Ваша дитина ходить похнюпившись? У колективі діти її ігнорують, а сама вона завжди про себе каже: «Та зі мною завжди так. Я не заслуговую кращого! Я вже звикла до цього!» Допоможіть дитині підвищити свою самооцінку. Як це зробити?

Окрім психологічних способів, що радять кваліфіковані психологи та експерти, перш за все слід переглянути свою поведінку стосовно дитини. Адже дуже часто батьки наче б то й не сварять дитину ніколи, не пригнічують її, в сім’ї не має жодних конфліктів, у батьків дуже теплі та ніжні стосунки, а в дитини самооцінка занижена. Чому так?

Так трапляється тоді, коли батьки на дитину мало звертають уваги, уважаючи, що вона ще замала, щоб з нею говорити, навіть коли дитині виповнюється 10–12 років. Батьки зайняти повністю собою, дитину забезпечують, одягають, годують, теоретично начебто люблять. Насправді ж дитина почувається пригніченою і робить головний висновок: «Якщо до мене таке ставлення в рідній сім’ї, то в інших місцях, тим паче, я ні на що сподіватися не можу!» Які способи допоможуть змінити ситуацію?

Способи підвищення самооцінки

  1. «Зірка в домі»

Нехай дитина на певний час (1–2 тижні) стане для всіх відомою особистістю, зробіть для неї її фотоплакат, пошийте гарний нарядний костюм. Грайте — беріть у дитини інтерв’ю, нехай вигадає історію свого успіху (допоможіть, якщо не виходить самостійно), беріть у малюка автограф, запросіть рідних, нехай беруть участь. Усе має виглядати по-справжньому. Можливість почуватися суперзіркою значно підвищує самооцінку.

  1. «Скринька досягнень»

Записуйте щодня на маленькому аркуші досягнення дитини за день і складайте у звичайну скляну банку чи зробіть цікаву коробочку. Наприкінці тижня підрахуйте все, проаналізуйте разом і зробіть висновки. Хваліть дитину та допомагайте досягти чогось нового.

  1.  «Програвання ситуації»

Будь-яку ситуацію, де дитина проявила свою занижену самооцінку, відтворюйте в формі діалогу. Наприклад, не взяли дитину разом гратися в компанію. Розкажіть історію про нібито якогось хлопчика, з яким так само вчинили товариші. Запитайте в дитини: «Твої дії на місті хлопчика? Що сказав би друзям? Що зробив би потім? Як би ти вчинив наступного разу?»

Такі неформальні форми та бесіди не лише сприяють підвищенню самооцінки дитини, але й загалом поліпшують стосунки між батьками та дітьми.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: