Методика Масару Ібуки: чи справді після трьох уже пізно?
Ім’я Масару Ібуки знайоме водночас тим, хто вивчає ранній розвиток дітей, і тим, хто цікавиться електронікою. Масару Ібука — інженер-винахідник, один із співзасновників корпорації Sony. Ще з юності його називали генієм, тому не дивно, що досягши неймовірних успіхів у житті, він замислився над питаннями природи геніальності. Його книга «Після трьох уже пізно», видана 1971 року, започаткувала нову систему раннього виховання.
Основні принципи, що постулює Масару Ібука:
- Мозок дитини найбільш активно засвоює інформацію до трьох років, тому слід поспішати навчати її. У три роки мозок уже сформований на 80 %.
- Дитина — «чиста сторінка», яка сприймає все довкола як належне. Навчити малу дитину можна будь-чого.
- Для навчання необхідно використовувати справжні предмети. Навіть якщо дитина тягнеться до ножів або інших потенційно небезпечних речей, не варто перешкоджати — хай вивчає, звісно, під контролем дорослих. Відповідно, іграшки Масару Ібука не вважає потрібними.
- Дитину потрібно оточувати класичними творами для розвитку естетичного смаку.
- Довіряти своїй дитині та намагатися зрозуміти її справжні потреби, постійно контактувати з нею.
На відміну від іншого апологета раннього розвитку, Глена Домана, у Масару Ібуки відсутні жорстко регламентовані вправи, його рекомендації наближаються до схем природного розвитку. Він підкреслює, що для дитини важливий сам процес пізнання, і не слід вимагати досконалості від результатів. Розвиваються характер та смак, а не обсяг енциклопедичних знань.
Критика та сучасні досліди
На момент видання книги Масару Ібуки інформація про активний розвиток до трьох років була новою, бо дітей цього віку зазвичай уважали нетямущими. Сучасним же читачам його ідеї видаються дуже узагальненими, розпливчастими. Також критики зазначають, що досліди, викладені у книгах Ібуки, не завжди відповідають критеріям науковості.
Батьки, які намагаються розвивати дитину за порадами Ібуки, мають справу з ще однією суттєвою перепоною. Дітей до трьох років відмовляються приймати у гуртки та секції, наприклад, для вивчення гри на скрипці.
Саму назву «Після трьох уже пізно» необхідно сприймати скептично. Сучасні досліди довели, що нейрони мозку утворюються протягом усього життя, і навчатися нового ніколи не запізно.
Головне для дитини — щоб батьки перебували поруч із дитиною та допомагали їй пізнавати світ. Але ж ви це і без Масару Ібуки знаєте!