10 основних кольорів, що дають змогу краще зрозуміти настрій дитини, коли вона їх обирає
Науковці давно вже з’ясували, що колір, як і звук, має властивості впливати на людину. Тому про дитину, яка дуже часто малює різнокольоровими олівцями, чимало можна розповісти. А точніше про її особистість, індивідуальний характер, стосунки в сім’ї, можливі складнощі в якихось ситуаціях. Що саме означає вибір дитини конкретного кольору, та як це може допомогти батькам у вихованні гармонійної особистості?
Спочатку слід зазначити, що це лише поверхові висновки. На них можна звернути увагу, якщо у дитини дійсно помітні конкретні кольорові уподобання, що він тривалий час не змінює. Наприклад, коли дитина малює лише чорно-сірі малюнки, не звертаючи увагу на інші кольори, при цьому зображує якісь страшні сюжети та чудовиська.
У цій ситуації рекомендують звернутися до спеціалістів. Але слід обирати психотерапевта надійного та перевіреного. Або ознайомитися зі спеціальною літературою, наприклад, М. Люшер «Колір вашого характеру» (1997), Б. А. Базима «Психологія кольору. Теорія та практика» (2007), В. Драгунський (упор.) «Кольоровий особистісний тест» (2007). Ці книжки допомагають краще зрозуміти, чому дитина обирає певні кольори та які ще фактори на це впливають. І спробувати самостійно розв’язати наявні проблеми.
Що означає колір, що обирає дитина під час малювання та гри?
1. Червоний. Цей колір полюбляють активні та відкриті діти. У них енергія, наче «кипить» у середині, емоції вирують через край. Узагалі червоний — це колір життя та здоров’я. До речі, психологи пропонують, коли дитина хворіє, слід одягати їй одежу червоного кольору, адже вважається, що це допомагає їй швидше одужати. Колір впливає на ті частини головного мозку, що може «дати команду» організму: «Одужуй!»
2. Жовтий. Вибирають діти-мрійники, з творчими здібностями та креативним складом розуму. Ці діти наче теплі, як сонечко, вони здатні дитячу мрію пронести через усе життя й у результаті виконати її.
3. Помаранчевий. Дуже часто помаранчевий колір стає улюбленим для дітей, схильних до гіперактивності, але змушених з певних причин стримувати себе. Тоді, коли діти не мають можливості виплеснути енергію, вони часто обирають помаранчевий колір.
4. Блакитний. Відтінки блакитного для своїх малюнків вибирають спокійні та врівноважені діти. Вони віддають свою перевагу блакитному кольору часто тоді, коли відпочивають та не мають якихось серйозних зобов’язань.
5. Зелений. Цей колір асоціюють зі стабільністю і сконцентрованістю на досягненні мети. Діти, які обирають зелені фарби для малюнків, прагнуть до незалежності й самостійності.
6. Синій. Картини переважно синього кольору малюють діти тоді, коли знаходяться в стані духовного пошуку. Синій викликає бажання в дітей розмірковувати над життєвими ситуаціями. Потрібно знайти час на бесіди з дитиною, щоб дізнатися, що її турбує.
7. Фіолетовий. Діти, які вважають фіолетовий найкращим, — вразливі та чутливі. У них дуже розвинутий внутрішній світ. Фарбами такого кольору люблять малювати здебільшого дівчатка чи хлопчики, які мають м’які риси характеру. Для таких дітей дуже важлива думка інших людей. Але не варто робити висновки за першим малюнком, можливо, у малюка просто такий настрій після перегляду якогось душевного мультфільму чи переживання особливої сентиментальної ситуації. І це, до речі, стосується кожного кольору.
8. Сірий. На нього малюк нечасто звертає увагу. Він поєднує в собі протилежності білого та чорного. Цей колір вибирають тихі та замкнуті дітки, які можуть перебувати в депресивному стані. Заохочуйте таких дітей розфарбувати свої малюнки в яскраві кольори.
9. Коричневий. Колір, який обирають діти, здатні вигадувати свій нереальний світ. Де існує шоколадне місто, ліс чи річки кольору шоколаду. Дитині тепло й приємно, але вона знаходиться в стані, наче як сонце під хмарою. Начебто і світиться, але не на повну силу. Можливо, це переживання, що триватимуть тимчасово.
10. Чорний. Колір свідчить про те, що дитина переживає серйозний стрес. Малюк хоче закритися від усіх, як щитом, сховатися від жаху, що його лякає. Допоможіть йому позбутися всіх негативних емоцій — намалюйте страшний чорний малюнок, що слід розірвати на маленькі шматки, а потім викиньте чи спаліть. Таким чином, можна позбутися непотрібних емоцій.
Психологи часто практикують метод кольорової терапії, за допомогою якої можна розв’язати багато психологічних проблем дитини. Так можна невпевненій дитині допомогти стати активнішою та додати емоцій, запропонувавши використати в малюнку яскраві кольори. А невгамовному малюкові, аби заспокоїтися, потрібно малювати в теплих, спокійних тонах.
Діти, які зазвичай обирають усі кольори веселки, а на запитання, який твій улюблений колір, відповідають: «Різнокольоровий!» — гармонійно розвинена особистість, з абсолютно здоровою психікою! Отже «різнокольорових» усім діточок!
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: