Розминка для дитячого розуму. У які ігри гратися, аби розвинути пам’ять та мислення?
Сьогодні через шалений розвиток розважальних інтернет-ігор, діти припинили грати в прості розвивальні дитячі ігри. Здебільшого, дитина цікавиться лише комп’ютерними. Більшість хлопців та дівчат зовсім не вміють та не люблять гратися у жодні інші ігри, що розвивають пам’ять та мислення. Адже здебільшого дітей 5–7 років ніхто і не вчить правильно гратися!
Батькам зручно — посадив дитину за планшет, або телефон — і тиша, можна дихнути чи зробити щось. Ну, зізнайтеся, хто із сучасних батьків так не робив? Не забувайте, що дитячому мозку не завадить розминка в реальних іграх. Це вам не клацати по кнопках чи водити пальцем по екрану! Граючись в розвивальні ігри, дитина навчається мислити, добре тренує пам’ять. Тому грайтеся разом із сином чи донькою, любі батьки, вашому мозку також не завадять тренування. У які ігри краще гратися з дітьми?
Ігри, що розвивають пам’ять та мислення
Насправді розвивальні ігри батькам можна вигадати самостійно за своїм смаком, а це лише приклади, як саме можна організувати дозвілля дитини, як поєднати розваги з навчанням і водночас поліпшити пам’ять та мислення.
«Літери в кімнаті». Дитина має знаходити в кімнаті предмети та речі, що починаються на певну літеру. На аркуші слід написати в стовпчик 10 літер за абеткою, чи у довільному порядку, аби дитина записувала слова, що починаються на кожну написану літеру (наприклад: А — антена, К — квіти, Л — лампа, люстра). А потім, наприкінці гри, визначити, скільки усього написано слів на певну літеру.
Ця гра відразу поєднує тренування уваги (дитині спочатку важко знайти предмети на певну літеру, а потім процес набуває обертів), повторення цифр і підготовку руки до письма. Допоможіть дитині записати слова за складами, адже не всі діти ще вміють самостійно писати у 6 років. Увесь процес гри змушує дитину мислити!
«Яка марка машини?». Ця гра стане в пригоді більше для хлопчиків, але в неї залюбки грають і зацікавлені дівчатка. Суть її полягає в тому, що дитина спочатку з батьками розучує всі назви машин. Це можна зробити за допомогою інтернету, або ж придбати тематичний довідник. А потім на вулиці батьки запитують: «Яка це марка машини? А це?» Якщо дитина помиляється в назвах машин, тоді вдома повторює назви марок знову. Гру можна продовжувати протягом кілька днів, поки дитина не вивчить певний обсяг марок.
Ця гра добре тренує процес запам’ятовування, ознайомлює з новими словами, учить правильно вимовляти складні назви, розвиває уяву, міркування. Під час гри батьки можуть передати дитині свій досвід, розповісти про те, у якій державі, який саме автомобіль виготовляють, яка марка машини краще. Запитати, на що схожий певний брендовий знак, яка марка автомобіля більше подобається дитині. Так малюк здобуде нові знання.
«Я знаю 5 предметів». Давня гра з м’ячем, під час якої необхідно відбивати його від підлоги та вголос на кожен удар називати по одному предмету. Усього потрібно назвати 5 назв будь-чого (5 предметів побуту, 5 назв тварин, 5 міст України, 5 жіночих імен, 5 назв квітів тощо). Грають приблизно так: «Я знаю 5 назв зимового одягу: шапка, шарф, шуба, куртка, рукавички!» Далі інший гравець називає свої назви одягу, повторювати вже названі слова не можна. Той, хто повторює, або не може згадати більше слів — залишає гру. Ця гра стане в пригоді для групи дітей, хоча можна гратися в неї й вдвох.
Ця гра розвиває словниковий запас, спонукає мозок згадувати вже відомі дитині слова. Розвиває координацію рухів і вміння грати м’ячем, активізує процес мислення та розвиває швидкість думки. Адже під час удару м’яча об підлогу необхідно встигнути сказати слово, з’ясувати, до якої групи предметів воно належить та пам’ятати, що говорили інші, аби не повторюватися.
«Веселка». Ця гра розрахована на декілька днів. Щоранку з дитиною необхідно обирати колір, а упродовж дня спостерігати та запам’ятовувати, що за день побачив обраного кольору. У вечорі підрахувати та записати все. А потім разом обговорити, що вийшло. Наприклад, дитина за день побачила червону машину, червоний капелюх, червону сумку та червону сукню. Необхідно записати на аркуші, назвати все. Поставити запитання:
— Ти пам’ятаєш, якої марки були машина?
— Хто йшов у червоному капелюсі?
— Як ти вважаєш, куди він йшов?
— Чи гарна була дівчинка в червоній сукні?
— Якого кольору в неї очі?
— Хто ніс червону сумочку?
— Як ти вважаєш, що містилося у сумочці?
Ця гра розвиває пам’ять та уяву. Дитина починає припускати, розмірковувати, наприклад, що та навіщо могло бути у сумочці — дає цікаві відповіді. Упродовж дня спонукає дитину бути уважною, шукати певний колір усюди. Гра допомагає також бачити світ у різнокольорових відтінках.
Батьки, грайтеся в подібні ігри з дітьми! Тренуйте разом із дитиною свій розум, адже мислення потрібно розвивати в будь-якому віці.