Домашнє свято «У світі тварин»
Останнього літнього місяця відзначають два дні, що стосуються тварин та їхніх проблем: 9 серпня — День працівника ветеринарної медицини в Україні і 15 серпня — Всесвітній день бездомних тварин. Другу дату, звичайно ж, не вважають святом. Це швидше привід звернутися до проблеми бездомних тварин, розповісти максимальній кількості людей про їхню трагічну долю. Напевно, кожен у дитинстві мріяв мати свого домашнього вихованця, проте не в усіх ця мрія здійснилася через побутові та інші умови. Зараз же, ставши батьками, ми можемо змінити ситуацію і створити такі умови або просто навчити дітей дбайливо ставитись до тих тварин, які не живуть з вами під одним дахом. Говорити про те, що тварина — друг або навіть член сім’ї не доводиться, це давно стало істиною. Йому можна відкрити свої таємниці, поскаржитися, а також поговорити і, звичайно, пограти. У спілкуванні з тваринами дитина навчиться бути доброю, відповідальною, дбайливою, чуйною. У сім’ях, де живуть друзі наші менші, діти рідше хворіють, їхній організм стійкіший до різних інфекцій. Крім того, сама присутність тварини створює відчуття комфорту і стимулює вироблення «гормонів задоволення».
Знайомимося ближче
Напевно ваш малюк знайомий із собакою і кішкою, тож познайомимо його з іншими представниками фауни. Для цього на якийсь час перетворіть квартиру на фотогалерею звірів. Це можуть бути тематичні підбірки, наприклад, домашні улюбленці, представники Африки або різні породи собак. За дидактичний матеріал можуть правити набори тематичних листівок із зображеннями звірів, тематичні картки Домана, ілюстрації зі старих журналів та інше.
Прикрасять ваш інтер’єр статуетки з фігурками тварин, повітряні кульки і календар із зображенням тварин, барвисті книги про представників фауни, а також стінгазета, на якій будуть ваші фотографії з різними звірятками вдома, на природі, в зоопарку або цирку.
Зробіть власноруч іграшковий годинник. Для цього виріжте аплікацію улюбленої тварини, наприклад ведмедика, і на його животику зробіть циферблат з цифрами, до якого прикріпіть одежною кнопкою стрілки. Повісьте годинник на зручному для малюка місці і періодично запитуйте в нього, котра година, або просіть виставити на них заданий час.
Вирізаними ілюстраціями тварин прикрасьте коробочки для зберігання взуття або різних дрібниць, підставку для серветок, олівців, скарбничку. Декоруйте дзеркало і повітряні кульки вирізаними з паперу носиками, ротами, оченятами, хвостиками та іншими характерними фрагментами, за якими відразу можна впізнати тварин.
Чим зайнятися
У ці дні по всьому світу проходять просвітницькі і благодійні заходи, присвячені тваринам. Можна відвідати концерт із конкурсами й аукціон, що допомагає зібрати кошти для допомоги бездомним тваринам, у першу чергу собакам і кішкам. Це ще й шанс знайти господаря для безпритульної тварини. Розкажіть про це своїм друзям, які хотіли б мати домашнього улюбленця.
Надайте допомогу бездомним тваринам, наприклад, візьміть додому пташку, щоб підлікувати її крило, погодуйте вуличних котів, собак, птахів. Не залишайтесь байдужими!
Розкажіть дитині про професію ветеринара, який лікує різних звірів. А ще він уміє з ними домовитися, а це складніше, ніж поговорити з людьми, хоча тварини добре відчувають добрих людей і тих, хто може їм допомогти. Ветеринар також знає, як потрібно піклуватись про вихованців, годувати їх, вичісувати, вигулювати. Він як ніхто інший знає, чим загрожує дитині тягання кішки або собаки за хвіст, вищипування вусів та інші дитячі витівки з тваринами. Тому любіть і охороняйте звірів, а також уважно слухайте ветеринара! Обговоріть висловлювання: «Медицина лікує людину, а ветеринарія оберігає людство». Адже саме завдяки роботі ветеринарів вдається запобігати епідеміям серед худоби, які могли б призвести до тяжких наслідків, — аж до голоду і поширення небезпечних захворювань серед людей.
Продовжуйте знайомитися з представниками тваринного світу — переглядайте всією сім’єю спеціальні програми про життя тварин, читайте книги. Сходіть у зоопарк, цирк, відвідайте виставки кішок або собак, майданчик молодняка в зоопарку, де малюків можна погладити.
З’їздіть до родичів у село, де тварин можна і погодувати, і почухати, і вигуляти. Пограйте у ветеринара, зоопарк, зоолото, обговоріть, як звуть тата, маму і дитинча різних представників тваринного світу. Щоб зрозуміти, наскільки добре ваша дитина знає тваринний світ, поставте їй запитання, наприклад, звідки береться молоко? Багато дітей відповідають, що з магазину. Ось вам і привід обговорити, хто дає молоко, а також що з молока роблять.
Усією сім’єю загадуйте загадки про тварин, учіть вірші і пісеньки. Так ви дізнаєтеся багато нового і приємно проведете час разом. Приділіть увагу своїм плюшевим, гумовим і пластмасовим звіряткам. Почистьте їх, причешіть, зав’яжіть красивий бантик, погодуйте. Посадіть на видні і почесні місця. Нехай усі милуються вашими вихованцями.
Влаштуйте веселе застілля — шедеври кулінарії під назвою «сніданок ведмедів», наприклад, приготуйте млинці з медом і полуницею.
Подарунки і сюрпризи
Можливо, саме тепер ви замислитеся над придбанням домашнього улюбленця. У 5-6 років діти починають розуміти, що тварина не іграшка. А ще слід врахувати, що вдома з’явиться запах, шерсть, яка може викликати алергію, тварини можуть пошкоджувати меблі своїми кігтями і зубами. Якщо з цими питаннями проблем немає, тоді поцікавтеся, кого б хотів тримати вдома ваш малюк.
– Енциклопедії про тварин — завжди чудовий подарунок. Проте цього разу можна не обмежуватися однією книгою, а купити їх відразу декілька. Це можуть бути книги про конкретну породу, про те, як правильно доглядати за домашнім улюбленцем, та й просто історії про братів наших менших.
– Купіть набір масок звірів. Надівши їх, уявіть, що ви — це вони. Наслідуючи їх, ходіть, як вони, говоріть, як вони, розкажіть, хто з них що їсть. Наприклад, пройдіть як ведмідь, перевалюючись, як зайчик — стрибками, проповзіть, як змія), видавайте рики і шипіння, покажіть, як ведмедик насолоджується медом, а зайчик їсть морквину.
– Для ігор зробіть пальчиковий або настільний театр зі звірятками, який розважатиме вас довгий час.
– Зробіть зоофоторамку для фотографії, обклеївши звичайну картонну рамку вирізками тварин і предметами, з якими вони грають, які люблять їсти. Потім рамку можна покрити лаком або блискітками, прикріпити написи. Успіхів вам і радісного настрою 🙂