Коли мати кладе копійки в гаманець, а батько знімає з кредитної картки гроші в банкоматі, діти помітно зацікавлюються.  Дітлахи намагаються не пропускати такі моменти майже ніколи. Саме тоді у малюка постає багато запитань: «Звідки у тебе гроші?», «Скільки у тебе купюр?» «А це твої гроші?» та інші. Які найпоширеніші запитання фінансового характеру виникають у дітей? Як правильно відповідати на них?

Як правильно відповідати на дитячі запитання про гроші?

Батьки повинні відповідати на запитання дітей правдиво, не варто вигадувати інформацію: «Гроші? А де гроші? Це лише різнокольорові папірці!», «Гроші ростуть на деревах!» чи «Гроші приносить дід Мороз у мішку!» Не можна обманювати сина чи доньку. Необхідно поступово привчати дітей до кишенькових, розказувати дітям про гроші, про те, що потрібно їх заробляти, та про те, як їх можна заробити, навіть у дитинстві.

Перш за все необхідно:

1) формувати у дітей позитивне ставлення до грошей та бажання стати фінансово забезпеченим;

2) пояснювати дитині, що не в грошах щастя, в тому, без них неможливе сьогодні нормальне існування;

3) навчити рахувати та розпізнавати фіктивні купюри;

4) навчити дітей фінансової грамотності, виконувати практичні завдання на фінансову тематику;

5) розповісти про банки та банкомати, навчити користуватися кредитною карткою (для старших дітей);

6) навчити правильно поводитися з грошима: раціонально витрачати, економити та накопичувати.

Фінансові питання «по-дитячому»

7) Це твої гроші? А де ти їх узяв? А скільки у тебе грошей?

Дитині в 3–5 років потроху вже необхідно розповідати про те, що батьки працюють, за це отримують заробітну плату. Можна не називати конкретні цифри, а просто розповісти, що наразі в родині грошей достатньо для нормального існування.

8) Ого, як багато грошей! А що ти мені купиш на ці гроші? А ти мені даси хоч трохи грошей?

Дитина повинна бачити в родині гроші, не варто їх ховати чи зовсім не розмовляти на фінансові теми у присутності дитини. Про гроші необхідно розповідати та показувати їх дитині. Розкажіть, на що саме, зазвичай, витрачають гроші: продукти, речі, комунальні платежі. Поясніть, що все це робиться і для дитини без винятку, адже вона член сім’ї. Інколи можна порадувати її та придбати якусь іграшку чи цукерку. Скажіть, що обов’язково видаватимете дитині кишенькові гроші та дайте їй особисту скарбничку.

9) А що можна купити за один мільйон? А скільки потрібно грошей аби купити літак (машину, будинок, телефон, велосипед, планшет?)

Створюйте позитивний образ про «великі гроші», але не перебільшуйте, адже є вірогідність перетворити дитини на людину, яка любить лише гроші та не бачить інших цінностей у житті. Розкажіть, яка саме існує валюта (долари, євро, рублі тощо). Поміркуйте: «Скільки коштує щось? Як заробити більше?» До речі, самім також буде цікаво дізнатися відповідь, а раптом знайдете її разом з дитиною!  

10) А навіщо необхідно багато грошей? Що робити, аби грошей було багато? А скільки потрібно грошей, щоб бути забезпеченим?

Розкажіть дитині навіщо взагалі потрібні гроші в житі. Поясніть, щоб створити свій капітал, варто спочатку знайти гідну роботу, уміти раціонально використовувати кошти, не боятися ризикувати та ухвалювати рішення. Розкажіть, що забезпечена людина — це відносне поняття. Успішним та щасливим можна бути й тоді, коли не маєш великої фірми, а маєш, наприклад, свій невеликий бізнес чи працюєш на улюбленій роботі.   

Ось такі запитання постають у дітей від 3-х до 7 років. Якщо ваші діти не цікавляться грошима, батькам необхідно ініціювати подібні питання, аби почати формувати у малюка правильне ставлення до грошей.

shutterstock_183206705_1446923663-1024x512

Основні запитання про гроші, які зазвичай ставлять діти від 5 до 14 років. Як на них відповідати?

  1. Чому ви мені так мало даєте кишенькових грошей, а Сашкові батьки дають втричі більше? Яка у вас заробітна плата?

Такі не дуже приємні питання, проте школярі ставлять їх доволі часто, бо хочуть бути рівними серед однолітків. Не слід дитині розповідати все в песимістичному та негативному світі, яке б скрутне фінансове становище не було. Адже таким чином батьки можуть сформувати комплекс неповноцінності у дитини. Намагайтеся знайти золоту середину. Домовтеся з дитиною про те, що будете видавати певну суму, аби вона суттєво не відрізнялася від однолітків. Підбадьорюйте малюка: «Ми живемо скромно, але я вірю, що ти будеш жити краще та досягнеш усе, що тобі потрібно!»

У будь-якому разі слід розповідати дитині про матеріальний стан родини, сімейний бюджет і заробітну плату. Але необхідно поступово інформувати дочку чи сина про гроші в міру дорослішання.

  1. Чому ви не даєте мені гроші на кишенькові витрати, адже всім моїм друзям батьки дають особисті кошти? Чому я не можу витратити свої гроші на ті речі, що хочу? Адже це мої особисті кошти!

Загалом, щодо кишенькових грошей, то наразі всі експерти, науковці та психологи рекомендують батькам видавати їх дітям. Адже слід навчати малюків фінансової грамотності для того, щоб потім уже дорослим було легше орієнтуватися в фінансових питаннях і уникнути багатьох помилок у плануванні доходів та витрат сімейного бюджету.

Основне правило видавання кишенькових — не контролювати всі витрати дитини, лише заборонити недозволене та небезпечне (алкоголь та цигарки, некорисну їжу тощо). Решта — за бажанням сина чи дочки, нехай самі вирішують, на що витрачати гроші, дозвольте дитині вчитися на своїх помилках.

  1. Чому я повинен виносити сміття та мити посуд безкоштовно? Кирилу, наприклад, батьки платять навіть за те, що він ліжко своє застеляє, а також дають йому гроші за високі бали в школі!

Більшість психологів одностайні, що не можна дітям платити за допомогу по господарству, а також за гарні оцінку в школі. Адже потрібно прищеплювати дітям відчуття відповідальності, аби дитина мала свої обов’язки та виконувала їх, відчуваючи повагу до інших членів сім’ї. Навчайте дітей сімейних цінностей та традицій. Дитина повинна розуміти, що родина — це святе, там немає місце товарно-грошовим відносинам. А навчатися потрібно заради гарних оцінок, а не заради грошей.

Це лише певні приклади, як правильно відповідати на запитання про гроші. Діти такі різні й питання можуть ставити дивні, наприклад: «Скільки, я можу придбати живих пінгвінів на десять тисяч доларів?» Шановні батьки, будьте завжди готовими відповісти на будь-яке запитання вашої дитини. А про пінгвінів, цікаво поміркувати. Можна цілу виховну бесіду провести запитуючи: «Навіщо тобі пінгвіни? Де вони житимуть?» тощо. Можливо, з цієї бесіди вийде цікавий бізнес-план майбутнього винахідника чи підприємця. Разом пізнавайте світ фінансів!