Ігри для розвитку уяви
І все-таки, як це не дивно, не всі діти мають добре розвинену уяву. Але ж важливість цього процесу не слід недооцінювати. Уявіть людину, у якої зовсім не розвинена уява. Альберт Ейнштейн був переконаний, що без уяви неможливо зробити відкриття. Дійсно, добре розвинена уява — властивість дуже корисна. Адже саме завдяки їй людина може ставити мету, моделювати те, що вийде після її реалізації, й, головне, знаходити шляхи її досягнення. Завдяки уяві навіть найважче навчання стає не таким важким. Адже, читаючи параграф, учень уявляє те, про що написано в тексті. Як же допомогти дитині розвити уяву? Насамперед, потрібно розуміти, що уява тим багатша, чим багатший досвід, чим більший обсяг знань та інформації має дитина. Тому потрібно забезпечити її можливістю накопичувати досвід і знання.
Як і будь-який інший процес, уяву можна тренувати. Тому варто приділити час розвитку уяви, використовуючи спеціальні ігри, що зацікавлять малюка.
«Помічник художника»
Щоб гра була цікавою, підготуйтеся до неї заздалегідь. Зробіть заготовки незавершених малюнків. Скажіть дитині, що художник, який малював картини, дуже зайнятий, і тому не може їх завершити. Дайте малюкові олівці або фарби, щоб він зміг завершити малюнки. «Чарівні хмари» У цю гру добре грати на вулиці вдень. Ще краще, якщо ви з дитиною матимете можливість розкласти плед і прилягти десь на травичці, щоб зручніше було дивитися в небо на хмари, що пропливають повз. Головне завдання — побачити й показати всім хмару, яка на щось або на когось схожа. Хмари-крокодили, хмари-конячки, хмари-автобуси — саме дитяча уява допоможе їм стати такими. До речі, ця гра може утримувати увагу дітей тривалий час. Як варіант, можна використовувати нічний час та ідентифікувати тіні. «Нічний» варіант гри також допомагає дітям з підвищеною тривожністю почуватися спокійніше в темряві.
«Кляксографія»
Вам знадобляться альбомні аркуші паперу й кольорові фарби. Капаємо яскравою фарбою на папір. Раз — і готово. На аркуші розтікається безформна ляпка. Тепер складемо аркуш навпіл, щоб утворився відбиток. Розгортаємо і розглядаємо утворену картинку. На що вона схожа? Або на кого вона схожа? Аркуш можна обертати й розглядати картинку під різним кутом. Напевно дитині спаде на думку безліч цікавих ідей. «Перетворення долоньки» Якщо обвести долоньку, а потім вирізати її по контуру, то із цього відбитка може утворитися чимало цікавого. Наприклад, дві долоньки нагадують метелика. З великої кількості ляпок можна навіть змайструвати ялинку-аплікацію. Запропонуйте дитині поміркувати, що ще можна зобразити за допомогою долоньок.
«Говорить музика»
Запропонуйте малюкові послухати музику. Обирати краще такі твори, у яких є яскраво виражений характер музики. Скажіть: «Зараз ти почуєш музику. Намагайся уявити, про що або про кого вона. Запам’ятай картини, що уявлятимеш під ці звуки». Дуже добре виходить ця вправа, якщо використовувати класичну музику відомих композиторів, написану ними спеціально для дітей.
«Зоологічний колаж»
Можна назвати цю гру «Тварина, якої не існує», так само, як називається психологічний тест. Але на відміну від тесту, у грі ми не малюватимемо. Наше завдання — створити колаж з різних частин фотографій різноманітних тварин. Вирізати картинки можна з журналів або просто скачати потрібні зображення в інтернеті. Не перешкоджайте дитині, якщо вона намагається «сполучити несумісне». Адже потрібно придумати й зробити саме тварину, якої не існує.
«Балет»
А ця гра почнеться з відвідування театру, де дитина може переглянути балет. Якщо театр відвідати немає змоги, стане в пригоді відеоперегляд. Запропонуйте малюкові переглянути уривок класичного балету. Оскільки текст у балеті відсутній, то дитині доведеться здогадуватися, про що йдеться. Попросіть її розповісти вам, що вона бачить на сцені, хто є дійовими особами. Дуже багато дітей із задоволенням і охоче переглядають балет, досить точно передаючи лібрето спектаклю.
«Перетворення»
У цю гру краще грати в групі дітей. Попередьте малят, що маєте чарівну паличку й тепер ви можете всіх перетворювати на будь-що або будь-кого, але перетворення обов’язково буде добрим. «Зараз я змахну чарівною паличкою, і ви всі перетворитеся… на звірят», — говорите ви, змахуючи паличкою. Діти мають на кілька митей «перетворитися» на звірів — кожний на того, кого вибере собі сам. Перетворення полягає в тому, що дитина має рухатися й «звучати», як обрана тварина. Далі можете запропонувати дітям інші перетворення: на побутові предмети, транспортні засоби, комах тощо.
«Що було б, якби…»
Ця гра навчить дітей висловлюватися щодо майбутнього. Ви пропонуєте дітям відповісти на запитання: «Що було б, якби…»:
• … усі люди почали розуміти мову звірів і птахів;
• … ти сам міг перетворитися на якусь тварину;
• … ти знайшов шапку-невидимку;
• … пори року помінялися місцями;
• … день народження був двічі на рік;
• … з фонтанів раптом потік лимонад;
• … шоколадки росли на дереві.
«Точка, точка»
Вам знадобляться два аркуші паперу й два олівці. Гратимуть один дорослий і одна дитина. Скажіть маляті: «Зараз кожний з нас намалює на своєму листочку двадцять точок (якщо малюк ще не вміє рахувати, зробіть це разом). Розташовувати їх можна будь-як — близько або далеко одна від одної. Тепер давай поміняємося аркушами — ти візьмеш мій, я а — твій. Використовуючи всі точки, що тут намальовані, потрібно намалювати щось або когось, кого кожний з нас придумає». Точки потрібно з’єднувати лініями, щоб утворилося зображення.
«Так не буває»
Придумування небилиць — найцікавіша забава. Грати можна як з однією дитиною, так і з групою дітей. Скажіть, що ви всі разом придумуватимете таку історію, що ніколи й нізащо не могла б відбутися в житті. Нехай події в ній будуть дивовижними, відбуваються всупереч законам природи. До речі, така гра корисна й тим дітям, які страждають від своєї сором’язливості й незручності, дуже бояться порушувати заборони дорослих і рідко проявляють хоч яку-небудь активність.
«Казка + казка»
Виберіть кілька добре знайомих дитині казок, запропонуйте здійснити чарівництво — з’єднайте, наприклад, дві казки і дізнайтеся, що із цього вийде. Можливо, це буде «Ріпка» і «Колобок», а можливо, «Пригоди Буратіно» і «Снігова королева», «Дюймовочка» і «Чарівник Смарагдового міста». Не обмежуйте фантазування. Казка «2 в 1» стане чудовим тренуванням дитячої уяви.
«Два речення»
Запропонуйте дітям (або дитині, якщо ви граєте тільки з одним малюком) з’єднати два не пов’язані між собою за змістом речення у зв’язну розповідь.
Орієнтовні речення:
• Сьогодні тато повернувся з роботи на півгодини раніше, ніж зазвичай… Тому кішка Анфіса вирішила полювати на мишей.
• На вулиці почалася сильна гроза… Тому мама приготувала на сніданок манну кашу.