З якої каші краще починати? Яке м’ясо найкорисніше? Сік чи пюре, фрукти чи овочі… Ми зібрали правила введення кожного з найважливіших продуктів в раціон малюка, а також поради щодо приготування їжі для найвимогливішого дегустатора в сім’ї власноруч!

Каші

Найперша каша малюка має бути не занадто густою, ретельно протертою, без цукру, молока і глютену. Глютен — це в’язкий, еластичний протеїн, що міститься майже у всіх крупах, за винятком рису і гречки. Медики вважають, що до 5–6 місяців він може не засвоюватися, тому рекомендують починати введення каш саме з рису.

Спочатку введіть гречану, рисову або кукурудзяну каші. Трохи пізніше дійде  черга до манної (пшеничної) та вівсяної каш. А ось ячну і перлову каші ви зможете дати дитині значно пізніше однорічного віку.

Щоб малюкові сподобалася нова страва, можете додати до неї грудного молока або звичної для малюка суміші.

Овочеві супчики і пюре

Як найперший прикорм лікарі часто рекомендують овочеві протерті супи або пюре. Починати потрібно обов’язково з одного виду овочів, наприклад, це можуть бути кабачки або картопля. Поступово раціон малюка буде розширюватися, і ви зможете готувати асорті з овочів, поєднуючи моркву, гарбуз, кольорову або білокачанну капусту, зелений горошок і помідори.

Риба та м’ясо

М’ясні пюре — це найперші м’ясні страви малюка. Почніть з м’яса кролика або індички: ці продукти мають найнижчі алергенні властивості, легше засвоюються дитячими шлуночками та вважаються найбільш корисними. Яловичина та телятина не підходять малюкам, організм яких не сприймає білок коров’ячого молока. Пам’ятайте, що в меню малюків до 3 років не можна включати м’ясо жирних сортів та м’ясо водоплавних птахів (гуси, качки).

Наваристі м’ясні бульйони малюкам взагалі не рекомендуються.

Риба — це високоалергенний продукт, тож уводити її у раціон можна не раніше 8 місяців. Починати слід з нежирних риб (камбала, тріска, хек). Перша порція має не перевищувати 5 грамів.

Кефір та сирок

Сирок ви можете вводити в дитяче меню не раніше, ніж з 6 місяців. Але цей продукт дуже важливий, тому що саме завдяки сирному білку малюк отримує будівельний матеріал для всіх клітин і тканин організму.

Якщо малюк не дуже охоче їсть сирок, спробуйте змішувати його з фруктовими пюре.

7,5–8 місяців — час уведення кефіру в раціон харчування.

Сік, фруктове пюре

Вводити соки лікарі рекомендують не раніше 3-місячного віку, а фруктові пюре — з 3,5 місяців. Краще починати із соків місцевих фруктів, наприклад, яблук або слив. Бажано пропонувати малюкові соки з плодів, у яких ви впевнені (вирощених на своїх ділянках). У разі поганого апетиту спробуйте давати соки до прийому основної їжі, адже невелика кількість соку, розведеного у воді, стимулює апетит.

Вводячи сік, спочатку дайте малюкові всього дві крапельки до їжі. На другий день, якщо у малюка не з’явилося висипів на шкірі, можете збільшити кількість соку до трьох крапельок. Поступово доведіть кількість соку до 15-20 крапель. Кислі соки необхідно розводити кип’яченою водою.

Фруктові соки, що сьогодні є в продажу, можуть бути виготовлені з одного або декількох видів фруктів або овочів. Зверніть увагу, що починати вводити соки в харчування малюка краще з моносоку (з одного виду фруктів або овочів).

Соки цитрусових, а також екзотичних фруктів можуть спричинити алергічнф реакції або диспептичні явища у дитини, тому вводити їх слід якомога пізніше, попередньо порадившись з вашим педіатром.

Комбіновані пюре, у яких фрукти або овочі поєднуються з кашами чи молочними продуктами, можна рекомендувати як прикорм тільки з 6–7-місячного віку, бо травній системі малюка ще важко їх засвоювати.

Поради щодо власноручного приготування їжі для малюка

  •        Свіже незбиране молоко достатньо прокип’ятити не більше ніж 1–2 хвилин, тоді мікроби загинуть, а всі корисні речовини збережуться.
  •        Овочі та фрукти очищуйте безпосередньо перед тим, як готувати. А ось замочувати їх у воді надовго не рекомендується, адже корисні вітаміни і мінеральні солі перейдуть у воду.
  •        Овочі краще готувати на пару або в невеликій кількості води. Овочевий відвар потім можна використовувати для приготування каш і супчиків.
  •        Якщо ви варите кашу з крупи, то краще попередньо розварити її у воді, а потім заправляти молоком і вершковим маслом.
  •        Вершкове масло додавайте в будь-яку страву тільки після того, як ви зняли її з вогню.
  •        Для приготування других страв, щоб м’ясо було смачним, його потрібно класти в киплячу воду. Якщо ви хочете отримати наваристий бульйон, то м’ясо потрібно закладати в холодну воду.
  •        Подавайте страви на стіл відразу після приготування. Якщо ви все-таки приготували про запас, слід швидко охолодити продукт і зберігати його в холодильнику не більше доби.

Смачного вам та вашому малюкові!