7 цінних порад, що навчать дитину відчувати час і визначати його за годинником
Дитина не правильно розуміє годинник, не відчуває відрізки часу. Вона постійно запізнюється, не може прийти у призначене місце вчасно, бо знову переплутала стрілки. А років синові чи доньці виповнилося 8, а то й 10! А ваші діти завжди правильно визначають час? Як навчити малюка розумітися на хвилинних та годинникових стрілках і електронному циферблаті?
Розмова про час
Починати знайомити дитину з часом можна вже з 3-х років. Спочатку слід визначити, чи готовий син (донька) сприймати подібну інформацію. Потім розповісти малюкові, що таке взагалі поняття «час». Пояснити, скільки триває день, ніч, місяць рік.
Не варто заплутувати маленьку дитину секундами та розповідати, скільки годин у добі. Але вона має розуміти, що ввечері настає час, коли потрібно лягати спати, зранку прокидатися, умиватися, снідати, якийсь час знаходитися в дитячому садочку. Там існує режим і дитина поступово звикає до того, що все відбувається у певний час та навіть може сповістити: «А ми обідаємо опівдні! А прокидаємося після тихої години о 15:30!» Ще звісно остаточно не розуміючи, скільки це. У дитини виникає відчуття часу, поняття, що таке годинник, їхні різновиди (настінні та наручні, зі стрілками та електроні), що всі стежать за часом. Поясніть це дитині.
Більшість батьків чомусь уважають, що дитина сама все дізнається, всього навчиться. Але не завжди так буває, натомість те, що підліток (а потім і дорослий) не вміє планувати свій час і розподіляти правильно справи — зустрічається дуже часто. А все починається з пізнання часу. Як діяти, аби допомогти дитині з’ясувати це й не плутати години з хвилинами? Потрібно…
1. Визначити готовність дитини до ознайомлення з поняттям час і годинник. Якщо дитина не звертає увагу на годинник і не ставить запитань: «А що це?», «Котра година?», «А через який час можна піти гуляти?» тощо, не варто квапити події. Почекайте, але можна зацікавити сина чи доньку. Запропонуйте для перегляду, наприклад, якісь цікаві відео з годинниками, відвідайте фотосесію з великими будильниками, вигадайте казочку про хвилинки та годинникові стрілочки.
2. Зробити з дитиною власноруч макет годинника або купити іграшковий. Коли дитина готова сприймати нову інформацію та зацікавилася, слід починати. Розкажіть про зовнішні та внутрішні механізми, різновид годинників. Але не пояснюйте все одразу, не перевантажуйте малюка.
3. Розказати дитині про історію виникнення годинників і цікаві факти. Раніше люди користувалися сонячними, водяними, зоряними та навіть атомними годинниками. Один із подібних давніх цікавих пристроїв вимірювання часу ви можете показати дитині сьогодні — пісковий годинник. Це буде не лише навчання, але й заспокійлива терапія, як свідчать вчені. Розкажіть малюкові про відомі цікаві годинники, наприклад, Біг-Бен у Лондоні, що до 2005 року вважався найбільшим у світі, загальна вага його становить 5 тон, а діаметр циферблату 7 метрів. Наразі головними у світі за своїми масштабами є годинник у Саудівській Аравії на вежі Абраж Аль-Баїт, розташовані на 400 метрів над землею, а за розміром — 43 метри у діаметрі. Існують незвичні годинники, стрілки яких рухаються в протилежному напрямку, а не як звичайні — по колу праворуч. Для підлітка буде корисно дізнатися, що в казино, наприклад, ніде немає годинників. Це власники роблять навмисне, аби людина повністю забулася і не могла належним чином контролювати свій вільний час.
4. Звертати частіше дитячу увагу на годинник. Наприклад, протягом вихідного дня постійно проговорюйте вголос те, коли йдеться про час: «Нумо, подивімося на годинник! Котра зараз година?», «Треба визначити, скільки нам годин знадобиться на прибирання, скільки — на прогулянку!»
5. Пояснювати дитині цінність часу та продуктивність праці. Поясніть, що кілька хвилин інколи можуть вирішити все. Наприклад, спортсмен не здобуде перемогу, якщо не вкладеться в певний час. Також можна запізнитися на літак і пропустити важливу зустріч, через запізнення втратити місце роботи. Якщо робітник розвиває свої здібності й може виконувати план краще в короткі терміни, а це не відбивається на якості, то його вважають найкращим спеціалістом і цінують у колективі.
6. Подарувати дитині наручні часи. Існує думка експертів, що людей, які мають звичку носити завжди цей аксесуар (не мобільний телефон, у якому є можливість бачити час, а саме наручний годинник зі браслетом і циферблатом), вважають найуспішнішими. Ці люди навчилися контролювати свій день і трішки більше встигають зробити справ, а годинник їм допомагає в цьому. Розкажіть про це дитині й привчайте її користуватися годинником, запитуйте в неї, котра година, засікайте час, за який виконаєте певну роботу чи заняття.
7. Навчити дитину користуватися таймером і будильником. Нехай спробує самостійно завести будильник, аби прокинутися зранку до школи. Навчиться заводити таймер для перегляду мультфільмів чи виконання уроків. Це тренує вміння відчувати та визначати час без годинника. Є такі похилі люди, до речі, які не використовують годинники, адже завжди майже безпомилково точно визначають час. З роками це вміння набувають ті, хто протягом життя жив за режимом і цінував кожну хвилину.
Пам’ятайте: навчити дитину розуміти, як працює годинник і яка година зараз на циферблаті важливо, але значно важливіше пояснити дитині загалом цінність часу.