Контейнування емоцій: що це за техніка та навіщо вона потрібна?
Скільки ситуацій здатні спонукати дитину до складних переживань: гойдалка зайнята, друге морозиво не можна, улюблена іграшка зламалася… Саме тут батькам допоможе техніка контейнування емоцій.
Насправді це не нова техніка, а лише новий термін. Ми вже не раз говорили про вміння правильно переживати свої та чужі складні емоції (істерики, агресію, гнів). Світ почуттів дитини відрізняється від дорослого. Малеча не може самостійно впоратися з тієї хвилею емоцій, що вона відчуває. Саме тому батьки є «контейнером», який допомагає це вже прожити правильно.
З яких кроків складається техніка контейнування емоцій?
Заспокойтеся. Так, коли дитина істерить, складно опанувати себе. Але лише зібравши до купи власний самоконтроль та емоції, ви зможете допомогти дитині.
Прийміть те, що відбувається і що відчуває малюк. Найкраще, що ви можете зробити, — обійняти. Залиште всі слова на потім. Зараз просто дозвольте відчути вашу підтримку та тепло. Ви — точка опори, яка допоможе дитині повернутися до рівноваги. Якщо ваша дитина підліток, то можете просто перебувати поруч.
Проговоріть ситуацію. Важливо не починати читати нотатки чи правила поведінки, а розібратися, що спричинило розвиток емоцій. Розпізнайте емоцію, назвіть її. Можете запитати дитину: «Ти сердишся?», «Ти ображений?» тощо.
Висловіть розуміння. Дитині важливо, щоб її чули та не зменшували важливість її почуттів. Тому скажіть: «Я розумію, як тобі зараз неприємно…». І важливо назвати, через що стався це вибух емоцій: «Бо ти так хотів на цю гойдалку, але зараз вона зайнята іншим хлопчиком». Так ви допоможете дитині зрозуміти, чому вона відчуває саме це.
Так, це не просте завдання для батьків. Адже щоб бути контейнером для проживання почуттів дитини, потрібно потурбуватися й про свій емоційний стан. Адже неможливо спокійно реагувати та підтримувати тоді, коли всередині себе ви відчуваєте буревій агресії і роздратування.
Усе, як за правилами польоту, — спочатку надягніть кисневу маску на себе, а потім — на дитину.