четверо дорослих. Мама, яка намагається бути суворою і справедливою, але насправді все дозволяє синові та не бере до уваги його нешкідливі витівки. Тато рідко буває вдома через зайнятість на роботі. Він намагається купити хлопчикові все, що той просить. Нерідко тато суперечить мамі та дозволяє синові те, що вона хвилину тому заборонила. Є ще дідусь і бабуся. Вони обожнюють онука, всіляко пестять його, купуючи все, що той попросить. Саме в такій сім’ї, де кожен немов би сам по собі й де ніколи не обговорюють спільну стратегію виховання, дитина поступово навчається маніпулювати дорослими.
Отже, щоб одного разу не виявитися безпорадними батьками, обговорюйте проблеми виховання дитини з усіма членами сім’ї, які беруть у цьому участь. І встановлюйте спільні правила. Наприклад, ось поширена домашня ситуація. Тато звертається до мами: «Антон хоче ще подивитися телевізор. Але сьогодні він вже просидів перед екраном майже дві години. Я не дозволив йому більше переглядати мультфільми. Прошу тебе підтримати мене!»
По-друге, позбавляйтеся зайвого напруження — це найбільш дієвий спосіб проти шкідливих звичок!
Механізм виникнення шкідливих звичок давно досліджений. Якщо пояснювати без подробиць, то шкідлива звичка є для дитини (та й для дорослої людини) засобом позбавлення напруження, що накопичилося, що вона не може витримати. Через це — покусування, смоктання, розгойдування та інше.
Зі шкідливими звичками малюка ви можете впоратися самостійно. Важливо розуміти, чого робити не можна.
Ø Не можна кричати на дитину, бити її по руках, карати за шкідливу звичку, мастити пальці гірчицею або іншою гидотою. Адже шкідлива звичка може стати «невидимою», тобто дитина робитиме те саме, але тоді, коли її не бачать дорослі. Чи одна шкідлива звичка мимоволі заміниться іншою. Дитина гризла нігті, мама чи тато сварили її. Вона облишила брати пальці до рота. Але почала натомість обдирати кутикулу навколо нігтів.
Ø Не можна соромити дитину привселюдно. Це принижує її, погано впливає на самооцінку і ніяк не допомагає впоратися зі шкідливою звичкою.
Як же не пасувати перед труднощами і самостійно побороти дитячі шкідливі звички? Оскільки причина — нервове і фізичне напруження, саме його потрібно позбутися. Прогулянки, пробіжки, стрибки на батуті, битви подушками є ефективними антистресовими способами. До речі кажучи, якщо ви робитимете все це разом, вам така фізична й емоційна активність теж буде корисна.
Телевізор і комп’ютер — провокатори шкідливих звичок. Дитина довго сидить, нерідко переживаючи емоційне напруження, коли переглядає мультфільми, телепередачі або грає в комп’ютерні ігри. Отже, якщо ви обмежите, а краще взагалі приберете телевізор та інші гаджети з життя дитини, ви здобудете велику перемогу в боротьбі зі шкідливими звичками.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: