Ігри для дітей-візуалів
Кожна людина має п’ять органів чуття, за допомогою яких орієнтується у світі: зір, слух, дотик, нюх та смак. Нюх та смак немовляти майже такі самі, як у дорослого, і з досвідом дитина лише збагачує колекцію вражень. «Провідні» функції — зір, слух та дотик — якісно розвиваються. Залежно від того, яке чуття стає провідним, розрізняють візуалів, аудіалів та кінестетиків. Сьогодні поговоримо про дітей-візуалів та ігри для їхнього всебічного розвитку.
Чим відрізняється дитина-візуал?
Уже до 5 років така дитина перш за все звертає увагу на кубики, головоломки, швидко вивчає кольори та насолоджується малюванням. Вона вміє навіть досягти справжньої схожості малюнка із зображуваним предметом. У магазинах така дитина швидко розрізняє етикетки продуктів однієї фірми. А ось у рухливих іграх вона не дуже активна, спочатку спостерігає, перш ніж приєднатися до гри, за наявності вибору воліє обрати індивідуальну діяльність та настільні ігри — це нормальна особливість.
Після 5 років дитина-візуал насолоджується комп’ютерами і калькуляторами, старанно пише, стежить за чистотою свого одягу.
Визначити провідний тип сприйняття інформації дитини дуже важливо, бо це допоможе правильно будувати заняття. Якщо дитина не розуміє пояснень, упевніться, що ви використовуєте правильний спосіб: у випадку з візуалом — це повинні бути малюнки, схеми чи інша наочність. Також варто гармонійно розвивати всі три канали сприйняття.
Ігри та вправи для маленьких візуалів з 3 до 5 років
- Забезпечте малюка набором рибалки — вудкою і волосінню, на кінці якої буде гачок або магніт, яким можна ловити різнокольорових іграшкових рибок.
- Подаруйте конструктор із великими деталями.
- Візьміть дитину на прогулянку районом, а коли повернетеся, попросіть її заплющити очі й розповісти про те, що вона бачила, наприклад: «Якого кольору була вантажівка, що проїхала?», «Чи мав поштар капелюха?».
- Забезпечте дитину різнокольоровими намистинами і тасьмою, щоб вона могла самостійно збирати намиста або браслети.
- Завжди майте попідруч різні настільні ігри. Не тільки грайте в них спільно з дитиною, але і дозволяйте їй користуватися ними так, як підкаже її уява.
- Навчіть дитину розрізняти різні геометричні фігури: шестикутники, овали, трапеції та інші — пропонуйте їй різні за формою іграшки.
- Добре розвиває пам’ять гра на добирання відповідних поєднань (червона квітка — червоний бантик, квітка — бджілка тощо).
- Запропонуйте дитині колекцію невеликих предметів. Гра полягатиме в сортуванні їх за кольором, формою або розміром.
- Займайтеся ліпленням і малюванням, розфарбовуванням, аплікацією. Навчіть дитину різати ножицями, використовуючи для цього ножиці з двома рядами отворів, для пальців мами та дитини.
- Дозволяйте своїй дитині набирати телефонні номери. Коли вам потрібно зателефонувати, то нехай вона тримає слухаввку і крутить диск або натискає на кнопки.
- Грайте «в магазин», «у ресторан», «у дитячий садок», «у музей», «у парк атракціонів», водночас обговорюйте з дитиною якомога більше деталей.
- Покладіть у сумку декілька невеликих іграшок. Запропонуйте своїй дитині сунути туди руку і визначити на дотик, що це за іграшки. Нехай вона спочатку називає, а потім дістає їх із сумки, щоб перевірити, чи правильно визначила певну іграшку.
- Грайте в театр тіней.
- Розглядайте разом фотографії або домашнє відео та обговорюйте побачене.
Після 5 років
- Подаруйте своїй дитині набір пазлів.
- Придбайте альбом для тематичних вирізок (тем, що цікавлять вашу дитину). Нехай вона почне шукати, вирізувати і наклеювати туди фотографії, ілюстрації, заголовки тощо.
- Придбайте дитині збірки вправ, що полягають у тому, що необхідно обвести суцільними лініями контури малюнка, наміченого крапками, а потім розфарбувати його, розгадати ребуси, пройти лабіринт тощо.
- Грайте з дитиною в лото, шашки, шахи та інші настільні ігри.
- Заохочуйте дитину створювати малюнки за допомогою мозаїки з кольорового пластиліну.
- Дозвольте їй недовго гратися у дитячі ігри і малювати на комп’ютері.
- Подаруйте дитині фотоапарат і навчіть ним користуватися. Нехай фотографує рідних і близьких, заведе власний фотоальбом.
- Показуйте їй відео. (До речі, кінестетики люблять переглядати мультфільми та фільми з великою кількістю дії, аудіали — з цікавими характерами і сюжетними ходами.)
- Коли дитина вже лежить у ліжку, згадуйте про найцікавіші події минулого дня. Уранці запитайте у дитини, що їй наснилося.
- Придбайте калейдоскоп. Грайте разом із дитиною, і нехай вона описує вам візерунки, що утворюються.
- Навчіть дитину дивитися в бінокль.
- Погуляйте в темряві з ліхтариком.
- Грайте у бадмінтон, оскільки він вимагає відмінної візуально-тактильної координації.