Одразу постає питання: «Чи варто це робити?». Тобто майже всі діти проходять етап повзання. Та іноді трапляється, що дитина одразу починає ходити або повзає у незвичний спосіб. Чи насправді так важливо вміти повзати?

Користь від повзання. Те, що дитина розвивається фізично, повзаючи, не для кого не новина. Особливо зміцнюються плечі, руки, хребет, поліпшується координація рухів. А чи знали ви, що завдяки повзанню підвищується інтелект? Відомі вчені, поміж яких і Глен Доман, переконані в тому, що повзання вчить фокусувати погляд на ближніх предметах, на власних руках на відстані, необхідній для читання, писання й малювання, тобто розвивається ближній зір. Також повзання впливає на розвиток дрібної моторики, оскільки дитина має більше простору для дослідження ручками дрібних деталей. Постійний контакт ручок з різною поверхнею діє як масаж, і якщо взяти до уваги той факт, що на долонях розташовано безліч нервових закінчень, то повзання є дуже корисним. Це також найкращі ліки від підвищеного тонусу. Та головне — дитина починає мислити, куди й навіщо їй повзти, і яким чином. Вона усвідомлює, що може переміщуватися з місця на місце, дістати самостійно бажану іграшку. Отже, відпустивши малюка на підлогу, можна значно прискорити процес розвитку інтелекту.

Що заважає дітям повзати? Зазвичай діти починають повзати приблизно у віці 8 місяців, дехто навіть раніше. Якщо цього не відбувається, можливо, дитині щось заважає. Проаналізуйте, чи не надто товстий ваш малюк. Інколи надлишкова вага може спричинити затримання повзання. Недорозвинені м’язи, що також можуть заважати, можна зміцнити за допомогою масажу. Якщо з малюком усе гаразд і зазначених вище ознак немає, проте він усе одно не повзає, то, можливо, йому просто лінь. Швидше за все, ця дитина флегматик і вона просто не поспішає. З’ясувати точну причину допоможе лікар-спеціаліст. Але він не зможе вплинути на лише один фактор, що не дає змогу почати повзати, — на турботу батьків. Хоча, самі батьки вважають, що вони піклуються про дитину, насправді ж просто заважають.

reb-nachp-plas

Яким чином батьки заважають повзати? Це частіше відбувається у сім’ях з однією дитиною. Усі її надто люблять і надто оберігають. А ще балують і купують їй усе необхідне, навіть більше: а саме ходунки, манежі, без яких і так легко обійтися. Манеж, можливо, корисний, якщо мама не може перебувати постійно біля дитини, а щодо ходунків, то існує дуже велика кількість суперечливих думок. Якщо ви їх використовуйте, то пам’ятайте про їхнє призначення — навчити ходити, і не використовуйте їх заради того, щоб обмежити дитину і вберегти її від усього, куди вона може потрапити. Приблизно з 5 місяців дедалі більше часу дитина має перебувати на підлозі. Створіть сприятливі умови — покладіть ковдру, іграшки, подушки, улаштуйте такий собі дитячий куточок.

Тісний одяг нікому не зручний, а для рухливого й жвавого малюка поготів. Навіть якщо досить широкі штани вам здаються зручними, вони все одно деякою мірою сковують рухи. Тому краще, якщо ніжки та ручки дитини будуть оголеними. Щоб уникнути почервонінь на колінцях, можна придбати спеціальні наколінники. Шкарпетки також будуть зайвими, оскільки гальмують розвиток дотикових відчуттів ступнів.

Яким чином батьки можуть допомогти повзати? Перше правило вже зрозуміле — відпустити дитину на підлогу. Та якщо ви помічаєте, що дитина не виявляє бажання рухатися, стимулюйте її до цього. Виховуйте власним прикладом, тобто ставайте навколішки і показуйте, як потрібно переміщуватися. Якщо у вас є старші діти чи знайомі діти, які вміють повзати, то це завдання можна перекласти на них.

Наступна вправа напевне допоможе малюкові, адже в нього вже буде мета — іграшка. Покладіть її на відстані від дитини так, щоб малюк не зміг її дістатися із положення сидячи. Або покладіть дитину на живіт, іграшку неподалік і підставте долоні до п’яти малюка, щоб можна було відштовхнутися. Якщо ж іграшка не цікавить дитину, знайдіть такий предмет, що зацікавить: пляшка, яблуко, папір, ложка. Пізніше кладіть цей предмет збоку від малюка.

Допоможе також невеличка ковдра або матрац. Скрутіть його валиком і зафіксуйте. Покладіть під груди дитині так, щоб ручки обпиралися об підлогу. Візьміть малюка за ніжки і покачайте вперед-назад.

Будь-які вправи слід проводити у формі гри, тому ніколи не змушуйте дитину робити те, що їй не до вподоби.  Також ураховуйте, що кожна дитина унікальна і розвивається за власним розкладом. Тому не хвилюйтеся і пам’ятайте, що на все свій час.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: