Усі ми, звичайно, знаємо про те, яким важливим психічним процесом є уява. Без розвиненої здібності уявляти неможлива справжня творчість. Звідси випливає, що уяву необхідно розвивати. Найбільш оптимальним періодом, піком розвитку уяви є старший дошкільний вік, хоча і в пізніші вікові періоди її можна вдосконалювати і розвивати. Існує багато способів розвитку уяви. Серед них — різні творчі ігри. Лiплення

З пластиліну можна ліпити все — посуд для ляльки, букви, тварин. Можна створити персонажів улюбленої казки і оживити її — влаштувати лялькову виставу. Можливо, усі дива пластилінового світу спочатку будуть незграбні, але з часом дитина навчиться створювати дедалі складніші фігурки.

Домалюй малюнок

Цю гру добре проводити на дитячих святах, коли дитина не сама, а з друзями. Дітям дають аркуші паперу з намальованими на них елементами предметів. Це може бути, наприклад, силует дерева, прості геометричні фігури та інше. Важливо, щоб зображення не було однозначним і давало волю уяві. Дітей просять домалювати кожну фігуру так, щоб вийшло щось осмислене. Потім малюнки всіх дітей розглядають і вручають призи: за найоригінальніший малюнок, за свободу використання різних елементів тощо.

Внутрiшнiй мультфiльм

Дорослий розповідає початок якої-небудь історії, наприклад: «Літо. Ранок. Ми на дачі. Ми вийшли з дому і пішли до річки. Яскраво світить сонце, повіває приємний легкий вітерець». Потім дитина має вигадати продовження історії. Вона уявляє собі те, що відбувається далі, і розповідає. Потім зупиняється, і продовження придумує дорослий тощо.

На що це схоже?

Ця гра добре йде, коли більше нічого робити, наприклад коли батько і дитина чекають на трамвай, а його досі немає. Потрібно подивитися на щось і сказати, що нагадують побачені образи, на що вони схожі. Наприклад, хмари на небі, гілки дерева, тіні на землі, морозяні візерунки на склі, крапля воску від свічки та ін.

Чарiвнi перетворення

Ця гра хороша для компанії. Завдання — жестами, мімікою, звуками зобразити тварину або який-небудь предмет. Інші гравці мають відгадати, що показали, і розповісти, як вони здогадалися.

Стара казка на новий лад

Це теж відповідна гра для розваги дітей на дитячих святах. Обирають якусь відому казку, наприклад «Колобок», «Теремок» або «Червона Шапочка», і змінюють її. Спочатку можна змінити сюжет, залишивши колишніх героїв, потім, навпаки, треба зберегти сюжет, але придумати інших дійових осіб. Найцікавіше — залишити героїв, але змінити їхній характер. Наприклад, нехай жаба стане злою вередою, вовк — симпатичним малим, а Червона Шапочка — погано вихованою дівчинкою, яка врешті-решт з’їсть нещасного вовка.

Казки

Вигадуйте казки разом з дитиною. Історії про улюблене звірятко, про предмети меблів. Запам’ятовуйте або записуйте ці історії — їх потім завжди можна буде продовжити або просто прочитати опісля багато років вашим онукам.

Паперовi фiгурки

Візьміть папір, зімніть аркуші і обмотайте їх нитками — ось і готові м’ячики для гри. Їх можна з’єднати між собою (зшити, склеїти або зв’язати) і отримати химерні об’ємні іграшки. Приклейте ґудзики або намистини замість очей, носа і рота, зробіть петельки — можна прикрашати ялинку.

Казка за ролями, або ляльковий театр

Така забава припаде до душі будь-якій дитині. Театр або ігри по ролях — один із кращих способів розвитку творчих здібностей. Найцінніше в цих іграх — можливість прямого і вільного самовираження. Виберіть добре знайому казку або розповідь, розподіліть ролі (грайте всією сім’єю або компанією) і отримуйте задоволення. Зовсім не обов’язковий стандартний розвиток сюжету — можливо, ваша дитина придумає інший кінець історії.

Незаселений острiв

Запропонуйте дитині пограти в мандрівників, які потрапили на незаселений острів. Ролі головних героїв можуть виконувати улюблені іграшки. Висадіть героїв на острів і починайте планувати: що знадобиться мандрівникам для того, щоб побудувати будинок, налагодити свій побут. Розглядайте найбільш незвичайні версії. Наприклад: будинок або курінь можна побудувати з пальмового листя чи видовбати у стволі товстого дерева за допомогою загостреної каменюки. З довгих водоростей можна сплести килимок, який слугуватиме ліжком, тощо. Обговоріть, кого можуть зустріти мандрівники, які небезпеки їм загрожують.

Космiчна подорож

Виріжте з паперу декілька кругів різного розміру, розкладіть їх у довільному порядку. Запропонуйте дитині уявити, що круги — це планети, на кожній з яких є свої мешканці. Попросіть малюка придумати назви планет, заселити їх різними істотами. Легко скеровуйте уяву дитини, наприклад, висловіть припущення про те, що на одній планеті мають жити тільки добрі істоти, на іншій — злі, на третій — сумні тощо. Нехай малюк виявить фантазію і намалює жителів кожної планети. Вирізані з паперу, вони можуть «літати» одне до одного в гості, потрапляти в різні пригоди, завойовувати чужі планети.

Намалюй настрiй

А цю гру можна використати, якщо в дитини сумний настрій чи, навпаки, дуже веселий, а також якийсь інший. Головне — щоб у неї взагалі був якийсь настрій. Дитину просять намалювати свій настрій, зобразити його на папері у будь-який спосіб. Найдоречнішим для цього є малювання акварельними фарбами.