Кілька вправ для розвитку пам’яті у дітей
Особливо гостро відчувається потреба до розвитку пам’яті в дитячому садочку, коли починають пропонувати дитині різноманітні віршики до заучування. Хтось із дітей заучує їх легко, а хтось тривалий час не може запам’ятати і двох слів. На здатність запам’ятовувати впливають багато факторів: рівень розумового розвитку, вік, здоров’я, увага і навіть раціон харчування. Але не можна сподіватися лише на спадковість і на всі ці чинники. Пам’ять можна розвивати. Для цього існує безліч ігор і вправ. Починати можна з самого раннього віку, але наведені нижче вправи стануть у пригоді дітям від двох років.
Які існують види пам’яті? Візьмемо за приклад дитину-дошкільника, якій потрібно вивчити вірш. На репетиціях до свята вона на слух запам’ятовує й вірші інших малюків, що вони розповідають Тобто, у такої дитини переважає слухова пам’ять.
Якщо дитина наприкінці дня вам може чітко розповісти все, що мала в садочку на сніданок, то в такому випадку спрацьовує зорова пам’ять.
Дитина повертається додому і повторює рухи ранкової зарядки, що проводилася в садочку, — це результат роботи рухової паняті.
Добре розвинені всі види пам’яті — запорука успіху. Тому займаючись з дитиною, звертайте увагу на розвиток якого саме виду спрямована певна вправа.
Ігри на розвиток зорової пам’яті. «Згадай послідовність кольорів». Потрібен набір кольорового картону в 2 екземплярах. Ведучий розкладає в певній послідовності кольорові картки. Кількість обирайте, беручи до уваги вік дитини. Малюк повинен проглянути і запам’ятати послідовність карток. Потім ведучий накриває їх тканиною, а дитина має викласти свої картки в такому самому порядку.
«Що зникло?». Роздрукуйте на одному папері кілька предметів, а на іншому ці самі предмети, але без якогось одного. Дитина повинна подивитися спочатку на першу картинку, яку за кілька хвилин слід накрити чи сховати. Поглянувши на іншу, малюк має відгадати, якого предмета бракує.
Друковані картинки можна замінити на звичайні іграшки. Розставити їх певну кількість, дати можливість запам’ятати, а потім, поки дитина заплющила очі, прибрати одну іграшку. Яка саме зникла іграшка — це має відгадати дитина.
«Сонечко й будинок». Гра допоможе поступово вивчити букви. Необхідно для кожної літери придумати асоціації. Важко буде запам’ятати всю абетку, тому пропонуємо розпочати з найпростіших слів, наприклад, з імені дитини.
О Л Я
О схожа на сонечко,
Л — на будинок,
Я — на змію.
Запишіть або замалюйте це на папері. Потім закрийте картинку. Запитайте в дитини, яка буква схожа на змію, на будинок. Те саме можна проробити і з цифрами (1 — свічка, 2 — качка тощо)
Ігри на розвиток слухової пам’яті. «Маленький кухар». Добре залучити до цієї гри й інших членів родини. Грати можна, готуючи, наприклад, салат. Розкласти на столі підготовані необхідні інгредієнти: подрібнені огірки, помідори, перець, цибулю, кріп, петрушку, маслини тощо. Ведучий говорить: «Я кладу до миски огірки». Дитина продовжує: «Я кладу до миски огірки та помідори». Ведучий: «Я кладу до миски огірки, помідори, перець». Малюк має продовжити ланцюжок.
«5 (10) слів». Ви називаєте в повільному темпі 5 або більше залежно від віку дитини слів: стіл, річка, сонце, іграшка, шкарпетки. Дитина має повторити ці слова, бажано в такому самому порядку або хоча б назвати ті, що запам’ятала.
«Що як звучить». Потрібні картки із зображенням предметів, що видають певні звуки — годинник, потяг, пилосос, телефон, море, дощ та ін. Дитині пропонують згадати та відтворити звуки, що видають ці предмети. Потім завдання можна дати «навпаки»: ведучий видає звук, а малюк має відгадати, чий він.
Ігри на розвиток рухової пам’яті. «Наслідуй за мною». Дитина повинна наслідувати рухи, що виконує дорослий. Цю гру можна проводити під час ранкової зарядки. Пропонуємо супроводжувати її віршиком:
Кошенятко вранці прокидається (потягнутися)
І всім радо посміхається (посміхнутися).
Потім ведучий знову повторює цей вірш. Але вже без рухів (їх по пам’яті має виконати дитина). Через кожні наступні два рядочки робимо те саме:
Лапки вгору піднімає,
Високо стрибає.
Швидко-швидко, наче м’ячик,
Кошенятко наше скаче.
Знову руки піднімає
І низенько присідає.
Та навприсядки по колу
Жваво й весело стрибає.
«Ліпимо фігуру». Для полегшення гри, можливо, знадобиться дзеркало. Ведучий повинен «зліпити» з дитини фігуру: підняти одну руку догори, другу відставити вбік, виставити одну ногу вперед. Дитина має запам’ятати свою позу і відтворити її на собі, потім — на дорослому.
«Рухаємось і співаємо». Відома дитяча пісня «Голова, плечі, коліна і пальці» може стати в пригоді при розвитку рухової пам’яті. Співати її можна будь-якою доступною вам мовою. З кожним наступним куплетом можна прискорювати темп і по черзі не промовляти однієї назви: «Голова, плечі, коліна, пальці (просто показати), плечі, коліна, пальці…, …, коліна, пальці».
Допоможе також пісня «Если весело живеться, делай так…». Дитину, яка знає українську мову, можна вчити слів: «Якщо добре нам живеться, робимо ось так. Якщо добре нам живеться, посміхнімося усім».
Варіантів рухів є безліч, також ви можете додати власні.
Не можна сказати, яку саме пам’ять краще розвивати у дошкільнят. Може здатися, що майбутньому школярикові крім слухової пам’яті жодна більше не знадобиться. Та це не так. Якщо розвинуті добре всі види пам’яті, то й працюватиме сама пам’ять в цілому значно краще, тому розподіляйте ігри на розвиток усіх видів, а не на якийсь один.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: