Дитина обмінюється іграшками в школі: проблема чи вдалий досвід взаємодії з однолітками?
Деякі діти справді обожнюють міняти свої речі на чужі. Спочатку це може бути простий тимчасовий обмін для того, щоб разом погратися на ігровому майданчику. Але така поведінка може продовжитися вже у школі та мати більший масштаб: діти обмінюватимуться іграшками, наклейками та іншими речами на довші терміни або назавжди.
Нічого небезпечного або незвичайного в цій поведінці зовсім немає. Саме в школі діти починають самостійні взаємини, без втручання дорослих. Пам’ятаючи стару заборону про те, що брати чужі речі просто так не потрібно і яким є покарання за це, деякі діти знаходять інший спосіб отримати бажане — чесний обмін. Не завжди рівноцінний, але чесний.
Тоді батькам не потрібно забороняти своїм дітям їх веселу забаву. Ми всі пам’ятаємо себе в дитинстві, коли саме те, що має приятель, і є найбажанішим. Саме тому іноді обмін виявляється зовсім нерівнозначним. Поки жодна з сторін не висуває жодних претензій до цього, бити на сполох не варто, але потрібно з’ясувати два головних нюанси зі своєю дитиною.
- Для початку обговоріть правила обміну. Якщо малюк хоче обмінятися чимось дуже коштовним, він повинен запитати у вас про це. Домовтеся, що деякі обміни взагалі неможливі, наприклад, телефонами, планшетами або кімнатними тваринами.
- Часто трапляється так, що дитина погоджується на зовсім невигідний обмін для того, аби завоювати прихильність одного з однокласників. Тоді поясніть, що купити друзів таким чином неможливо.
Якщо чиясь мама телефонує вам і вимагає повернути обміняну річ, необхідно обов’язково обговорити цей випадок окремо. Запитайте, чи дійсно ваш малюк обміняв іграшку саме в цього однокласника або однокласниці, які були причини, і чи були згодні на це обидві сторони. Якщо «угода» була укладена за правилами, поясніть малюкові, чому потрібно її скасувати і повернути іграшку.
У сучасних дітей немає дефіциту іграшок, тому подібні захоплення минуть швидко. Не намагайтеся забороняти дітям мінятися і в жодному разі не погрожуйте конфіскацією всіх іграшок. Адже обмін — це значна частина колективної гри та дорослішання.