6 вагомих причин, чому не можна карати дітей позбавленням кишенькових
Більшість психологів та експертів не рекомендують використовувати кошти у методах виховання дітей. На думку науковців, особливо не потрібно зовсім позбавляти грошей за погану поведінку. Адже покарання позбавленням кишенькових не розв’язує проблему неслухняності дитини, до того ж формує неправильне ставлення до грошей у цілому. У малюка зникає бажання взагалі відповідати за гроші. Навіщо? Адже все одно, зрештою, батьки розпоряджаються особистими коштами дитини.
Коли можна обмежити кишенькові?
Існує невеликий відсоток психологів — прихильників регулювання поведінки дітей за допомогою кишенькових. Погано поводиться дитина — слід зменшити гроші на особисті витрати. Поведінку неможливо коригувати — взагалі припинити видавати дитині кошти. Як вчинити правильно: «Чи потрібно позбавляти дитину грошей на знак покарання?» Для сучасних турботливих батьків запропоновано варіант «золотої середини», коли кишенькові в окремих випадках обмежуються. Але не через погану поведінку, а через помилкове поводження дитини з грошима. У жодному разі це не є позбавлення повністю дитячих коштів.
Наприклад, дитина відпочиває в іншому місті в дитячому таборі, витратила усі гроші, які їй видавали на час відпустки, а вона просить ще. Батьки переказують певну суму, але попереджають, що більше грошей не буде, навіть, якщо дитина витратить усе за один день. Дитина погоджується, проте за кілька днів телефонує і висловлює те саме прохання. Мати з батьком тримають слово, не даючи дитині гроші. Вона ображається, а після закінчення зміни на неї чекає серйозна розмова вдома.
За словами досвідчених психологів, батьки вчинили правильно. Згодом, у відвертій складній розмові про те, що батьки важкою працею заробляють гроші, аби дитина ні в чому собі не відмовляла, вона дізнається багато подробиць і їй стає соромно. До табору путівку також було дістати складно, кілька місяців вони накопичували кошти. А дитина вважала, що гроші не дали, тому що просто пожалкували. Зрозумівши свою провину, вона перепросила. Отже, маємо висновок, що ніколи неможна нехтувати розмовою та завжди дохідливо пояснювати дитині про всі фінансові нюанси.
Чому не можна позбавляти дитину кишенькових на знак покарання?
Позбавляючи дитину особистих коштів, батьки позбавляють її можливості самостійно навчитися розпоряджатися своїми грошима. Малюк складе хибне уявлення ставлення до грошей та батьків. Формуватимуться комерційні стосунки. Не можна також заохочувати грошима дітей, адже тоді можна виховати меркантильну людину, якій окрім грошей нічого не потрібно. Поведінка дитини, у такому випадку, також залежатиме від наявності грошей. Хіба це правильний підхід? Можна зробити висновок: «Що буде, якщо батьки позбавлятимуть дитину грошей через неслухняність?»
- Дитина неправильно ставитиметься до грошей. Відсутні особисті гроші — немає взагалі розуміння, що таке гроші, як до них ставитися.
- Дитина не зможе повноцінно відчувати відповідальність за гроші. Адже цього навчаються зазвичай на особистих кишенькових. А якщо їх не видають регулярно, а періодично позбавляють, або взагалі скасували, то втрачається весь сенс навчання розпоряджатися коштами.
- Дитина ще дужче почне погано поводитися. Таким чином малюк починає мститися за те, що в неї відібрали дитячі заощадження.
- Дитина не зможе зрозуміти цінність утрати особистих коштів. Адже самостійно дитина ще не заробляє. Тому скасування видавання кишенькових спричинить лише гнів й обурення на батьків.
- Дитина не навчиться підкорювати своє «хочу» вимогою «потрібно». Адже «хочу» перевищуватиме ще й тому, що дитина чогось хотітиме більше, тому що є заборона. Вона розуміє, що не зможе щось купити через те, що її позбавили особистих грошей. А це дратуватиме, а бажання братимуть гору. Над своїми помилковими вчинками та виправленням поведінки малюк не замислюватиметься. У голові поставатиме лише образа на мати з батьком. «Я хочу цю кофтинку, я тривалий час на неї накопичувала, підрахувала, саме в цьому місяці купила б, якби не позбавили кишенькових!» — скаржиться невдоволена Олена. Батьки таким чином руйнують дитячі мрії та прагнення. Позбавляють дітей можливості здійснити перші самостійні обдумані витрати. А таке запам’ятовується на все життя і колись обов’язково буде згадано. Зрештою, у дитини може сформуватися помилкове ставлення до грошей, споживче ставлення до людей або будь-що інше.
- Дитина починає красти гроші або шукати небезпечні шляхи заробітку. Будь-яке обмеження в кишенькових слід обговорювати з дитиною в довірливій розмові, навіть, якщо малюк завинив. А карати грошима не слід використовувати ще й тому, що це може спровокувати дітей на крадіжки грошей у самих батьків. Ніби таким чином малюк забирає йому належне, на його думку, адже звик до регулярних кишенькових. Або ж на зло батькам: «Отже, я зароблю сам і байдуже як!» Дівчина-підліток може прийняти інтимну пропозицію від нечемного чоловіка, який пообіцяє їй гроші. А хлопець ризикує мати справи з «поганою» компанією, де його навчать продавати наркотики чи обманювати чесних людей.
Батьки, будьте обережними з грошовими покараннями! До речі, як заохочування кошти також слід використовувати дуже обережно, або відмовитися від цього взагалі!