Розвиток дрібної моторики у 1–3 роки за допомогою різноманітних книг
Потрібно розвивати дрібну моторику малюкові, адже це сприяє поліпшенню мислення та мовленнєвого апарата. Розгляньмо основні види дитячих звичайних і механічних книжок. Як з їхньою допомогою можна розвивати дрібну моторику малюка?
1. Книги звичайні. Такі книги є з тонкими паперовими або товстими картонними сторінками. Дайте дитині стару непотрібну книжку, що вам не шкода, дозволяйте гортати сторінки. Для неслухняних маленьких пальчиків це не дуже легко, але дуже корисно. Нехай дитина сама перегортає сторінки, коли ви що-небудь читаєте їй. До речі, текстура паперу в таких книжках, зазвичай, різна (гладка чи шорстка), таким чином малюк урізноманітнює свої тактильні відчуття.
2. Книги рухомі. Вони, зазвичай, з різними рухомими частинами. Наприклад, книжка у вигляді мавпочки чи жабеня з головою, що повертається в різні боки. Книжки із серії «хто у віконці» обладнані спеціальними обертовими дисками. Дайте дитині таку книжку, нехай вона намагається сама провернути диск і поставити у віконце потрібну картинку.
3. Книжки з отворами. Такі мають спеціальні отвори, у які можна просунути пальчик, щоб, наприклад, зобразити ніжки у кішечки або вушка у зайчика. До подібних книжок належать книжки з «очками», «телефон» та «годинник», де рухаються стрілки. Діти дуже полюбляють їх.
4. Книжки тканинні з різноманітними «накладками». Наприклад, книжка про звірят, у якій можна помацати волохату лапку, полоскотати тоненькі вуса, пограти шкіряним м’ячиком, помацати блискучий орнамент на коробочці, у якій сховалися кошенята. Усе це супроводжується цікавим текстом.
5. Книжки-шнурівки. Це книжки зі спеціальними різнокольоровими шнурками, дерев’яними кульками, кільцями, що можна пересувати.
6. Книжки-іграшки, Такі книги, або самі на вигляд, як іграшки, або з «вбудованими» іграшками. Гумові або м’які тваринки вміють пищати, якщо на них натиснути. Можна поклацати щелепою крокодила або оживити верблюденят, уставивши пальчик у спеціальний отвір.
7. Книжки музичні. Вони вміщують зазвичай багато цікавої інформації, абетку, казочки, звуки тварин та дитячі пісеньки. Мають різний вигляд, багато клавіш, що блимають різними кольорами. З нею малюкові можна не лише розвивати моторику рук, але й вивчати літери.
Подібні книжки викликають інтерес, їх хочеться читати знову і знову. Механічною літературою можна користуватися для привчання дітей до читання, що дуже корисно перед школою та взагалі важливо для їхнього всебічного розвитку.