Чи варто викладати фото дитини у соціальній мережі?
У часи нашої юності, найгірше, що могло статися з нашими фотографіями, — це коли ми приходили додому з «об’єктами обожнювання», а наші батьки одразу ж діставали сімейний альбом із нашими дитячими фотографіями. Це можна було зупинити, просто відібравши у мами товстий альбом у бархаті. А що ж зараз?
Сучасним дітям із цим тяжче. Лише з’явившись на світ, вони вже залишають свій слід у цифровому світі. Будь-яка людина, близька чи зовсім незнайома, може подивитися, як наші діти купаються у ванній, учаться ходити на горщик, хворіють на вітряну віспу та грають на перших музичних інструментах. Батьки діляться у соціальній мережі хвилинами радості, гордості, страху. Соціальні мережі стали сучасним сховищем сімейних спогадів. Навіть з’явився новий термін «sharenting», від англійського share — ділитися та parents — батьки.
Видалити «цифрові сліди», які одного разу потрапили до мережі, складно. Навіть якщо ви видалили фото зі своєї сторінки, у пам’яті Інтернету вона оселяється назавжди.
Чи можемо ми публікувати фото своїх дітей і ділитися подробицями їхнього життя? Чи є у дітей право голосу? І як така публічність впливає на них?
Коли ми розміщуємо фото дитини у соціальній мережі, ми, не усвідомлюючи цього, стикаємося з ризиками порушення конфіденційності й крадіжки особистих даних.
- Ризики кібербезпеки: фото можуть збирати зацікавлені особистості. За статистикою, 50 % зображень, розміщених на сайтах педофілів, були зібрані з особистих сторінок батьків у соціальних мережах.
- Психологічні ризики: порушення конфіденційності. Є випадки, коли фото дитини використовують сторонні люди. При цьому вони роблять так, ніби це їхня дитина на фото. Так шахраї можуть збирати гроші на допомогу/лікування/волонтерство.
Важливо розуміти: конфіденційність власної дитини має значення. Тож плануючи зробити нову публікацію, слід бути упевненим — і про майбутнє дитини, і про її безпеку.
Правила безпеки для батьків
- Не публікуйте фото, що містять особисті дані: повні імена, контакти, геотеги.
- Не додавайте коментарі, які можуть свідчити про ваше місцеположення: адреса, пізнавальні елементи, які підказують, де мешкаєте/навчаєтеся/працюєте ви та дитина.
- Ділиться інформацією лише з близькими людьми.
- Перш ніж публікувати фото вашої дитини з іншими дітьми, запитайте дозволу в їхніх батьків.
- Питайте свою дитину, чи не заперечує вона, що ви поділитеся фото/історією з іншими людьми.
- Якщо ви чи ваша дитина ведете власний блог чи канал YouTube, попіклуйтеся про додаткову безпеку вашої родини.
Коли ми ділимося фото з дитиною з іншими, що ми транслюємо? Чи перебуваємо ми «тут і зараз» у цей момент із дитиною? Чи ми просто дбаємо про те, як це виглядає зі сторони в Instagram чи Facebook? Чого ми хочемо їх навчити своїми діями? Мабуть, час поміркувати та стати свідомими користувачами можливостей «цифрової ери».