Дитина в автомобілі: переднє сидіння та інші небезпеки
Переднє сидіння приваблює усіх дітей, бо з нього можна дивитися на дорогу і розглядати панель з приладами. Проте задовольняти цю забаганку можна лише після 13 років — це питання безпеки. Які саме правила перевезення дітей діють в Україні та на чому вони ґрунтуються?
Оскільки стандартні автомобільні крісла розраховані на дорослих зростом від 150 см, для безпечного перевезення дітей запроваджено такі основні правила.
Дітей до 2-х років слід везти в спеціальному автокріслі, закріпленому так, щоб обличчям дитина була звернена до задньої частини автомобіля (проти напрямку руху). Користуватися такою моделлю можна після досягнення максимального зросту та ваги, передбаченого цим типом крісла.
Дошкільники також повинні їздити пристебнутими у спеціальному автокріслі, але вже обличчям за напрямком руху. Перехід на бустер відбувається також після досягнення найбільш передбаченої виробником ваги та зросту.
Перед установленням дитячого автокрісла перевірте подушку безпеки для цього місця: вона згідно з типом крісла має бути відімкнена.
Дітям шкільного віку, підліткам потрібний бустер — спеціальна накладка на автомобільне крісло. Завдяки тому, що дитина сидить у бустері, ремені безпеки розташовані належним чином (фіксують грудину та стегна).
Коли підліток досягає віку 13 років та зросту понад 145 см, він може пристібатися звичайними ременями.
Як вже згадувалося, до 13 років не можна садити дитину на переднє сидіння. По-перше, це місце на 73 % небезпечніше, ніж задні місця (згідно з дослідженнями фахівців університету Буффало). По-друге, ремні безпеки, як вже згадувалося, повинні проходити через груди та стегна. Але у підлітків тазова та грудна кістки розвинені недостатньо, тому під час різкого гальмування ремені можуть пошкодити скелет.
Яке місце найбезпечніше? Згідно з тими-таки дослідженнями фахівців університету Буффало, це середнє місце у другому ряді крісел. На жаль, не в кожному автомобілі є можливість надійно закріпити там дитяче автокрісло чи бустер. Друге за безпечністю, традиційно, місце позаду водія, бо інстинктивно у разі загрози лобового зіткнення більшість водіїв повертають ліворуч (ці дані стосуються автомобілів з кермом ліворуч). Якщо автомобіль має три та більше рядів крісел, найбезпечнішим є місце у середньому ряді, у центрі.