Діти-меланхоліки зазвичай тихі та більш замкнені порівняно з однолітками. Батьки, які не знають особливостей цього типу темпераменту, ризикують сильно зашкодити дитині спробами силоміць «розкріпачити» її, записати силоміць до гуртків тощо. На чому повинна ґрунтуватися стратегія виховання меланхоліків за думкою психологів?

Темперамент закладений у генах

Так само, як від народження в генах людей закладений різний зріст чи колір волосся, різняться властивості нервових систем. Є чотири загальні типи: врівноважені та рухливі сангвініки, сильні й неврівноважені холерики, інертні флегматики, і, нарешті, меланхоліки. За вченням академіка Павлова, це єдиний слабкий тип нервової системи.

Такі люди втомлюються швидше за інших, а також дуже вразливі, схильні тривалий час переживати емоції. Змінити, «підкачати» слабку нервову систему неможливо — меланхолік лише «втомиться» від перевантаження.

Тож якщо ваша дитина швидко втомлюється, не слухайте тих, хто каже «мій зміг, і твій зможе». Це нісенітниці.

Сила слабких

Попри все, в меланхоліків є сильні сторони, що у разі правильного виховання компенсують недоліки темпераменту:

вони здатні тонко відчувати нюанси відносин;

уважні, мають неабиякі аналітичні здібності;

мають мистецький хист.

Меланхоліками були такі генії світового рівня, як математик Рене Декарт, письменник Микола Гоголь, дослідник Чарлз Дарвін, композитор Петро Чайковський. Якщо ваша дитина сором’язлива та не дуже товариська, це не означає, що вона якась недолуга. Просто їй потрібні сприятливі умови для розвитку здібностей.

Сприятливі умови для дитини-меланхоліка:

Спокійна та привітна атмосфера. Коли малий меланхолік почувається комфортно, упевнений, що всі присутні налаштовані до нього доброзичливо, він розквітає на очах.

Творчі гуртки. Для гуманітаріїв — це художні студії, для дітей, які цікавляться технікою — гуртки моделювання. Важливо розкрити здібності до самозаглибленої роботи.

Малі колективи. У великій компанії меланхолік-інтроверт почувається некомфортно. Намагайтеся записати таку дитину до невеликої групи у дитсадку, до малого класу в школі.

Активність без конкуренції. Спорт меланхолікам, звісно, теж потрібен, але варто уникати тих його видів, у яких є агресія, жорстка боротьба.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: