З таким завданням стикається чи не кожен з батьків. Здається, воно не розв’язується. Існує безліч випадків, що доводять інакше: багатьох лауреатів різних премій із різних галузей виховали вчителі, які самі не були професіоналами в цих галузях. Згадайте фільм «По семейным обстоятельствам»: «Логопед не повинен уміти говорити, він повинен уміти навчити говорити» або ж рекламу про супер-тренера, який виглядав утричі меншим і слабшим за своїх вихованців. Переконуємося, що головне все ж мати хист навчати інших, бути педагогом, а не лише професіоналом своєї справи. А хто для дитини найперший педагог? Звісно, батьки. Тому вчитимемося навчати дитину навіть того, чого ми самі не вміємо. Та перш ніж почати, варто засвоїти правило — ми не відмовлятимемо дитину опановувати вміння, а всіляко підтримуватимемо її, знайдемо інший спосіб допомогти.

Уміння кататися на роликах, ковзанах, велосипеді, триматися у воді й плавати. Досить часто трапляється так, що дорослі не вміють цього робити. Може, в них не було можливості свого часу навчитися, або ж вони мають якісь страхи, наприклад, не навчилися плавати, тому що бояться води або втопитися. Дитяча травма чи залякування, можливо, сприяли цьому. Необхідно лише затямити, що в дитини цього страху нема. Якщо є можливість учитися, то чому б ні? Почитайте потрібну інформацію, підбадьорюйте малюка — і вперед! Гарна можливість і самому опанувати ці вміння, тільки не виказуйте свого страху, паніки дитині. Хвилюватися можна, це нормально, натомість зайве постійно повторювати дитині: «Тримайся за мене! Не відпускай мою руку! Зараз упадеш!».

Допомога у виконанні домашніх завдань з предметів, у яких ви нічого не тямите. Ви знаєтеся на гуманітарних науках, зокрема німецькій, а ваша дитина просить допомогти розв’язати задачу з алгебри і перевірити її знання з англійської? Дійсно важко. Добре, що є можливість найняти репетитора. А якщо ні, то чому б вам самим не вивчити правила читання іноземної мови? Щодо математики, тут дійсно потрібно розуміти. Якщо в дитини оцінки більш-менш хороші, проблема виникає зрідка, а ваші знання дійсно дорівнюють нулю, то спробуйте обговорити з дитиною деякі питання, щоб наштовхнути її на правильне рішення: «Яку ви тему вивчаєте? Чи стосується ця задача цієї теми? Може, ви розв’язували схожі завдання в класі? Спробуємо намалювати умову задачі». Такі питання можуть навчити дитину мислити поступово, ставити конкретні завдання і шукати на них відповідь. Якщо ж ви бачите, що знання дитини теж незабаром порівняються з вашими, тоді без репетитора не обійтися.

Як навчити пити молоко, якщо ви його не п’єте? Йдеться про все, що стосується харчування. У всіх нас є певні харчові уподобання. Щось ми любимо, щось ні, навіть якщо розуміємо користь цього продукту для здоров’я. Та дитині ми намагаємося забезпечити збалансований раціон, що складатиметься з усіх необхідних інгредієнтів.

Отже, якщо ви не хочете, щоб дитина наслідувала ваші харчові примхи, тоді самі не вередуйте за столом. Ви не вживаєте молочних продуктів, яєць або телятини через те, що вам просто не подобається присмак або запах, та це не означає, що цих продуктів не повинно бути в холодильнику. Якщо змалку дитині дозволяти вживати те, що їй подобається і не говорити у її присутності, що вам щось не до смаку, то малюк їстиме все необхідне і зможе в подальшому сам сформувати свої харчові вподобання.

Навчити того, чого сам не вмієш, складно, але створити умови дитині для самостійного навчання під силу кожному.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: