Народження другої дитини: як не зіпсувати стосунки з першою?
Досить часто трапляється, коли в родині між дітьми виникає ворожнеча. На думку більшості батьків, причиною цього зазвичай є ревнощі. Дехто впевнений, що це нормально, і в дорослому житті діти дружитимуть. Іноді ці дитячі сварки переростають у справжню неприязнь не тільки до молодшого брата чи сестри, але й до батьків. Попередити таку поведінку можливо, і ми знаємо, як.
Старша дитина не зобов’язана радіти. Чомусь батьки вважають, що поява братика чи сестрички неодмінно стане для першого малюка радісною подією. Це не так. Уявіть себе на місці первістка. До недавнього часу він був єдиною дитиною в родині, лише йому належали вся ваша увага і любов. І раптом він дізнається, що цю любов і увагу доведеться ще з кимось ділити. Дитина у розпачі, а тут ще ваші докори щодо того, що вона тепер старша і повинна допомагати у догляді за меншим. У дитячих думках з’являються запитання і малюк ставить їх батькам: «Мамо, ти мене любиш?», «А кого з нас ти більше любиш?» Поява таких запитань має насторожити батьків. Якщо вчасно і правильно почати підготовку старшої дитини до появи ще одного члена родини та дотримувати деяких принципів, то проблем можна уникнути.
Поділіться радістю з дитиною. Повідомте, що незабаром у неї з’явиться братик чи сестричка. Не запитуйте, кого більше малюкові хотілося б мати, адже він ще не звик до думки, що взагалі хтось з’явиться. Розкажіть, що ви поки що не знаєте, хто народиться, та поясніть, що і братик, і сестричка будуть хорошими для малюка однаково.
Розкажіть, як зміниться життя родини. Підготуйте дитину до того, що немовля потребуватиме більше вашої уваги, оскільки воно нічого не вмітиме спочатку зробити самостійно. Скажіть дитині, що колись вона теж була так само маленькою і беззахисною. Плануйте разом, як ви гулятимете, гратиметеся, дружитимете. Наголосіть на тому, що одразу після народження малюк не зможе гратися і навряд чи реагуватиме на оточуючих. Це необхідно для того, щоб попередити розчарування в дитини, що часто настає після народження молодшої. «Я вважав, що ми будемо разом гратися, а він лише їсть та спить», — такі слова часто звучать із вуст старших дітей. Звертайте увагу дитини на немовлят. Це допоможе дитині краще уявити майбутнього брата чи сестру. Говоріть, що з маленькими дітьми слід бути обережним.
Підготуйте дитину до вашої тимчасової відсутності. Скажіть, що деякий час ви пробудете в лікарні. Заспокойте дитину, адже напевне лікарню вона асоціює із захворюванням. Якщо у вас ще не виникало розмови про те, як з’являються діти, або ви вважаєте, що дитині зарано знати подробиці, то просто скажіть, що вам знадобиться допомога лікарів для того, щоб дістати малюка. Потурбуйтеся про те, щоб на час вашої відсутності старша дитина була оточена любов’ю.
Попросіть дитину забрати вас із полового будинку. Тут варто залучити й батька. Нехай разом із першою дитиною продумає, як зустрічатимуть вас із немовлям. Було б добре, якби цього дня подарунки дарували б не тільки новонародженому, але й старшій дитині як привітання з новим статусом.
Не позбавляйтеся первістка заради свого комфорту. Звісно, вам буде складно налаштуватися на новий устрій життя. Є багато випадків, коли з появою другої дитини мами віддають першого на деякий час пожити у бабусі або різко вирішують записати його до дитсадка. Не робіть цього, щоб у дитини не виникло думки, що вона зайва і лише заважає вам. Краще самі залучайте поступово первістка до турбот про меншу дитину. Робіть це акуратно й делікатно, щоб малюк не відчував, що його змушують допомагати. Його участь у догляді за немовлям має бути добровільною. Обов’язково хваліть дитину за допомогу.
Якщо ревнощі вже є. Рекомендації приблизно такі самі.
- Навчіться правильно порівну розподіляти час і увагу між дітьми.
- Не порівнюйте дітей.
- Пам’ятайте, що старша дитина не означає доросла. Вона як і раніше, потребує ласки і любові.
- Підкреслюйте позитивні якості кожної дитини і не говоріть їм, що вони однакові. Кожен унікальний по-своєму.
Ревнощі та ворожнеча між дітьми — це поширена проблема, та вона легко долається. Лише дотримуючи правил і намагаючись приділяти увагу кожному малюкові, ви зможете примирити дітей і відчуєте звичайне батьківське щастя, коли милуватиметеся, як зростають ваші діти. Немає нічого милішого, ніж спостерігати, як починає упізнавати старшого брата менший, як посміхається йому і тягне ручки, як старший учить молодшого ходити і говорити, і як годує його і бере з собою на майданчик. У такі моменти здається, що всі проблеми легко розв’язати.