5 незвичайних уроків спілкування для дошкільнят
Соціалізація є однією з найважливіших умов гармонійного розвитку дитини. Без взаємодії та комунікації з іншими людьми неможливо освоєння малюком правил поведінки, культури та загальнолюдського досвіду. Завдяки спілкуванню відбувається розвиток свідомості та вищих психічних функцій. Уміння спілкуватися дає змогу комфортно жити у суспільстві, пізнавати інших людей та себе самого.
Не всі діти одразу можуть зрозуміти складну систему взаємин з оточуючими. Головним завданням батьків є допомога малюкам у цьому. Без комунікативних здібностей дітям важко бути завжди щасливими та усміхненими. Якщо базові навички спілкування не будуть сформовані в дошкільному віці, то згодом це може перетворитися на значну проблему в дорослому житті.
Три умови дитячої здатності до спілкування:
- бажання — дитина хоче спілкуватися і проявляє ініціативу;
- уміння — дитина вміє слухати, співпереживати, розв’язувати конфліктні ситуації;
- знання — дитина знає норми і правила поведінки, яких потрібно дотримувати, спілкуючись із дорослими та однолітками.
Існує багато ігор, що сприяють розвитку комунікативних здібностей дітей. Їх можна використовувати під час свят, на прогулянках, в компанії друзів або з батьками. Тільки ви зможете залучити дитину до суспільного життя, закласти основи успішного спілкування поза домом. Для цього ми пропонуємо вам п’ять цікавих уроків у формі гри, що сподобаються вашому малюкові, а ви зможете краще його зрозуміти та допомогти пізнати світ.
1. Іноземець
Уявіть, що до вас у гості завітав іноземець: він не знає вашої мови, а ви — його. Запропонуйте малюкові за допомогою жестів поспілкуватися з ним, показати ваш дім, іграшки та запросити на чай. Роль іноземця можете виконувати ви самі або інша дитина. Якщо у грі беруть участь кілька малюків, вони можуть відігравати роль іноземця по черзі, тоді потрібно буде розширити коло завдань. Наприклад, один малюк може розповісти про свої іграшки, а інший — про книжки.
2. Зоопарк
Ця гра є симбіозом всім відомої «Корови» та «Alias» («Скажи інакше»). Для початку потрібно підготувати картки, на яких будуть зображені тварини, вже відомі дитині. Дуже важливо не долучати до гри невідомих звірят, або тих, яких малюк ще досконало не вивчив.
Коли інвентар буде готовий, можна починати гру. Переверніть картки зображенням до низу, щоб ніхто їх не бачив. Гравці повинні витягати картки по черзі та зображати того, хто на них намальований. Для дітей до чотирьох років можна полегшити завдання: їм потрібно тільки візуально, без слів, але зі звуками зобразити тварину. Дітям старшого дошкільного віку теж необхідно пояснити, хто на їхній картці, але уникати жестикуляції та слів, що безпосередньо вказують на назву тварини.
Той, хто першим відгадає зображену тварину — бере картку собі. Вона буде його балом за спостережливість та догадливість. Після того, як усі картки відгадано, можна порахувати кількість набраних балів у кожного гравця. Для всіх учасників це буде додатковою мотивацією, що є дуже важливим фактором успішного навчання спілкування.
3. Крізь скло
Завдання цієї гри: передати будь-яку інформацію лише за допомогою жестів. Запропонуйте дитині уявити, що вона відокремлена від вас або від іншого співрозмовника склом, крізь яке взагалі не чутно звуків. Малюкові необхідно спілкуватися жестами, щоб сказати не одне слово, а ціле речення, наприклад: «Принеси мені, будь ласка, мого плюшевого ведмедика, я хочу взяти його в дитячий садочок».
Гра спрямована на розвиток уміння передавати свої думки та відчуття за допомогою міміки та жестів. Дуже важливо також, щоб малюк був не тільки в ролі «оповідача», але й «слухача».
4. Етюди
Сенсом гри є максимально правдоподібна візуалізація основних емоцій: здивування, радощі, печаль, задоволення тощо. Дитина повинна навчитися розпізнавати та передавати різні емоційні стани. Найефективніше для цього використовувати техніку коротких та простих для розуміння малюка етюдів.
Чим молодша дитина, тим простіше слід обирати ситуації для демонстрації. Вигадайте будь-яку казкову або просто цікаву ситуацію, що необхідно обіграти. Наприклад, Вінні Пух дарує віслюку повітряну кульку — малюк повинен передати радість. Згодом завдання можна модернізувати та ускладнити: розкажіть дитині коротеньку історію, і нехай вона сама здогадається, яку саме емоцію потрібно зобразити.
5. Робот
Вашій увазі — ще одна цікава рольова гра. Один із вас буде роботом, а інший — винахідником, який його створив. Другий повинен перевірити, як працює і що може робити його творіння. Роботу дозволено рухатися тільки за вказівкою. Щоб перевірити робота, потрібно дати йому якесь завдання, наприклад, знайти іграшку або перенести предмет з одного місця в інше. Винахідник повинен надавати йому чіткі та зрозумілі команди: «Йти прямо», «Стоп!», «Праворуч-ліворуч!». За допомогою цих вказівок роботу потрібно дістатися місця знаходження необхідного об’єкта.
Пам’ятайте, що ви є зразком для дитини, вона вчиться спілкуватися на вашому прикладі, наслідуючи та слухаючи вас. З дитиною потрібно не тільки гратися, а по можливості завжди дізнаватися, що її цікавить, обговорювати побачене та зроблене. Розуміти свого малюка дуже важливо.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: