10 випадків, коли потрібно обов’язково заохочувати та хвалити дитину
Без заохочення дитина сохне, наче квітка без води. Дуже часто батьки лише критикують малюка, забуваючи про похвалу. А про те, щоб нагородити дитину за досягнення і взагалі не згадають. Мовляв, сюрпризи та презенти дуже розпещують дітей, а слова схвалення — лише балаканина. Чи так це насправді?
Суворі мами з татами вдаються до крайнощів, або балують та хвалять за те, що можна й не можна, або шкодують доброго слова для рідного синочка чи донечки. Які слова при похвалі говорити, щоб надихнути дитину, а не образити? У яких ситуаціях слід заохочувати дітей? Та як правильно це робити?
Дитина самостійно залізла на ігрову гойдалку (драбинку, гірку)
Батькам слід звернути увагу, якщо дитина це зробила вперше. Без перебільшення констатувати факт, підбадьорити: «Добре, я не сумнівалася, що тобі це під силу! Ти дорослішаєш на очах, багато чого можеш робити самостійно!» Якщо батьки на дитячому майданчику не відходитимуть від малюка і в 4, і в 5 років, а інколи до 1-го класу, вони ризикують виховати безпорадну дитину. Малюк отримує значно більше радісних емоцій, коли робить щось самостійно, а ще у момент отримання приємних слів схвалення.
Дитина самостійно змайструвала годівничку для птахів (виготовила поробку чи прикрасу)
Роботою власноруч слід завжди щиро захоплюватися. «Ой, яка міцна та оригінальна годівничка. Тепер усі птахи у дворі будуть ситими! А як ти скріплював дошки?» Приблизно такими словами слід описувати та хвалити зроблений предмет і підкреслювати вміння автора робити. Після такого малюк обов’язково захоче зробити щось ще цікаве.
Дитина прибрала у себе в кімнаті (чи виконала будь-яку іншу хатню роботу)
Якщо вона зробила це вперше, акцентувати увагу потрібно, але не робити з цього святкову подію. Не слід нахвалювати та вигукувати: «Як би не ти, ми б не впоралися. Ти кращий помічник!». Достатньо буде сказати: «Дякую! Ти це зробив самостійно, добрий знак. Сподіваюся, ти розумієш, що ми всі живемо в одній сім’ї, кожен щось робить для добробуту та порядку в будинку, і ти не виняток, а частина родина!»
Дитина проявила ініціативу, але маро (приготував пиріг, а він є несмачним та не пропікся, хотіла накрити на стіл, але розбила чашку тощо)
У жодному разі не слід кричати, сварити та критикувати: «Ну хто тебе просив лізти, замалий ще! Лише продукти зіпсував!» Такі репліки знеохотять щось робити самостійно та дивувати батьків. Просто подякуйте, похваліть за ініціативу, не концентруйте увагу на недоліках: «А як тобі спало на думку зробити це? Вийшло непогано, мені подобаються твої бажання робити сюрпризи. Якщо хочеш, навчу тебе готувати декілька страв, потім зможеш готувати самостійно, коли хочеш»
Дитина вперше намалювала самостійно будинок (квітку, сонечко, веселку)
Якщо дитина довго намагалася, але марно, а нарешті досягла успіху, обов’язково слід порадуватися за дитину та похвалити. «Я в тобі не сумнівалася, я знала, що ти зможеш намалювати це. Які в твого сонечка очі гарненькі, як у тебе!» Навіть якщо малюнок не дуже гарний, знайдіть у ньому те, що є красивим. За старання поцілуйте малюка, або поплескайте в долоньки, якщо малюк зовсім маленький: «Ура! Нарешті у тебе вийшло!» Не говоріть фальшиві фрази на зразок: «О, мабуть, майбутній Пікассо!»
Дитина тривалий час тренувалася і нарешті навчилася зав’язувати шнурки
Це невелике досягнення, а опанування навичок самообслуговування. Але слова схвалення тут також не завадять: «Я рада, що ти навчився зав’язувати шнурки, нарешті тобі не знадобиться допомога і ти самостійно швидко взуватимешся! Настав час купити тобі нові кросівки з яскравими шнурками».
Дитина допомогла сусідці донести важку сумку
Малюк зробив добру справу, але не слід її нахвалювати, щоб в неї не виникало бажання допомагати комусь заради похвали, а не від щирого серця. Скажіть: «Мені приємно, що мій син (дочка) навчився співчувати та допомагати іншим. Розвивай у собі здатність дарувати добро іншим! Усе в житті повернеться сторицею!»
Дитина здобула перемогу на змаганнях
Якщо ви знаєте, що син (дочка) це зробив легко, не докладаючи жодних зусиль, зазначте це просто, як факт: «Я бачу, ти знову здобув перемогу, вітаю! Мабуть, настав час готуватися до складніших змагань. Ти вартий сильнішого супротивника!» Якщо дитина щодня тренувалася, переймалася через перемогу, підтримайте та надихніть її на нові досягнення: «Я пишаюся тобою! Не зупиняйся, розвивай свої здібності, ти можеш більше, сьогоднішня перемога це підтвердила!»
Дитина на відмінно закінчила школу
Це добрий знак, можна нагородити малюка путівкою в дитячий табір чи на морський відпочинок. А може, дитина давно вже чекала та накопичувала кошти на новий велосипед, допоможіть їй, додайте коштів і купіть цей подарунок, адже вона була чемним учнем увесь рік! «Я завжди знав, що ти вмієш добре вчитися! Твої оцінки — це доказ тому! Попереду навчання в університеті — успіхів тобі!»
Дитина отримала першу заробітну платню
Дозвольте розпорядитися грошима самостійно, обов’язково похваліть свого малюка. Зазначте, що вміння заробляти — це не головне в фінансовій незалежності. Головне — правильно розподілити кошти, а також не шкодувати їх, ділитися ними з нужденними. «Я задоволений, ти на правильному шляху! Вітаю з першою у твоєму житті заробітною платою. Тепер ти зрозумієш, як складно заробляти особисті кошти!»
Заохочуйте дитячу ініціативу та досягнення, робіть сюрпризи, вигадуйте свої цікаві слова схвалення, що зможуть дійти до самого серця вашої рідної дитини.