Як навчити дитину бути самостійною?
8 порад, що допоможуть розвинути в дитини навички самостійністі
Батьки часом бідкаються, що дитина настільки несамостійна, звикає до того, що все за неї роблять рідні чи вихователі. Що робити, аби дитина стала самостійнішою і мала свою точку зору?
- Цікавтеся щиро тим, що дитина думає та говорить. Перепитуйте, уточнюйте, міркуйте разом із нею, намагаючись зрозуміти саме її точку зору. Інколи діти видають думки зі змістом, цікавіші за дорослих.
- Пам’ятайте, перш за все, про те, що ви теж можете бути неправими, можете помилятися. Не сваріть відразу дитину, не робіть її завжди винуватою.
- Не будьте впевненими, що ви знаєте більше про дитину, ніж вона сама про себе. Ви не можете знати, про що думає дитина і що вона відчуває, і на що образилася, а що її злить. Про це слід запитувати!
- Не відповідайте ніколи за сина або дочку, якщо йому (їй) поставили запитання ви або хтось інший. Дочекайтеся відповіді. Якщо дитині щось не зрозуміло, поставте ще питання і дочекайтеся відповіді. Нехай це буде нескладна відповідь, з уривками фраз, але ж це буде самостійно обґрунтовані думки. Наступного разу вийде краще.
- Поважайте справи дитини. Ніколи не варто різко відривати її від дитячих справ, попереджайте заздалегідь. Наприклад, син захопився, грається солдатиками. Він створив дві армії, воїни йдуть в атаку, свист пушок й гвинтокрилів і тут раптом мама з кухні, не спромігшись навіть підійти, кричить: «Сашко, швидко у ліжко!» Чи послухається хлопець матір? Звісно ні й зрозуміло чому! Дитина розв’язує серйозні справи, вона командує взводом, гра «кипить», зрозумійте її. Необхідно тихенько підійти й попередити: «Сашко, я розумію, що в тебе серйозні справи, але бої також закінчуються й воїнам також потрібно відпочивати, для відновлення сил, тож, через 10 хвилин, будемо лягати спати, «закругляйся»!»
- Давайте дитині можливість робити свій вибір і стикатися з негативними наслідками, не оберігайте її від усього. Адже синові чи доньці потрібно самостійно адаптуватися в світі. Нехай отримає двійку від того, що не захотів вчити вірш, запізниться, тому що вчасно не піднявся з ліжка чи промочив ноги, тому що ослухався й побіг до калюжі. Потім обговорюйте вибір і питайте про його досвід.
- Радьтеся з дитиною в хатніх справах. Що краще купити — сірий чи білий хліб? Що сьогодні приготувати гречку чи рис? Не давайте дитині можливості передавати куті меду й командувати, але ж враховуйте її бажання.
Учіться налагоджувати взаємини з дітьми на основі поваги та інтересу. Надайте відповідальність за дитячі справи самій дитині. Ці поради допоможуть вам у цьому!
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: