«Хочу їсти!», «Принеси водички!», «Постій біля мене!» — найпоширеніші дитячі прохання перед сном. Цей список можна продовжувати ще довго.

Чого тільки не вигадують малюки, щоб довше побути з мамою, заснути на її долонях! І мамам це приємно, але часто хатні турботи та інші справи змушують відмовити дитині, а через постійне ниття ще й нагримати на малюка: «Скільки ще до тебе підходити? Спи вже!». Дитина крутиться у ліжку, в голові постають думки, може, відчуває страх, тривогу і в результаті засинає дуже пізно, а вранці прокидається, зовсім не відпочивши. Спробуйте інакше реагувати на дитячі примхи і допоможіть дитині заснути у доброму настрої.

Дитина кличе маму. Часто малюк не може налаштуватися на сон. Його постійно щось відволікає. Погодьтеся, усім нам знайома така ситуація. Тому не відмовляйте дитині, приділіть кілька хвилин часу, щоб допомогти думкам маляти «розкластися по поличках».

Сядьте поряд, обговоріть почергово все, що трапилося за день, з’ясуйте суперечливі питання, складіть план на завтра, говоріть тихо, спокійно: «Ти сьогодні зранку прокинувся, ми одяглися й пішли в садок. У садочку ти грався, малював. Тобі сподобалося сьогодні заняття? А ввечері я прийшла за тобою. Ми потім гуляли на майданчику. Ти випадково впав із гірки. Як уважаєш, чому? Я гадаю, що наступного разу ти будеш обережнішим. Потім ми всі повечеряли, ти грався з татом, читав казку. Завтра буде чудовий день, адже завтра вихідний! Ми підемо до парку. А зараз заплющуй оченята, а я побуду поруч».

Такий метод допоможе дитині заспокоїтися, відволіктися від думок і швиденько заснути. Його можна застосовувати і із зовсім маленькими дітьми, які ще не вміють говорити, але вже добре розуміють сказане.

Дитина боїться. Звуки, тіні, проблиски від ліхтарів у вікні — в темряві все здається загадковим і навіть містичним. У дитячій голівці можуть формуватися різні страшні уявлення, образи, що тривожать і не заважають заснути. Поставтеся з порозумінням до цього, адже ви теж досі боїтеся темряви, або принаймні боялися в дитинстві. Домовтеся з малюком, що він може вас покликати, коли захоче. Увімкніть нічник або дайте дитині ліхтарик, наклейте на стелю фосфорні зірочки. Не забороняйте спати з улюбленою іграшкою.

Дитина не спить, бо виспалася вдень. Це хибна думка батьків, адже якщо дитина режиму постійно дотримувала, то вона засне вчасно. Просто малюк не спить, бо в нього ще багато енергії. Намагайтеся достатньо гуляти ввечері, давайте дитині можливості набігатися. Перед самим сном не дозволяйте переглядати надто веселих мультфільмів, гратися в рухливі ігри. Повідомляйте малюкові, що вже час до ліжка: «Засинай, мій любий. Вже час спати. Надворі ніч, усі дітки, дорослі, тваринки і комахи теж відпочивають».

Інші секрети гарного сну

  • Тепла ванна з ромашкою. Ця квітка має заспокійливий ефект.
  • Вечірні ритуали: чищення зубів, розчісування волосся. Крім того, що такі дії дитина асоціюватиме зі сном, вони ще й позитивно впливають на здоров’я дитини.
  • Поцілунок на добраніч. Це означає, що коли ви обговорите з дитиною все, що трапилося за день, посидьте на її ліжку, то перед тим, як вийти зі спальні, поцілуйте дитину в щічку і побажайте на добраніч. Учить дитину бажати добраніч усім членам родини, можна навіть кімнатним улюбленцям. Такі приємні дрібниці будують гарні взаємини в сім’ї та зберігають позитивний психологічний настрій.
  • Провітрюйте кімнату дитини і зволожуйте повітря. Улітку взагалі можна спати з відчиненою кватиркою, але ліжко не має стояти під прямим струменем повітря. Температура у спальні має бути 18–20 оС, а вологість — 50–70 %. Ті, хто вважає, що миски з водою або літрової банки достатньо для зволоження, купіть спочатку гігрометр.

Умови поганого сну. Мається на увазі, що наступних рекомендацій у жодному разі не можна дотримувати.

  • Кричати на дитину.
  • Лягати спати пізніше 22 години. Давно доведено, що причиною безсоння є звичка засинати пізно, після 23 години.
  • Карати й сварити малюка, залякувати сном: «Припини бешкетувати, бо підеш спати!». Так ви можете сформувати неправильну асоціацію: сон — це погано.

Не забувайте також про таку особливість дитячого розвитку, як ігрова діяльність. Тому намагайтеся грати постійно. Покладіть спати іграшки, кімнатних тварин. А ще, якщо малюк все ж не може заспокоїтися, пограйте всією родиною у гру «Хто швидше засне?». Правила гри такі самі, як і її назва. Звісно, навряд чи вдасться визначити переможця, проте зазвичай такий спосіб діє. Уранці можете сказати дитині, що вона вчора виграла і заснула найпершою.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: