Не робіть подарунок умовою успішності у школі
Усі ми безліч разів чули, як діти говорять: «Якщо я закінчу рік з добрими оцінками, тато купить мені планшет», або: «Тато і мама дозволять мені довше гуляти з друзями, якщо я вчитимуся на відмінно». Або за гарні оцінки їм придбають нові кросівки, ролики тощо. Але психологи стверджують, що подібна тактика не веде до добра! Чому?
Заохочення чи шантаж?
Подарунок за успішність у школі — це просто різновид заохочення навчання за оцінку (відмінно = подарунок). Після цього дитина вчитиметься, щоб отримати подарунок, а не для того, щоб здобути знання. На жаль, це показник того, що батьки однобічно оцінюють свою дитину — тільки через результати в школі.
Неприйнятною є спроба батьків виправдати свій учинок поясненням, що вони використовують подарунки як засіб стимулювання дитини до навчання, адже це тільки різновид маніпуляції, шантаж, а не справжній метод заохочення.
Звісно, добре, якщо ви додатково потішите дитину подарунком за досягнуті відмінні результати, і вона дуже цьому радітиме, але недобре, коли успішність є умовою, щоб дитина отримала подарунок.
А якщо оцінки все одно будуть нижчі за бажані?
Здібності у всіх людей різняться. А якщо дитина всупереч старанням і великому бажанню не отримає відмінну оцінку і не досягне надзвичайних успіхів? Чи вона тоді не матиме права гратися, кататися на роликах, взути нові кросівки? Чи потрібно тоді їй заборонити грати на планшеті чи гуляти на канікулах з друзями? Як вона тоді почуватиметься?
Учень, який мусить досягти успіху за бажанням батьків, а не відповідно до своїх особистих потреб і можливостей, почувається скрутно. Він учиться під тиском, а це у довгостроковій перспективі зазвичай не має бажаних результатів і гарантовано псує психологічний стан. Дитина, яка не досягла того результату, якого ви від неї вимагали (і за який вона б отримала в нагороду нову іграшку чи техніку), страждає вдвічі сильніше: вона почувається недолугою, «поганою», стає невпевненою в собі, починає вірити, що вона нездібна, і заздрить успішнішим дітям у класі. Усе це ускладнює учневі його подальшу роботу, тому прогрес у навчанні відсутній.
Дитина потребує, щоб ви її любили такою, якою вона є, а не такою, якою ви б хотіли, щоб вона була!
Тому розрізняйте!
Нові кросівки ви дитині купуєте тому, що старі порвалися, або дитина з них виросла, або тільки тому, що дитина бажає цього.
Ви дозволяєте дитині дотемна гуляти з друзями, тому що їй це подобається та сприяє соціалізації, або не дозволите ходити через небезпеку… а не тому, що вона є чи не є відмінником!