5 стереотипів у вихованні, яких варто позбутися заради щастя дитини
Щоб наші діти змогли бути щасливими у нинішньому світі, потрібні дещо інші стратегії виховання, ніж ті, якими виховували нас (не кажучи вже про давніші часи!). Ось чого психологи рекомендують позбутися просто зараз.
1. Заборона агресії. Агресія як така не є поганою чи доброю — це просто реакція на порушення особистих кордонів. Якщо забороняти будь-які вияви гніву, у майбутньому дитина боятиметься відмовити навіть у ті моменти, коли справді варто рішуче відмовити. Інша справа — як і на що спрямовувати агресію.
2. Дисциплінованість. Пояснення «тому що тому» неприйнятне для нового покоління. Дітям потрібно знати, чому саме вони мають прибирати кімнату чи ходити до школи. А жахливу дисципліну зразка минулого сторіччя замінює внутрішня мотивація та вміння управляти своєю увагою задля досягнення цікавої мети.
3. Стриманість. Фрази на зразок «Припини плакати!», «Заспокойся!» нікого не заспокоюють, лише заганяють емоції вглиб. Звикнувши тримати почуття всередині, дитина, а потім і дорослий, перебуватиме у постійному напруженні, що погано позначається на серцево-судинній системі.
4. Обережність. «Впадеш, заб’єшся!» — типова реакція, коли дитина лізе на дерево чи на турнік не за віком. Якщо ризик забитися справді є, краще підтримати, підстрахувати дитину. І тим паче не варто репетувати через синець чи пляму на одязі від падіння у калюжу. Подібне дослідження світу та своїх можливостей — необхідна частина дитинства.
5. Ґендерні стереотипи. Твердження на зразок «дівчата слухняніші за хлопців», «хлопці легше опановують точні науки» є наслідком патріархального світу, коли дівчатам забороняли вступати до університетів. Зараз неприпустимо використовувати стать як лайку чи аргумент. Такі фрази, як «Не плач, ти ж хлопчик!», «Чому так неакуратно, ти ж дівчинка!», «Не бийся, ти ж дівчинка!» варто назавжди викреслити з лексикону. А розв’язувати проблеми силою чи виконувати справу абияк не слід будь-кому, і зовсім не зі статевих причин.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ:
|